Sıfırdan Ev Döşemek Ne Kadara Mal Olur?

2024’te sıfırdan ev döşemek ne kadar mal olur? Güncellenmiş fiyat listeleri ile ortalama ev döşemenin maliyetini sizler için hesapladım. Hazırsanız küçük tüyoların da yer aldığı bütçe dostu yazıma başlıyorum. 🙂

Yeni evlenecek çiftlerin aklındaki en büyük sorulardan biri “Sıfırdan ev döşemek ne kadara mal olur?”dur sanırım. Düğün mekanı, gelinliği, damatlığı, balayı masrafları derken baştan ev kurmak için ellerinde kalan paranın yetip yetmeyeceği daha da strese sokar müstakbel gelin ve damadı.

Bu sebeple yeni taşınacağınız ve her şeyini sıfırdan alıp dekore edeceğiniz ev için yaklaşık ne kadar ödeyeceğinizi önceden kestirmeniz gerekir. Her şeyin hayal ettiğiniz gibi olması ve evlendikten sonra borçlarla uğraşmamak adına ayağınızı yorganınıza göre uzatmak için yaklaşık da olsa sıfırdan ev düzmenin maliyetini bilmelisiniz.

Yazının devamında mobilyadan, beyaz eşyaya eksiksiz bir ev döşemek için almanız gereken şeylerin 2024 yılındaki minimum ve maksimum maliyetini paylaşacağım.

Ancak henüz eve sıra gelmedi çeyiz düzmede takıldık diyorsanız “Çeyiz Listesi“ndeki yazılara alayım sizleri 🙂

2024 Beyaz Eşya Fiyatları

Baştan bir ev kurmak demek masraf demek, ama unutmayın ki her şeyin hem ucuzu hem de pahalısı vardır. Yani her bütçeye uygun bir seçenek mutlaka piyasada bulunur.

İlk olarak beyaz eşyalardan başlayalım. Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın, çamaşır makinesi, davlumbaz, TV… Özellikle evlilik sezonunda beyaz eşyaları set şeklinde hediyeli düğün paketi kampanyaları yaparak sunan pek çok marka var. Eğer hepsini tek bir markadan almayı düşünürseniz bu tarz beyaz eşya kampanyalarını değerlendirin derim.

Beyaz Eşyalar Minimum Maliyet Maksimum Maliyet

Buzdolabı Fiyatları

10.000 TL 25.000 TL +

Çamaşır Makinesi Fiyatları

8.000 TL 20.000 TL +

Kurutma Makinesi

Fiyatları

10.000 TL 30.000 TL +

Bulaşık Makinesi Fiyatları

10.000 TL 30.000 TL +

Fırın Fiyatları

5.000 TL 20.000 TL +

Ocak Fiyatları

2.000 TL 10.000 TL +

Davlumbaz Fiyatları

1.000 TL 5.000 TL +

Televizyon Fiyatları

5.000 TL 50.000 TL +

Unutmadan, ilk etapta masrafları azaltmak adına sadece ihtiyacınız olan şeyleri almanızda yarar var. Mesela kurutma makinesini alınacaklar listesinden silebilirsiniz. Yeni taşınacağınız evde ankastre set varsa Fırın, ocak, davlumbaz almaktan da kurtulabilirsiniz. Eğer henüz hangi evi kiralayacağınıza ya da alacağınıza karar vermediyseniz bu üçlünün mutfakta olup olmadığına dikkat etmeyi unutmayın 🙂

2024 Küçük Ev Aletleri Fiyatları

Adlarının küçük olduğuna bakmayın, hepsini birden almak istediğiniz küçük ev aletleri de epey bir masrafa sokacaktır sizleri. Ancak başlangıçta yine seçim yapıp en gereklileri alabilirsiniz. Emin olun sonrasında faizli borçlar ödemekten iyidir.

Küçük Ev Aletleri Minimum Maliyet Maksimum Maliyet

Elektrik Süpürgesi Fiyatları

2.000 TL 25.000 TL +

Tost Makinesi Fiyatları

1.000 TL 5.000 TL +

Çay Makinesi Fiyatları

1.000 TL 4.000 TL +

Kahve Makinesi Fiyatları

1.000 TL 10.000 TL +

Türk Kahvesi Makinesi Fiyatları

1.000 TL 5.000 TL +

Saç Kurutma Makinesi Fiyatları

1.500 TL 3.000 TL +

Mutfak Robotu Fiyatları

1.000 TL 10.000 TL +

Ütü Fiyatları

2.000 TL 15.000 TL +

Airfryer Fiyatları

2.000 TL 8.000 TL +

Ek olarak eğer tabak, bardak, tencere gibi şeyleri de alacaksanız mutfak çeyiz listesi aracılığı ile eksiksiz bir alışveriş yapabilirsiniz.

2024 Mobilya Fiyatları

Sıfırdan bir ev döşerken, koltuk, masa, sandalye, karyola, gardırop, şifonyer, sehpa gibi mobilyalar almanız gerekecektir. Hepsini ayrı ayrı almak uyumu yakalamanız konusunda sizi zorlayabilir. Üstelik tek tek mobilya aldığınız için toplu aldığınızda uygulanacak indirimlerden de faydalanamamanıza neden olacaktır. Hem indirimli mobilya almak hem de her şeyin birbirine yakışmasını istiyorsanız mobilya markalarının düğün paketi kampanyalarını değerlendirebilirsiniz.

Gelelim baştan bir ev düzmek için hangi mobilyayı ne kadara alabileceğinize…

Mobilyalar Minimum Maliyet Maksimum Maliyet

Koltuk Takımı Fiyatları

5.000 TL 80.000 TL +

Yatak Odası Takımı Fiyatları

8.000 TL 75.000 TL +

Yemek Odası Takımı Fiyatları

7.000 TL 60.000 TL +

Sehpa  Fiyatları

500 TL 15.000 TL +

Burada mobilya takımlarının yaklaşık fiyatlarını vermeye çalıştım. Ancak takımlardaki bazı eşyaları çıkartarak siz bu maliyeti daha da düşürebilirsiniz. Mesela komodinden vazgeçebilirsiniz.

Yeri gelmişken kendi ev döşeme deneyimlerimden yola çıkarak yazdığım “Yeni Evleneceklere Mobilya Önerileri” yazıma da mutlaka bakmanızı tavsiye ediyorum. 🙂

Eğer bu fiyatlar gözünüzü korkuttuysa “Mobilya Almadan Evinizi Dekore Etmenin 9 Farklı Yolu” adlı yazı da tam size göre 🙂

Ve… Tamamlayıcı Dekoratif Eşyalar

En gerekli ve en büyük eşyaların ne kadara mal olacağından bahsettik. Ancak bir evi, ev gibi göstermek için perde, halı, tablo, saat, ayna, abajur, lambader gibi farklı yardımcı oyunculara da ihtiyacınız olacaktır.

Bakalım bunların aşağı yukarı maliyeti nasılmış:

Dekoratif Ürünler Minimum Maliyet Maksimum Maliyet

Halı Fiyatları

2.000 TL 15.000 TL +

Perde Fiyatları

5.000 TL 20.000 TL +

Avizeler Fiyatları

1.000 TL 10.000 TL +

Duvar Dekorasyonu

1.000 TL 3.000 TL +

Ayrıca komple evinizin perdelerini baştan aşağı yenilemek ya da diktirmek için oda oda ne kadar harcama yapacağınızı hesaplamak için “Bir Evin Perdesi Kaça Mal Olur?” yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Bir Evin Perdesi Ne Kadar Tutar?

Ucuza Sıfırdan Ev Döşemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi dekore etmek için en gerekli olan eşyaların minimum ve maksimum fiyatlarını vermeye çalıştım. Ancak ucuza ev döşemek için sizin tercihleriniz burada çok önemli. Dikkat etmeniz gereken noktalara gelince:

  • Bir marka ya da mağazadan toplu alışveriş yapmaya çalışın. Böylece daha yüksek oranlarda indirim yaptırabilir ya da eşyalardan birini hediye ettirebilirsiniz.
  • Kampanyaları takip edin. Markaların yaptığı dönemsel kampanyaları değerlendirerek yapacağınız harcamaları düşürebilirsiniz.
  • Düğün paketlerini tercih edin. Böylece hem dekorasyona çok fazla kafa yormaz, hem mağaza mağaza gezip yorulmaz hem de normalden daha ucuza evinizi döşeyebilirsiniz.

***

Şimdiden güle güle oturun 🙂

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close