Saksı Nasıl Boyanır? Birbirinden Farklı Saksı Boyama Fikirleri

saksı nasıl boyanır saksı boyama fikirleri

Eskiyen, rengi solan ya da sadece görüntüsünden sıkıldığınız saksıları birkaç basit kendin yap tekniğiyle yenilemek ister misiniz? Sizler için hazırladığım birbirinden farklı ve yapması kolay saksı boyama fikirleri ile çok ucuza evdeki saksılarınızı bambaşka bir hale dönüştürebilirsiniz.

Ama  önce saksıları boyayarak nasıl bir etki yaratmak istediğimize karar verelim.

kadın yüzü saksı boyama fikirleri

Hem salon, mutfak, yatak odası, ofis gibi iç mekan alanlarında kullandığımız hem de balkon ve bahçe gibi dış mekan alanlarının vazgeçilmez aksesuarı saksıları dekorasyonun tamamlayıcı unsuru haline nasıl getirebiliriz?

Tabii ki dekorasyona hakim tarz ve renkleri saksılara da yansıtarak!

Örneğin; ihtişamlı döşenmiş lüks detayların bulunduğu bir evde eğlenceli ve rengarenk bir saksı hoş durmayacaktır. Bu sebeple saksıları yenilemeye başlamadan önce hangi renge boyayacağımıza, hangi desenleri kullanacağımıza onu kullanacağımız ortamı da düşünerek karar vermeleyiz.

Artık teknik detaylara geçebiliriz 🙂

Saksı Nasıl Boyanır?

Saksının malzemesine göre kullanacağınız boyanın cinsi de farklılık gösterecektir. Plastik, seramik, beton, cami metal gibi pek çok farklı saksı malzemesi bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey boyama işleminden sonra vernikleme işlemi yaparak boyanızın kalıcılığını uzatmak olmalıdır.

saksı nasıl boyanır

Boya Malzemeleri: Akrilik boyalar, guaj boya, oje, porselen kalemi, fırça, ponpon sünger, vernik, kağıt bant, makas, desenli peçete, tutkal…

Yukarıda saksı yenilemek için ihtiyacınız olabilecek en temel malzemeleri sıralamaya çalıştım. Daha çok vereceğim fikirler saksı boyama üzerine olacağı için hasır ip, dantel, boncuk, makrome gibi detaylara girmedim. Ancak farklı bir yazıda daha geniş saksı süsleme fikirlerini de ele alacağım. Buradan ön bilgilendirme yapayım 🙂

saksı boyama aşamaları

Boyama Aşamaları: Saksınızı boyamaya başlamadan önce yüzeyinin temiz ve pürüzsüz olduğundan emin olun. Bir bez yardımıyla silin, eğer zımparalamaya uygunsa saksı zemini zımparadan sonra silip boyama işlemine uygun hale getirebilirsiniz. Ardından boya yapacağınız yerin zarar görmemesi için gazete kağıdı ya da eski bir örtü kullanın. Artık kullanacağınız boyayı, fırça ve diğer malzemeleri hazırlayabilirsiniz. Boya işlemi bittikten sonra saksıları tamamen kuruyana kadar bekleyin ve ardından sprey vernik ya da fırça yardımıyla vernik uygulaması yapın. İşte yeni saksınız hazır!

Saksı Boyama Fikirleri

Sırada farklı stillerde nasıl boyama işlemi yapabileceğinizi örnekler üzerinden anlatmaya çalışacağım. Örnekler arasından birini mutlaka beğenip uygulamak isteyeceğinize eminim. O yüzden yazının sonuna kadar ekranı kaydırmayı unutmayın 🙂

Saksıya Surat Yapımı

eğlenceli saksı boyama

Özellikle ofis ya da çocuk odaları için saksılara biraz eğlence katmak isterseniz gülen suratlar çizmek ilk akla gelen fikirler arasında. Minik sukulent saksıları süslemek için bu basit fikri çocuğunuzla aktivite olarak da uygulamayı deneyebilirsiniz.

Çizgilerle Saksıya Yüz Yapımı

çizgi surat yapımı saksı süsleme

Saksıya surat çizme tekniğini bir adım ileriye taşıyıp çizgilerle daha modern ve şık bir hale getirebilirsiniz.

Hatta biraz renk katıp yaratıcılığınızı da konuşturabilirsiniz.

Youtube Video Saksı Boyama Fikirleri

youtube video saksı boyama fikirleri

Teknoloji ve internetle aranız iyiyse videolardaki simgelerden ilham alıp saksıları boyayabilirsiniz. Yaratıcı reklam ajanslarına çok yakışacak bu saksı tasarımlarını yapmak için kağıt bant yardımıyla önce boyayacağınız alanları belirlemenizi öneririm.

Yazılı Saksı Süsleme Fikirleri

yazılı saksı süsleme fikirleri

Mesajınızı istediğiniz renge boyadığınız saksının üzerine yazarak da hem onu yenileyebilir hem de tarz katabilirsiniz. Home ofis dekorasyonu için güzel bir uygulama olacaktır ayrıca.

Terrazzo Seramik Saksı Boyama Fikirleri

terrazzo seramik saksı boyama

2019 dekorasyon trendleri yazımda yer verdiğim çimento mozaiği “terrazzo seramik” saksı boyama fikirlerine de ilham olmuş.

terrazzo seramik saksı boyama fikirleri

Rast gele irili ufaklı şekillerle boyayacağınız saksılara bu seramik dokusunu yansıtabilirsiniz kolayca.

Modern Şekillerde Saksı Boyama

modern saksı boyama fikirleri

Özgün bir boyama çalışmasıyla modern ve şık duran gösterişli saksılara sahip olabilirsiniz. Burada önemli olan renk eşleşmelerini doğru yapmanız. Aksi takdirde istemediğiniz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Peçete ile Saksı Süsleme

peçete ile saksı süsleme

Boyama dışında bu sefer farklı bir süsleme tekniği ile ekstra bir fikir vermek istiyorum. Evdeki renkli ya da desenli peçeteleri saksıya yapıştırarak da yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yaprak Desenli Saksı Boyama

yaprak desenli saksı boyama

Yaprakları saksıya yapıştırıp etrafındaki kalan alanı boyayarak harika desenler ortaya çıkarabilirsiniz. Tabii bu tekniği farklı objeleri kullanarak da yapabilirsiniz.

Tek Çizgi Sanatı ile Saksı Süsleme

Tek çizgi sanatının ne olduğundan detaylı bir şekilde şu yazımda bahsetmiştim. Bu sene oldukça popüler olan bu akım saksıları yenilemek için de bize ilham veriyor. Porselen kalemi kullanarak siz de saksıları bu tarz soyut çizgilerle süsleyebilirsiniz. El becerilerinize güvenmiyorsanız, önce çıktı alıp bir taslak çizerek kurşun kalemle bunun üzerinden de bu tekniği deneyebilirsiniz 😉

Parlak ve Şık Saksı Boyama Fikirleri

Bu örnekte asıl olay boyanızın cinsi. Parlak ya da simli boya çeşitlerini kullanarak daha şık bir görünüme sahip saksılar elde edebilirsiniz.

Oje ile Saksı Boyama

Ebru sanatını oje yardımıyla saksılara uygulamak oldukça kolay bir boyama yöntemi. Yukarıda da tüm aşamaları adım adım görüyorsunuz. Su dolu bir kabın içine dilediğiniz renklerde ojeleri damlatıp karıştırarak saksıları bu karışımın içine daldırıp çıkarıyorsunuz. Ortaya çıkan birbirinden özgün sanat eseri gibi saksıları evinizin dilediğiniz köşesinde kullanabilirsiniz.

Sofistike Saksı Boyama Fikirleri

Beton saksılar koyu ve parlak renklerde boyalar kullanılarak oldukça sofistike bir hava yaratılmış. Daha önce de belirtiğim gibi doğru renk kombinleri ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Meyve Desenli Saksı Boyama Fikirleri

Gelelim eğlenceli ve renkli saksı modellerine… Yaz meyvelerini saksılara desen olarak uygulamak en neşeli yöntemlerden  biri.

Ya da saksının tamamını bir meyve gibi düşünüp boyayarak iştah kabartan bir saksıya sahip olabilirsiniz.

Kara Tahta Boyası ile Saksı Boyama

Kara tahta boyası oldukça kullanışlı bir boya. Bu boyayı saksılarınızı yenilemek için de kullanabilirsiniz. Hatta ortaya çok yaratıcı sonuçlar da çıkarabilirsiniz. Konuşan bitkiler gibi mesela 🙂

Porselen Kalemiyle Saksı Süsleme

Porselen kaleminin farklı renkleri bulunuyor. Ancak mavi rengi beyaz saksıya uygulayarak çini görünümlü bir saksı tasarlayabilirsiniz.

Çizgiler, noktalar, çiçekler… Porselen kalemiyle saksılara uygulayabileceğiniz basit desenlerle yukarıdaki gibi harika saksı ya da kaselere sahip olabilirsiniz.

Hayvan Figürlü Saksı Boyama

Sevimli dostlarımızdan ilham alarak saksılara desen olarak kullanabiliriz. Yine çocuklarla birlikte yapacağımız bir aktivite şeklinde de boyayabileceğimiz hayvan desenli saksıları, çocuk odası, ana okulları, oyun bahçeleri gibi alanlarda kullanabiliriz.

Anime Yüz Desenli Saksı Fikirleri

Japon çizim sanatıyla yapılmış çizgi filmler olan animelerden fırlamış gibi duran saksıları da kolayca boyayarak elde edebilirsiniz. Hatta birden fazla küçük saksılara farklı surat ifadelerini uygulayarak bir seri bile oluşturabilirsiniz.

Geometrik Desenli Saksı Boyama

Kağıt bantlarla geometrik alanlar belirleyip  bu alanları farklı renklere boyayarak örnekteki gibi özgün saksı tasarımları yapabilirsiniz.

Frida Kahlo Saksı Boyama

Frida Kahlo kendine özgü stiliyle neredeyse her alandaki tasarımlarda kendine yer buldu. Buna saksılar da dahil… Çiziminize güveniyorsanız Frida Kahlo desenini saksınızı renklendirmek için tercih edebilirsiniz.

Geometrik Çizgili Saksı Boyama

“Benim resim yeteneğim yok ama basit yöntemlerle şık saksılar tasarlamak istiyorum” diyorsanız size 2 güzel örnek daha. Biri renkli diğeri siyah-beyaz.

Gelişi güzel çizgiler, kareler, zigzaglar… Ortaya çıkan saksı tasarımlarına siz bile inanamayacaksınız.

Çiçekli Saksı Boyama Fikirleri

Ve finali zor bir o kadar da güzel bir saksı boyama fikri ile yapıyoruz. Örnekteki gibi çiçekli bir saksı boyamak için resim tekniklerini bilmek gerekiyor. Uzun ve zahmetli bir uygulama olsa da sonucu sizi çok memnun edecektir. Denemeye değer, tabii cesaretiniz de varsa 😉

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close