Bir Evin Perdesi Ne Kadar Tutar?

bir evin perdesi ne kadar tutar

Dekorolog.com‘daki bu yazımda özellikle yeni evleneceklerin, yeni bir ev düzeceklerin ya da eskiyen perdelerini değiştireceklerin aklındaki “bir evin perdesi ne kadar tutar, perde kaça mal olur?” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Ama siz “Bana sadece perde değil tüm evin maliyeti lazım” diyorsanız doğrudan şu yazımı okuyabilirsiniz 🙂

Sıfırdan Ev Döşemek Ne Kadara Mal Olur?

Yeni taşındığımızda mobilyalar daha tamamlanmamış ve çoğu eşya yerleşmemişken perdeleri yıkayıp ütüleyip taktığımızda “İşte şimdi eve benzedi” demişti annem. Gerçekten de ev daha tamamlanmamış olmasına rağmen bir anda bütün havasını değiştirmişti evin.

yeni evin perdesi kaça mal olur

Perdenin bir ev için ne kadar önemli olduğunu anlatan daha bir çok söz duymuşsunuzdur sizler de “Perde, evi gösteren en önemli şeydir. Evin gelinliğidir, mahremiyetidir. Penceresinde perde olmayan eve, ev denmez.”

Evet, bir evi dekore ederken perdeler çok önemli. Ancak ev ekonomisi için maliyeti de oldukça önemli. Bu sebeple sizlere rehber olması için oda oda, model model perdelerin ne kadara mal olacağını hesaplamaya çalışacağım. Tabii bunu ortalama olarak yapacağım 🙂

Perde Kaça Mal Olur?

Aşağıdaki tabloda salon, yatak odası, küçük oda, çocuk odası ve mutfak perdesinin minimum ve maksimum fiyat aralıklarını görebilirsiniz.

Perde Maliyeti Minimum Fiyat Maksimum Fiyat
Salon Perdesi 2.000TL 20.000TL
Mutfak Perdesi 500TL 3.000TL
Yatak Odası Perdesi 2.000TL 15.000TL
Çocuk Odası Perdesi 500TL 4.000TL
Misafir Odası Perdesi 1.000TL 3.000TL
Toplam Maliyet: 6.000TL 45.000TL

Not: Buradaki fiyatlandırmaya tül, fon ve güneşlik dahil edilmiş olup tutar tamamen sizin perde seçerken hangi markayı, kumaşı, modeli tercih ettiğinize bağlı olarak artıp azalabilir.

Örnek Toplam Perde Maliyeti Hesaplama

Yeni evin perdeleri ne kadar tutar diye önden bir hesaplama yapmak isterseniz yaptığım örnek hesaplamayı takip ederek siz de kendinize göre bir toplam maliyet çıkarabilirsiniz.

İnternetten araştırma yaparak seçtiğim ortalama perde modellerinin fiyatları üzerinden oda sayısını ve pencere boyutunu hesaba katarak toplam yeni bir evin perdeleri ne kadara mal olur hesaplamaya çalıştım.

Perde modellerini ayrı ayrı değerlendirip 2024’te toplam perde masrafı ne kadar olacak birlikte inceleyelim.

2024 Tül Fiyatları

tül perde fiyatları

Mutfak hariç evin her odasında 1 pencere olduğunu ve 2 kanat tül perdenin pencereyi örttüğünü düşünürsek 500TL‘den;

 • 3+1 ev için (4 pencere) 4.000TL
 • 2+1 ev için (3 pencere) 3.000TL’lik bir tül masrafınız olacaktır.

2024 Fon Perde Fiyatları

fon perde fiyatları

Mutfak hariç evin her odasında 1 pencere olduğunu ve 2 kanat fon perde kullanacağınızı düşünürsek 400TL‘den;

 • 3+1 ev için (4 pencere) 4.000TL
 • 2+1 ev için (3 pencere) 3.000TL’lik bir fon perde masrafınız olacaktır.

2024 Güneşlik Fiyatları

Mutfak hariç evin her odasında 1 pencere olduğunu ve tek güneşliğin pencereyi örttüğünü düşünürsek 150TL‘den;

 • 3+1 ev için (4 pencere) 1.200TL
 • 2+1 ev için (3 pencere) 900TL’lik bir güneşlik masrafınız olacaktır.

2024 Mutfak Perdesi Fiyatları

mutfak perdesi fiyatları

Mutfak perdeleri genellikle küçük pencerelere sahiptir. Eğer mutfaktan balkona açılan bir pencere kapınız yoksa kısa bir tül perde ya da stor perde yeterli olacaktır.

Mutfak için de ortalama 500TL perde masrafı yaptığınızı varsayarak toplam bir evin perde maliyeti şu şekilde olur:

Perde Fiyatları 3+1 Ev Perde Maliyeti 2+1 Ev Perde Maliyeti
Ort. Tül Perde Fiyatı 4.000TL 3.000TL
Ort. Fon Perde Fiyatı 3.200TL 2.400TL
Ort. Güneşlik Fiyatı 1.200TL 900TL
Ort. Mutfak Perdesi Fiyatı: 1.000TL 500TL
Toplam Maliyet: 9.400TL 6.800TL

Not: Fiyatlar internet araştırması ile en düşük ücretler baz alınarak hazırlanmıştır. Fiyatlara dikim vb. ücretler dahil değildir.

Perde Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yukarıda çok fazla özelliği olmayan basit ve sade aynı zamanda hazır perde modellerinden yola çıkarak bir evin perdesi ne kadar tutar sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

Ancak kimi için bu fiyatlar az ya da fazla gelecektir. Bunun sebebi de herkesin alım gücünün ve zevklerinin farklı olmasından kaynaklı tercihlerimizin çok başka olmasıdır.

perde fiyatı hesaplama

Peki yeni evin perde maliyetini farklılaştıran şeyler nelerdir?

Şimdi kısaca toplam perde masrafımızın hangi faktörlere göre artıp azaldığını anlatacağım.

 • Pencere Sayısı: Ne kadar çok oda, o kadar çok pencere, o da o kadar çok perde demek. Maalesef büyük evde oturmanın dezavantajından biri de perde masrafınızın artması olacaktır.
 • Metre: Pencere sayısı kadar pencerelerin eni ve boyu da perde fiyatını değiştiren önemli ölçütlerden biri.
 • Marka: Perdelerinizi hangi markadan seçtiğiniz fiyata da etki edecektir.
 • Kalite: Perdenizin ne kadar uzun ömürlü olduğuna bağlı olarak kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Ancak kaliteli perde almanın da bir bedeli olmalı öyle değil mi?

perde ne kadara mal olur

 • Model: Kendi kendini temizleyen perdeler, zebra stor perdeler, led ışıklı perdeler, güpürlü perdeler, jakarlı perdeler… Şu anda aklıma gelmeyen onlarca perde modeli arasından hangisini seçtiğiniz perde maliyetinizde artışa sebep olacaktır.
 • Kumaş: Tül ya da fon perdenin kumaşının cinsi fiyat aralığını değiştiren en önemli etkenlerdendir. Keten, saten, kadife, polyester, süet, pamuklu, bambu… Bu kumaş cinslerinin üretim ve kalite maliyetleri farklı olduğu için perdedeki kumaş tercihiniz toplam fiyata önemli ölçüde etki edecektir.
 • Dikim: Pileli, fırfırlı, kruvaze, balon, büzgülü gibi pek çok perde dikim modeli vardır. Bu dikimlerin zorluğuna göre perde maliyetiniz de bir o kadar artacaktır.
 • Aksesuarlar: Perdenin yanı sıra perdeyi takmak ve sonrasında süslemek için farklı aksesuarlar vardır. Rustik borular, raylı korniş, renso, perde tokası, perde sarkıtı, zincir gibi aksesuarları da perde maliyeti içerisinde hesaplayabilirsiniz.

Umarım perde almadan önce aklınızdaki “bir evin perdesi ne kadar tutar” sorusuna cevap vermiş ve doğru hesaplama yapmanız adına biraz olsun fikir verebilmişimdir.

Bu arada unutmadan farklı yerlerden fiyat almayı ve pazarlık yapmayı da unutmayın olur mu? 🙂

Perde seçimi konusunda fiyat dışında dikkat etmeniz gerekenler için daha önce yazmış olduğum şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim 🙂

5 Adımda Perde Seçimi | Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close