Bohem Dekorasyon Nedir? Boho Tarzı Dekorasyon Stilleri

Bohem ya da boho… Artık ev dekorasyonunda da yer edinmiş ve hatta kendi alt stillerini oluşturmuş bir akım. İlk akla getirdikleri ise salaş, rahat, özgür ruhlu, farklı tarzları birbirine karıştıran, cesur…  Gelin bu popüler dekorasyon stilleri arasındaki yerini alan boho tarzını en başından derinlemesine ele almaya çalışalım.

Boho Nedir?

Boho kelimesi, Çek Cumhıriyeti’nde bir bölge olan Bohemia (Bohemya)’dan gelmektedir. Çoğunlukla göçebe ya da sanatsal bir yaşam tarzı yaşamış olanlara verilen bohem teriminden türemiştir.

Kökeni Fransızca’dan gelen (bohème) İngilizce’de ise “bohemian, bohemia ve boho” olarak kullanılan bu terim Türkçe’ye “bohem” olarak geçmiştir.

Bohemian’ın sözlük anlamına baktığımızda ise “çingene, kural tanımayan, Bohemyalı” gibi karşılıklara denk geliriz.

Gördüğünüz üzere oldukça ucu açık ve yoruma müsait olan bir kelime etrafında şekillenen bir tarzın içine düştük 🙂 Ama vazgeçmek yok. Doğru bir bohem dekorasyon uygulaması için işin felsefesini özümsememiz gerekir. Öyle değil mi? 🙂

Bohem Kime Denir?

Yarınını düşünmeden günü gününe tasasız, derbeder bir yaşayışı olan kimse veya topluluğa bohem denir. Tabii bu sevgili TDK’nın tanımı. Ancak bohem olmak tabii ki bu kadar basit değil. İşin bir de kültürel ve sanatsal boyutu var. Bohem anlayış ya da “Bohemianizm” geleneksel olmayan bir yaşantıyı benimsemelerinin yanı sıra müzikal, sanatsal, edebi veya manevi arayışları da içerir.

Boho Tarzı Nedir?

Boho tarzı, bohem yaşam biçiminin hayatımızdaki farklı alanlardaki yansımaları ile ortaya çıkan tarzdır. Modadan müziğe, resimden dekorasyona kadar her alanda etkili olan Bohem tarzın asıl çıkış noktası Hippi hareketidir.

1960’lı yılların ve 70’lerin hippi hareketi sırasında ortaya çıkan kültür karışımı boho tarzına zemin hazırlamıştır.  Hiçbir yere ve hiçbir şeye tam olarak ait olmayan bohem hayatlar, vintage, rustik, çağdaş, eklektik ve şık parçaları aynı karede bir araya getirerek kendilerine has zamansız stillerini oluşturmuşlardır.

Bohem Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

Geldik, bizi asıl ilgilendiren konuya, bohem dekorasyona. Farklı stilleri kucaklayan bu evrensel tarzın da kendi alt dalları var. Boho chic, Afrika boho, modern boho bunlardan birkaçı. Bu alt stilleri anlatmaya başlamadan önce eklektik dekorasyon, iskandinav tarzı ve vintage akımını tekrardan bir hatırlamakta yarar var.

İlgili yazılara göz atarak bohem stilin nelere harmanladığını daha iyi görebilirsiniz.

Eklektik Tarz Nedir? Eklektik Dekorasyon Örnekleri

Vintage Ne Demek? – Vintage Tarzı Dekorasyon Fikirleri

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir?

Afrika Boho


Birçok kişi boho tarzını düşündüğünde, Afrika’dan ilham alan bohemya’yı, yani parlak renkleri ve çatışan baskıları hayal ederler. Renkli minderler, hasır sepetler, Osmanlı tarzı sedirler Afrika boho stilinde en çok rastlayacağınız objeler.

 

Avrupa Boho

Avrupa boho, dikkat çekmek için çaba sarf etmesine rağmen, karışım ve eşleştirme yaklaşımında biraz daha rafinedir. Avrupa tarzı boho rustik boncuklu perdeler ve ilginç duvar sanatı ile eşleştirilmiş klasik tarzda mobilyalarla karakterize edilir. Katmanlar, karışık kumaşlar ve dış cephe dekoru bu görünümü destekleyen diğer unsurlardır.

 

Batı Boho

Dekorasyonda Batı bohem tarzının yansımalarını daha çok estetik, düşünülmüş kirişler, geleneksel desenler, yer minderleri  ve doğal malzemeler şeklinde görebilirsiniz.

Çağdaş Boho

Klasikleşmiş bohem stil ögelerinin modern ve minimalist stillerle harmanlanması sonucu ortaya çıkan Çağdaş boho tarzında beyaz duvarlar, hayvan başlarının dekor olarak kullanılması, kilimler, vintage parçalar ön plandadır.

Boho Chic

Bohem stilin lüks ve ışıltılı detaylarla buluşması ile ortaya çıkan bir alt stil de Boho Chic’tir.

Bohem Ev Dekorasyonu Örnekleri

Anlaşıldığı üzere tarif etmesi ve uygulaması biraz zor bir dekorasyon stili Bohem. Bu sebeple her şeyden biraz karıştırınca kolayca boho tarzını elde edebileceğiniz yanılgısına kapılıp da evdeki bulgurdan olmayın 🙂 Kesinlikle bir uzmandan destek alarak bu tarzı uygulayın.

Sizin için seçtiğim bohem ev dekorasyonu fikirlerinden de ilham almayı unutmayın.

 

BONUS: Bohem Düğün Dekorasyonu

Eğer düğününüz için farklı bir konsept arıyorsanız Bohem stili tam size göre olabilir. Niyetiniz ciddiyse daha önce hazırladığım bohem düğün dekorasyonu yazıma mutlaka göz atın. Linki buraya bırakıyorum.

Düğün Dekorasyonunda Bohem Esintiler

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close