Pantone 2021 Renklerini Açıkladı: Ultimate Gray & Illuminating

2021 yılı favori renkleri gri sarı

Tasarım endüstrisi için renk örneklerini standartlaştıran küresel renk otoritesi Pantone 2021 rengini duyurdu. Aslında renklerini duyurdu. 2021 yılı favori renkleri gri sarı

Pantone 2021 rengi olarak GRİ (Ultimate Gray) ve SARI (Illuminating) ikilisini tercih etti.  Nedenine gelince… Tabii ki ihtiyacımız olan umudu, cesareti vurgulamak için.  Zaten Pantone Renk Enstitüsü’nin yönetici direktörü Leatrice Eiseman da “Bu bize esneklik ve umut veren bir kombinasyon” diyor ve ekliyor “Cesur ve umut dolu hissetmemiz gerekiyor; bu insan ruhu için çok önemlidir.

Pantone 2021 Renklerinin Anlamları

Pantone 2021 yılı için gri ve sarıyı seçerken aslında, insanların kendilerini enerji ve netlikle güçlendirmenin yollarını ararken ve süregelen belirsizliğin üstesinden gelmeyi umarken, canlı ve cesaret verici gölgelerin canlılık arayışımızı tatmin edeceği fikrinden yola çıkmıştır.

***

2020’nin etkilerini atlatmak her ne kadar zor olsa da aydınlık sarı ve gölge grisi renk ikilisinin psikolojik etkilerinden faydalanarak hayatımızı biraz olsun umut aşılayabiliriz.

Biliyorsunuz renklerin insan psikolojisi üzerinde kanıtlanmış etkileri var.

Sarı, güneşin rengidir. Tıpkı güneş gibi insan yaşamına parlaklığı taşır. İnsana özgüven aşılar. Yazı ve sıcağı hatırlattığı için de insana mutluluk verir.

Gri ise uyumu, güvenilirliği ve olgunluğu ifade eder.

Bu iki rengi kombinleyerek hayatımıza denge getirmeyi amaçlamış gibi duruyor Pantone. Siz ne dersiniz? 🙂

Pantone 2021 Renklerini Nerelerde Kullanabiliriz?

Peki bu renkleri hayatımıza nasıl dahil edebiliriz? Tabii ki giyimden ev dekorasyonuna kadar pek çok alanda gri-sarı kombinini kullanabiliriz.

Daha önce yazdığım “Gri Sarı Ev Dekorasyonu” yazıya göz atabilirsiniz.

Ancak buraya da ilham alabileceğiniz birkaç fikir bırakıyorum 🙂

2021’in Favori Renklerini Dekorasyonda Nasıl Kullabiliriz?

Duvarda, perdelerde, halılarda, tablolarda, yastıklarda… Siz nerede isterseniz orada bu iki rengi kolayca kombinleyebilirsiniz.

2021 pantone renkleri dekorasyonda nasıl kullanılır

2021 pantone renkleri ultimate grey - iluminating

gri sarı renkleri 2021 pantone

Önceki yıllara ait renkleri merak ediyorsanız aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz.

2020 Pantone Yılın Rengi

2019 Pantone Yılın Rengi

2018 Pantone Yılın Rengi

2017 Pantone Yılın Rengi

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close