Balkon Duvar Dekorasyonu Fikirleri

balkon-duvar-dekorasyonu

Balkon duvar dekorasyonu nasıl yapılır? diye aratıp geldiysen çok şanslısın! Açık ya da kapalı cam balkon duvar dekorasyonu için harika fikirlerle karşınızdayım. Balkonunuzu sadece yazın ya da hem yaz hem kış kullanıyor olun, uygulaması kolay, yaratıcı ve olabildiğince ucuz malzemelerle yapabileceğiniz balkon duvar dekorasyonu fikirleri ile siz de balkonda muhteşem bir atmosfer yaratacaksınız. beğeneceksiniz.

balkon-duvar-dekorasyonu-nasil-olmali

Balkon duvar dekorasyonu için duvar kağıdından, saksılara, makrome ürünlerinden, deniz kabukları süslemelerine, macunla yapılan dekorasyon önerilerinden duvar çimi uygulamalarına kadar, daha aklınıza gelmeyecek çok farklı balkon duvar süslemelerini sizler için derledim.

Hazırsanız zengin balkon duvar dekorasyonu fikirlerine başlayalım.

Balkon Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle balkonu daha çok hangi amaçla kullandığınıza ve balkonun boyutuna göre balkon duvar dekoru nasıl olmalı sorusuna farklı cevap verilebilir. Balkon duvar dekorasyonu yaparken hem estetik hem de işlevsel özellikleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

balkon-duvar-susleri

Depolama amaçlı kullandığınız bir balkonunuz varsa duvara saksı asmak yerine tabii ki raf ya da dolap kullanmayı tercih etmeniz gerekir. Ancak geniş bir balkona sahipseniz dekorasyon stilinize uygun olacak aynalar, tablolar, paneller, çitler, kaplamalar, alçıpan süslemeler, ışıklar, aydınlatma tasarımları gibi pek çok farklı ürünü duvar süslemesinde kullanabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan balkon duvar süsleme fikirlerine geçelim:

Balkon Duvarı Dekorasyonu Fikirleri

Büyük ya da küçük balkon dekorasyonu için uygulanabilir duvar dekorasyonu fikirlerini listeleyeceğim. Bu başlıklar altında farklı öneriler de bulacaksınız. Ancak en önemlisi tarzınıza en uygun olanı seçip kullanmanız. Diğer balkon eşyaları, renk ve desenleri ile de uyumu yakalaması. Balkon duvar aksesuarınzıı seçerken bunlara da dikkat etmeyi unutmayın.

Balkon Duvar Süsleri

balkon-duvar-susu

Balkon duvar süslemeleri içerisine sonsuz öneri sıralayabilirim. Saksılar, çerçeveler, hasır tasarımlar, Afrika sepetleri, aynalar, ahşap penceler, makrome askılar, seramik aksesuarlar…

banlkon-duvar-hasir-tabaklari

Bu tasarımlar arasında en fazla nazar boncukları, kuşlar, kelebekler, melek figürleri, martılar, baykuşlar, denizatı, fil, balık, yunus, gemi, denizyıldızı, kaplumbağa, uğur böceği, yel değirmeni gibi figürleri göreceksiniz. Sevdiğiniz birinin objesini alçı ile yaparak ya da satın alarak balkon duvarına asabilirsiniz.

balkon-duvar-suslemeleri

Ayrıca bu objelerin ahşap, cam ya da metalden yapılmış çeşitlerini de balkon mobilyalarınızla uyumuna bakarak tercih edebilirsiniz.

balkon-duvar-suslemeleri-maskeler

Yaratıcı bir fikir olarak maskeler, renkli-desenli-plastik tabaklar, eski fincan altlıkları da balkon duvar süsü olarak tercih edilebilir.

Balkon Duvar Kaplama Modelleri

Balkon duvar dekorasyonu yaparken ahşap kaplama, fayans kaplama, taş kaplama, metal kaplama (kapalı balkonu olanlara önerilir), deniz kabuğu kaplama ve son dönemin yükselen trendi yapışkanlı kaplama uygulamaları kullanılabilir.

balkon-duvari-tugla-kaplama-modelleri

Duvar süslerini seçtiğiniz kaplama modeline uygun şekilde tercih edebilirsiniz. İşte birkaç balkon duvar kaplama çeşidine örnek:

Kiremit Tuğla Kaplama

balkon-duvari-tugla-kaplama-fikirleri

Gözünüz kiremitlere değil de salıncağa takıldıysa sizi şu yazıma alabilirim 🙂 Balkon salıncak modelleri

Balkon ve Bahçe Salıncakları: Farklı Modeller ve Kendin Yap Fikirleri

Ahşap Kaplama

balkon-duvar-dekorasyonu-ahsap-kaplama-modelleri

Yapay Bitki Kaplama

balkon-duvari-bitki-kaplama

Taş Kaplama

balkon-duvari-tas-kaplama-fikirleri

Balkon Duvar Aydınlatmaları

Lambalar, aplikler, ışıklı aksesuarlar, lambaderler… Balkonda akşam sefası yapmayı sevenlerin en çok seveceği konu başlığına geldik. Balkon duvar dekorasyonunu ışıl ışıl yapacak fikirlerim var. Hem en trend ürünlerle balkon dekorasyonuna tarz katacak hem de aydınlatma işini çözerken duvarı da süslemiş olacaksınız.

balkon-duvar-aydinlatma-fikirleri

Işıklı tablolar, ışıklı yazılar, objeler, kablolu led ışıklar, metal fenerler daha neler neler. Modern, bohem, klasik, country, iskandinav gibi tarlara kolayca adapte edebileceğini ürünleri seçmeye çalıştım. Hadi örnek tasarımlar üzerinden beğenelim balkon aydınlatma fikrimizi:

balkon-duvar-isigi-yazili-tablo modern-balkon-duvar-aydinlatmalari modern-balkon-duvar-aydinlatma-fikirleri

balkon-duvar-yazilari-isikli

flamingo-led-isik-duvar-aydinlatmasi

Balkon Duvar Fayans Modelleri

Balkon duvarlarına macunla yapılan dekorasyon fikirlerinden biri de fayans süslemeleridir. İster tüm balkon duvarlarını fayansla kaplayacak olun, ister bir bölümünü desen şeklinde farklılaştırmayı hedefliyor olun; eğer açık bir balkonunuz varsa fayans malzeme olarak balkon duvarında tercih edebileceğiniz en kullanışlı olanlar arasında yer alır.

balkon-duvari-fayans-kaplama-fikirleri

Kaplama fikirleri başlığı altına giren bu malzemeye ayrı bir başlık açmak istedim zira daha yaratıcı balkon dekorasyonu önerileri sunacağım. Duvarın sadece belli bir kısmında fayanları kullanarak kendi duvar süslemenizi oluturabilirsiniz.

balkon-fayans-kaplama-modelleri

Tezgah, raf arkası gibi alanlarda arka plan oluşturmak adına fayans kaplama yoluna gidebilirsiniz.

balkon-duvari-fayans-suslemeleri

Balkon Duvar Kağıdı Modelleri

Kapalı balkon duvar dekorasyonu için duvar kağıtları da son derece pratif malzemelerden biridir. Silinebilir özellikli duvar kağıtlarını balkon, teras gibi alanlarda tercih etmenizi öneririm. Aynı zamanda sık değiştirmek istemezseniz kaliteli bir malzemeden ve sıkılmayacağınız bir desenden yana oyunuzu kullanın derim.

Peki balkon duvarında duvar kağıdı nasıl olur dersiniz işte birkaç uygulama fikri:

balkon-duvar-kagidi-modelleri

 

balkon-duvar-kagidi-fikirleri

Balkon Duvar Saksıları

Duvara asılan saksılar balkonların vazgeçilmez dekoratif aksesuarlarından biri. Raflara yerleştirilen saksılar, makrome çiçek askıları, merdivenlere asılan saksılar, ahşap ya da metal panellere asılan saksılar… Diğer duvar dekorasyonu malzemelerinizle uyumlu kullanabileceğiniz pek çok fikri siz de balkonunuza ya da terasınıza dahil edebilirsiniz.

balkon-duvar-raf-modelleri

balkon-duvar-makrome-saksi-modelleri

Eğer makrome fikrini sevdiyseniz ve balkon duvarına asmak ya da saksılık yapmayı düşünürseniz daha fazla ilham almak için makrome ile neler yapılır yazısına bakabilirsiniz.

Makrome ile Yapabileceğiniz 27 Farklı Tasarım

balkon-duvar-raflari-cesitleri balkon-duvar-saksi-fikirleri dar-balkon-duvar-raflari

Eğer saksılarınız eskidiyse ya da siz farklılık yaratmak istiyorsanız saksı boyama fikirleri yazımda ihtiyacınıız olan malzeme ve örneklere ulaşabilirsiniz.

balkon-saksi-duvar-askilari balkon-duvar-metal-raf-sistemleri kapali-balkon-raf-modelleri balkon-duvari-ahsap-raf-fikirleri balkon-merdiven-raf-saksiliklar

Balkon Duvar Rafları

Balkonu bir oturma alanı şeklinde dizayn ettiyseniz ve cam kapalı bir balkonunuz varsa dekoratif aksesuarlarınızı sergileyecek raflar da balkon duvar dekorasyonu için tercih edebileceğiniz seçeneklerden biridir.

Renkli, ahşap, palet, lake, metal malzemelerden yapılan uzun, kısa, kutu şeklinde raflar zevkinize göre monte edebilirsiniz.

kucuk-balkon-raf-modelleri

balkon-renkli-raf-modelleri

kapali-balkon-raf-modelleri

Balkon Tabloları

Tabloları artık dış mekanlara asmak çok normalleşen bir dekorasyon uygulaması. Salona ya da mutfağa açılan bir balkona sahipseniz iki alan arasında uyumu devam ettirecek tabloları tercih ederek bunu yakalayabilirsiniz.

balkon-duvar-tablolari

balkon-tablo-modelleri

Farklı Balkon Duvar Dekorasyon Örnekleri

Yukarıda saydığım birçok fikrin ardından özellikle Pinterest örnekleri üzerinden ilham alabileceğiniz birkaç balkon duvar süslemesi paylaşmak istiyorum. Yaratıcı ve farklı şeyleri sevenler için özellikle seçtim 🙂

balkon-duvari-sapka-aksesuari balkon-duvar-yaprak-uygulamasi balkon-duvari-ahşap-susleme-agac

buda-balkon-aksesuari metal-balkon-duvar-dekorlari balkon-duvari-sepet-fikirleri elegant-balkon-saksi-raf-uygulamasi

BONUS: Balkon Duvar Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Balkon duvarlarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken temel noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Hava Koşullarına Dayanıklı Malzemeler Seçin

Balkonunuzun maruz kaldığı hava koşulları göz önünde bulundurularak, suya ve güneşe dayanıklı malzemeler seçilmelidir. Paslanmaz çelik, suya dayanıklı boyalar, hava koşullarına dayanıklı ahşaplar (örneğin, teak veya sedir) tercih edilmelidir.

Dekoratif objelerin ve mobilyaların uzun ömürlü olması için UV korumalı vernikler veya kaplamalar kullanılabilir.

2. Balkon Genişliğine Uygun Ürünler Kullanın

Balkonunuz küçükse, yerden tasarruf sağlayacak duvara monte edilebilen veya katlanabilir mobilya ve aksesuarlar kullanın. Duvar dekorasyonunu da buna göre optimize edin. Balkonunuzda gereksiz kalabalık oluşturmayacak şekilde raf, dolap gibi dekoratif saklama çözümleri düşünün.

3. Dekorasyon Tarzınızı Balkona Taşıyın

Balkonunuzun genel dekorasyon tarzına uygun renkler seçin. Açık renkler küçük alanları daha büyük gösterirken, koyu renkler daha şık ve derin bir izlenim bırakabilir. Balkonunuz için bir tema seçin (örneğin, Akdeniz tarzı, modern minimalist, tropikal) ve bu tema doğrultusunda dekorasyon yapın.

4. Balkon Duvar Dekorları ile Mahremiyeti Sağlayın

Balkonunuzun dışarıdan görünümünü kısıtlamak için yüksek saksı bitkileri, bambu perdeler veya dekoratif paravanlar kullanabilirsiniz.

Balkon duvarlarını dekorasyonunda bu hususlara dikkat ederek, hem görsel hem de işlevsel bir balkon tasarlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close