Eklektik Tarz Nedir? Eklektik Dekorasyon Örnekleri

Eklektik dekorasyon nedir? sorusunu açıklamadan önce “eklektik” kelimesinin kökeninin ve ne anlama geldiğinin üzerinde durmak istiyorum biraz.

eklektik-ev-dekorasyon

Eklektik Ne Demek?

Eklektik, Yunanca “eklektos” (seçilmiş) kelimesinden gelmektedir. Eklektik, genellikle bir sisteme ait olan veya tek başına anlam ifade eden unsurların birden fazlasını toparlayarak meydana getirilen yeni sistem veya sistemler anlamında kullanılmaktadır.

Felsefe ve sanat alanında eklektik terimi, farklı çağ ve üsluplardan seçilip devşirilen unsurların yeni bir tasarım, ürün ya da düşünce akımı oluşturmak için ele alınması olgusunu ifade eder.

Eklektik kelimesi zamanla felsefe ve sanat alanları dışında da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle mimari alan içerisinde kendisine yer bulan eklektik tarz, moda akımı olarak da kendine yeni bir ifade alanı bulmuştur.

Eklektisizm Nedir?

“Farklı sanatsal dizgelerden alınan ögelerin yeni bir dizge içinde yeniden kullanılması” olarak tanımlanmaktadır. Sanattaki farklı çağa veya usluplara ait ögelerin seçilmesi ve yeni bir tasarım ya da ürün oluşturmak için ele alınması olgusunu ifade eden eklektik kavramını dekorasyona uyarladığımız zaman karşımıza harika bir tablo çıkıyor.

Geçmişe ait parçaları modern dünyadaki var olanlarla birleştirebilir, romantiği gelenekselle, mistiği rustikle ya da country stilini retro parçalarla harmanlayabilirsiniz. Aslında çok bilinmeyen ama hızla yayılan bu stilde sınırları zorluyor ve ötesine geçiyoruz.

Metali ahşapla, keten kumaşı satenlerle, feminen tarzdaki mobilyaları maskülen bir detayla keskinleştirebilir, eskitme parçaları modern camlı mobilyalarla kombinleyebilir ve evinizde şahane bir görüntü yakalayabilirsiniz. Farklı tarzları aynı anda kullanarak hem eski parçalarınızı değerlendirebilir hem de kendi zevkinizi ortaya koyarak farklılık yaratabilirsiniz.

Eklektik Tarzı

Eklektik tarz nedir? sorusuna gelince, farklı akım ve stilleri bir arada kullanan, kaos ve kontrast arasındaki ince çizgiyi yakalayan, dönem ve stil sınırlaması yaşamayan, özgün bir tavır sergileyen olarak tanımlanabilir eklektik tarz.

eklektik-dekorasyon

Eklektik Dekorasyon Stili

Eklektik dekorasyon ise farklı dekorasyon stillerine ait unsurların aynı anda kullanılarak ortaya çıkan zıtlıkların uyumuna dayanan yeni ve kişiye özgü bir dekorasyon tarzıdır. Eklektik dekorasyon, uygulanması en zor dekorasyon stilidir. Kural ve kaidesi yoktur. Kişinin etkilendiği farklı unsurları uyumlu bir şekilde bir arada kullanmasına dayanır; ancak bu farklı unsurlar arasındaki uyumu yakalamak tamamen iç sesinize güvenmekten geçer. Sizin içinize siniyorsa ve sizin gözünüze uyumlu görünüyorsa eklektik dekorasyonu başarılı bir şekilde uygulamışsınız demektir.
eklektik-ev

Bir düşünün; modern, klasik, bohem, country, vintage, retro gibi farklı unsurların size hitap eden parçalarını aynı odada toplamaya ve bunu yaparken de onları ortak bir paydada birleştirmeye çalışıyorsunuz. Eklektik dekorasyonda bu ortak payda her birinin zıt renkte olması ya da özgün bir tasarıma sahip olması olabilir. Tıpkı bir masa etrafında topladığınız değişik sandalyeler gibi.

eklektik-salon

Eklektik Dekorasyonun Özellikleri Nelerdir?

Eklektik dekorasyon stilini diğerlerinden ayıran en büyük özellik bu stili baz alarak dekore edilen evlerin hiçbirinin birbirine benzememesidir. Modern döşenmiş evler arasında bir benzerlik bulabilirsiniz. Mobilya tasarımları, kullanılan renkler, minimalist görünüm hepsinde aynıdır. Ancak eklektik dekorasyona sahip evlerde bu ortak noktaları yakalamanız imkansızdır. Eklektik dekorasyon kişiye özgü detaylar taşıdığı, kişinin geçmişinden, anılardan referans aldığı için eşsizdir.

eklektik-dekorasyon-tarzi

Eklektik Dekorasyon Örnekleri

İşte bu eşsiz dekorasyon stiline ait evlerden örnekler:

 

eklektik-salon-dekorasyonu

eklektik

eklektik-

eklektik-dekor

bedroom eclectic decorating ideas

eklektik-yatak-odasi-

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

1 Yorum

Değişik bir tarz, elinize sağlık yazı gayet güzel ve fotoğraflarla da desteklenmiş. Başka bir şeye bakmama gerek kalmadı.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close