5 Adımda Perde Seçimi | Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

perde seçimi nasıl yapılır
Perde seçimi zor zanaat. Kalın mı, ince mi; uzun mu, kısa mı; düz mü desenli mi? Bunun gibi daha birçok ikilemi vardır perdenin. Bu yüzden perde alırken zorlanmanız doğaldır.
Ancak perde seçiminizi kolaylaştıracak bazı ipuçları da yok değil.
perde seçimi
Ben sizler için perde alırken karar vermenizi kolaylaştıracak 5 adım belirledim. Bu adımları takip ederek doğru perdeyi satın alabilirsiniz.
İşte perde seçiminde hayat kurtaran 5 madde 🙂

1- Odaya uygun perde seçimi

Perde alırken onu hangi odanın penceresine asacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Mutfak camına asacağınız perde ile yatak odasına asacağınız perde aynı olamaz, öyle değil mi? 🙂 Bu yüzden alışveriş esnasında perde baktığınız odayı göz önünde bulundurmayı unutmayın.
mutfak perde seçimi

2- Kumaşa uygun perde seçimi

Perde seçerken evinizdeki diğer eşyaların kumaş cinsini göz önünde bulundurmayı unutmayın! Aksi takdirde ortaya çok uyumsuz bir görüntü çıkabilir.

perde seçimi nasıl yapılır

3- Dekorasyon tarzına uygun perde seçimi

Modern bir eviniz varsa daha sade ve düz modelleri tercih edebilirsiniz. Country stilinde ise seçimleriniz, pastel renkli ve çiçek desenli perdelerden yana kullanabilirsiniz.

perde nasıl seçilir

4- Desenli mi, desensiz mi?

Perdenizin desenli mi yoksa desensiz mi olacağına mobilyalarınıza bakarak karar verebilirsiniz. Eğer koltuklarınız desenliyle perdelerinizi düz renkli, desensizse perdelerinizi desenli alabilirsiniz.

desenli perde seçimi

5- Mevsime göre perde tercihi

Her mevsime yakışan renkler ve kumaşlar vardır. Bu yüzden perde seçerken mevsimleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. En azından fon perdelerde bu önemli bir kriter olabilir.

perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Perde alırken öncelikli olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili aşağı yukarı fikriniz olmuştur.
Ancak aklınızı “tüm evin perdeleri ne kadar tutar acaba?” diye bir soru kurcamalaya başladıysa, ortalama olarak hesaplama yapmaya çalıştığım şu yazıya da mutlaka göz atın derim 🙂
https://www.dekorolog.com/bir-evin-perdesi-ne-kadar-tutar/

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

6 yorum

Patrizia Papi  -  Mart 16, 2015 / 9:43 pm

Ne kadar bilgilendirici olmuş, eline sağlık. Eskiler de der ya 'evi gösteren perdedir' diye :))

Begonvilli Ev  -  Mart 16, 2015 / 9:43 pm

Geçen hafta baş konuydu bizim evde.. O günlerde bu yazıyı okumamış olsam da aynen uyguladım ve seçtim perdemi. Perde ihtiyacı olanlara ve henüz seçmemiş olanlara kolay gelsin.

ulviye üçüncüoğlu  -  Mart 16, 2015 / 9:44 pm

Harika bir seçim yaptığınıza eminim 🙂 İyi günlerde kullanın yeni perdelerinizi 🙂

ulviye üçüncüoğlu  -  Mart 16, 2015 / 9:46 pm

Teşekkürler Patrizia 🙂

Vişneli Ruj  -  Mart 23, 2015 / 6:47 pm

Bloğunuzu çook beğendim ve hemen takibe aldım :)) Sevgiler 🙂

Çokkk yardımcı 🙂 yeni ev dekorasyonu yapıyorum ve bilgilendirici konulara ihtiyacım var blogun önüme çıktı çok teşekkür ederim

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close