Dekorasyonda Tek Çizgi Sanatı

tek çizgi kadın tablo

Bu yazıda özellikle “ev dekorasyonunda tek çizgi sanatı nasıl ve nerelerde kullanılır?” sorusuna ilham veren fikirlerle cevap vermeye çalışacağım. Şimdiden keyifli okumalar 🙂

***

Son dönemde Instagram ve Pinterest’teki dekorasyon paylaşımlarında çok sık karşımıza çıkan bir trend: Tek çizgi sanatı. Gözünüzün önüne hemen tek bir çizgi ile yapılmış yüz tabloları geldi öyle değil mi? 🙂

tek çizgi poster

Evet, tam olarak bahsedeceğim konu bu; minimalist çizim tekniği ile yapılmış tablo, yastık gibi eşyaları dekorasyona nasıl dahil edebileceğiniz.

Ama önce bu sanatın ne olduğuna kısaca değinelim.

Tek Çizgi Sanatı – Minimalist Çizim Nedir?

minimalist çizim nedir

Kalemi ya da fırçayı zemin üzerinden kaldırmadan tek seferde ve tek bir çizgi olacak şekilde yapılan 2 boyutlu resim yapma tekniğine minimalist çizim ya da tek çizgi sanatı denmektedir.

Bu teknik İngilizce’de “one line art/drawing” olarak bilinmektedir.

tek çizgi tablo

Kalp, yıldız gibi elimizi kaldırmadan kesintisiz bir hareketle çizdiğimiz basit şekiller de tek çizgi tekniği ile yapılır. Bunlara el yazısını da dahil edebiliriz.

tek çizgi yazı

Ancak daha sanatsal çizgiler ortaya koymak için uzun ve kıvrak bir çizgiye ya da bütünü oluşturacak birkaç farklı tek çizgiye ihtiyaç vardır.  Kısacası bu çizim tekniğinde ortaya çıkarmak istediğiniz eserin zorluğuna göre birden fazla tek çizgi kullanabiliriz.

tek çizgi nedir

Dekorasyonda Tek Çizgi Tekniği Nasıl Kullanılır?

Daha çok modern ve İskandinav tarzda döşenmiş evlerde rastlayacağınız bu minimalist çizim tekniğinin duvar aksesuarlarında ve tekstil ürünlerinde kullanıldığını göreceksiniz. Ama tabii ki hayal gücü sınır tanımaz.  Uygulaması oldukça basit olan bu tekniği kullanarak farklı eşyalar üzerinde de dilediğiniz çizimleri yaparak dekorasyona dahil edebilirsiniz.

dekorasyonda tek çizgi sanatı

İşte tek çizgi sanatının en çok kullanıldığı yerlerden birkaçı:

Tablo ve Posterler

Kadın yüzü, vücut, bitki ve hayvan figürleri gibi çizgilerin tablo ve poster olarak evlerde yer bulduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. İster salonda, ister yatak odasında, isterseniz de antrede farklı ebat ve fonlardaki soyut tabloları kullanabilirsiniz.

tek çizgi kadın tablo

Bazen de sadece bir çizgiden oluşan herhangi bir nesneye benzemeyen soyut anlatımın hakim olduğu minimalist posterler olarak karşımıza çıkan bu eserleri bir galeriden alınmış edasıyla duvarınıza asabilirsiniz.

soyut tek çizgi tablo

Yastıklar

Evde, duvarlardan sonra soyut çizgileri en çok göreceğiniz yer yastık kılıfları olacaktır. Yastık kılıflarıyla birlikte salondan yatak odasına sızan çizgilerin yine en çok kadın figüründe olduğunu görebilirsiniz.

tekz çizgi yastık

Peki kendimiz böyle bir yastık süslemek istesek nasıl yapabiliriz diye soracak olursanız, hemen cevaplandırayım: Bir kalem ya da ip yardımı ile beğendiğiniz çizgilerden birini kolayca yastık kılıfına uygulayabilirsiniz.

Kalemin akma tehlikesine karşı ipi tercih etmenizi öneririm. Silikon yardımıyla ipi önceden çizdiğiniz taslak çizginin üzerine yapıştırarak harika bir yastık kılıfına sahip olabilirsiniz.

tek çizgi kadın yastık

Saksılar

Özellikle iç mekanda kullandığınız saksıların üzerine desen olarak çizebileceğiniz tek çizgi örnekleri kimsede olmayan harika tasarımlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Ancak yeteneğinize güvenmiyorsanız bu minimalist tek çizgi sanatı ile yapılmış saksıları satın da alabilirsiniz.

tek çizgi saksılar

Halı ve Kilimler

Tek çizgi sanatını zeminde kullanmak da başka bir seçenek ev dekorasyonuna bu akımı dahil etmek için. Eğer çok renkli ve desenli halı modelleri hoşunuza gitmiyorsa minimalist çizimin hayat bulduğu halı ve kilimleri severek kullabilirsiniz.

tek çizgi halı

Duvar Kağıtları

Sanatsal çizgilerden oluşan yüzleri bütün bir duvara taşımaya ne dersiniz? Biraz iddialı bir uygulma olsa da minimalist çizgilerin desen olduğu duvar kağıtları ile bambaşka bir yere dönüştürebilirsiniz evinizi.

tek çizgi yüz duvar kağıdı

Kendinize ve tabii ki çiziminize güveniyorsanız duvar kağıdı kullanmak yerine kendiniz yapmayı da deneyebilirsiniz bu uygulamayı tabii 🙂

Tek Çizgi Sanatının Dekorasyondaki Örnekleri

İster siyah-beyaz hakimiyetindeki İskandinav bir dekorasyona sahip olsun ister rengarenk bohem bir dekorasyona… Eğer evde tek bir çizgi kullanılarak yapılmış eşyaları kullanmak istiyorsanız aşağıdaki örneklerden yardım alabilirsiniz:

evde tek çizgi sanatı

tek çizgi dekorasyonda nasıl kullanılır

tek çizgi vücut duvar kağıdı

minimalist çizim duvar kağıdı

dekorasyonda tek çizgi sanatı

tek çizgi kadın yüzü

one line drawing tablo

tek çizgi poster

tek çizgi kadın vücudu tabloları

one line art tablolar

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close