Pantone 2022 Yılının Rengi: Very Peri

pantone-2022-renk-kodu

2022 yılının rengi Pantone tarafından 9 Aralık 2021 tarihinde “Very Peri” olarak duyuruldu. 2021’de Ultimate gray ve Illuminating olarak iki rengi bir arada sunan Pantone, “Color of the Year 2022” için yaratıcılığı vurgulayan mor renk “Very Peri”yi seçti.

Pantone renk enstitüsü “Color of the Year” olarak her sene bir veya birkaç rengi ilan ediyor.   Tüm tasarım endüstrisi de moda, makyaj, dekorasyon, tekstil vb. sektörler dahil yılın rengi çerçevesinde tasarımlarını renklendiriyor.

pantone 2022 yılının rengi very peri mor

Neden 2022 Yılının Rengi Very Peri?

PANTONE 17-3938 renk kodu ile lansmanı yapılan Very Peri, yaratıcı ruhumuzu, merakımızı besleyen ve canlandıran, değişen dünyayı benimsememize yardımcı olan ve vizyonumuzu geleceğe taşıyan bir renk olarak tanımlanır. Yeni bir bakış açısı kazanmanın gerekliliğine, olaylara yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle yaklaşmamızın bizi olumlu etkileyeceğine dikkat çekmek için en uygun renk olarak Very Peri rengi hazırlanmıştır.

2022 yılının rengi very peri

İçinde yaşadığımız dönemi düşündüğümüzde dönüşmeye ne kadar çok ihtiyacımız olduğu aşikar. PANTONE 17-3938 Very Peri de içinde bulunduğumuz anın ve geçiş sürecinin küresel ruhunun bir simgesidir.

Dijital Dünyanın Renk Trendlerinin Fiziksel Dünyamıza Yansıması: Very Peri

Yoğun bir izolasyon döneminden çıkarken, kavramlarımız ve standartlarımız değişiyor ve fiziksel ve dijital yaşamlarımız yeni şekillerde birleşiyor. Dijital tasarım, keşfedebileceğimiz ve yeni renk olasılıkları yaratabileceğimiz dinamik bir sanal dünyanın kapısını açarak gerçekliğin sınırlarını genişletmemize yardımcı olur. Oyundaki trendler, dijital uzayda metaverse’in artan popülaritesi ve yükselen sanatsal toplulukla birlikte PANTONE 17-3938 Very Peri, modern hayatın kaynaşmasını ve dijital dünyadaki renk trendlerinin fiziksel dünyada nasıl tezahür ettiğini ve bunun tersini gösteriyor.

color of the year 2022 very peri

Ev Dekorasyonunda Very Peri Nasıl Kullanılır?

2022 ev dekorayonu trendleri konusuna değinirken mor rengin etkisinden de bolca bahsedeceğiz. Ancak bu yazı özelinde de yılın rengi Very Peri’ye dekorasyonda nasıl yer verebileceğimize de kısaca değinmek istiyorum.

2022 yılının rengi very peri mor

Mor sümbül ve leylak çiçeklerinin tonları 2022 yılının favori rengi seçilen Very Peri ve renk kartelasında yerini aldığını söylesek yanlış ifade etmiş olmayız sanırım.  Buradan yola çıkarak canlı çiçeklerden en çok mor ve tonlarını içeren çiçeklerin dekorasyona eşlik edeceği söylenebilir.

Yine tekstil ürünlerinde en çok bu tarz çiçek desenleri ve mor renk karşımıza çıkacaktır.

Mor rengi duvar boyası olarak 2022’de tercih etmek de çok trend bir hareket olabilir. Tabii burada abartmadan uyumu sağlayarak hareket etmek de çok önemli.

2022 Yılı Rengi Ev Dekorasyon Örnekleri

Salonda, banyoda, mutfakta, bahçede, ofiste, yatak odasında… Yılın rengi Very Peri’yi nasıl dekorasyona dahil edebileceğinize dair farklı tarzda örnekleri sizin için seçtim. İlham olması dileğiyle 🙂

2022 rengi very peri

Geçmiş Yılların Pantone Renkleri

Önceki yıllara ait renkleri ve dekorasyondaki kullanımlarını merak ediyorsanız aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz.

geçmiş yılların pantone renkleri 2021 Pantone Yılın Rengi

2020 Pantone Yılın Rengi

2019 Pantone Yılın Rengi

2018 Pantone Yılın Rengi

2017 Pantone Yılın Rengi

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close