Doğal Rattan Bahçe Mobilyaları

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Rattan daha çok bahçe ve balkon dekorasyonunda tercih edilen bir malzeme olmakla birlikte, iç mekan mobilya ve aksesuarlarında da kullanıldığını görüyoruz. Koltuk,sandalye başta olmak üzere aydınlatma ürünleri, yatak başı, karyola, beşik, sehpa, paravan, dolap,sepet gibi pek çok üründe rastlayabiliyoruz. Ancak yine de rattan deyince ilk akla gelen bahçe mobilyaları oluyor. Bu sebeple bu yazımda doğal rattan ile yapılan bahçe mobilyaları modellerini paylaşmak istiyorum.

dogal-rattan-bahce-koltugu

Fakat asıl konuya geçmeden önce “rattan nedir?, doğal rattan mı, sentetik rattan mı?, rattan bakımı nasıl yapılmalıdır?” gibi soruları yanıtlamanın doğru olacağını düşünüyorum.

Rattan Nedir?

Rattan, Afrika, Avustralya ve Asya’nın tropikal bölgelerinde bol miktarda yetişen bir palmiye türüdür. Çoğu palmiyenin aksine 2-5 cm çapında ince saplara sahip olan rattan, bambuya benzemektedir. Ancak bambuya nazaran daha sağlamdır ve içi bambu gibi boş değildir.

Doğal rattan bahçe mobilyaları, bu bitkinin dış yüzeyinin soyularak elde edilen liflerle örülerek elde edilir. Sentetik rattan ise yapay olarak elde edilen plastik benzeri bir malzemedir.

dogal-rattan-salincak

Doğal Rattan Bahçe Mobilyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Rattan güçlü, dayanıklı ve hafif bir malzemedir. Ancak doğal rattan bahçe mobilyaların ömrünü uzatmak için bazı noktalara da dikkat etmek gerekir:

  • Doğal rattan ürünler yağmurdan korunmalıdır.
  • Cila ile renklendirilmiş rattan bahçe mobilyaları, renginin solmaması için güneşten korunmalıdır.
  • Sezon dışında saklandığı ortamın rutubetsiz olmasına dikkat edilmelidir.
  • Doğal rattanın temizliği kuru ya da hafif nemli bir bez ya da fırça yardımı ile yapılmalıdır.

Bahçe Dekorasyonunda Doğal Rattan

Eğer bahçe ya da balkonda egzotik bir hava estirmek istiyorsanız doğal rattan bahçe mobilyaları ile bunu yapabilirsiniz.

Masa, sandalye, sehpa, şezlong, salıncak, bahçe koltuğu gibi dış mekanda kullanabileceğiniz doğal rattan ile yapılmış mobilya tasarımlarını tercih ederek tropikal iklimlerin büyüleyici atmosferini dekorasyona taşıyabilirsiniz.

İşte doğal rattan bahçe mobilya modellerine birkaç örnek:

rattan-sezlong

rattan-salincak

dogal-rattan-bahce-mobilyasi

rattan-karyola-yatak

rattan-koltuk-takimi

rattan-servis-sehpasi

siyah-rattan-sandalye

yesil-rattan-masa-sandalye-takimi

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

2 yorum

büro mobilyaları  -  Mayıs 18, 2017 / 9:22 am

Çok güzel görünüyor bahçe mobilyaları. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

sinem can  -  Mayıs 5, 2018 / 6:08 am

Ev dekorasyonları önemli tabiki, iş yerleri,mekanlar renklerin seçimi çok önemli. Normal bir dekorasyoncu ile İç Mimarlık arasında
ciddi bir fark var arkadaşlar.

Ben yıllar önce evimi yaptırdım bir dekorasyoncuya onun yaptığı ile Ankara İç Mimar arasında ciddi bir fark var. Renk tonajları olsun
evin yapısı olsun mimari çizimleri olsun gerçekten profesyonel çalışıyorlar. Dekorasyoncu ile Mimar bence karıştırılmamalı tabiki dekorasyoncu olup mimar ile çalışan
kişilere lafım yok o ayrı hem dekorcu hem ‘de mimarlık ile birlikte çalışan firmalar bence daha iyi hem işi bilen mimar ile çalışıyorlar hemde işi bilen dekorasyoncu ile çalışıyorlar
işte o zaman ortaya güzel bir mekan çıkar

Sağlıcakla kalın dostlar.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close