Dekorasyonda Pantone 2020 Rengi Classic Blue (Klasik Mavi)

Pantone her sene olduğu gibi bu sene için de bir renk belirledi. Canlı mercan renginin yerini klasik mavi aldı. Pantone 2020’nin rengi olarak Classic Blue 19-4052’yi seçti.

Pantone classic blue

Psikolojik olarak sakinleştirici etkiye sahip olan aynı zamanda yaratıcı duyguları da harekete geçiren klasik mavi, 2020’nin daha çok içe döndüğümüz, yaratıcı alanlardaki faaliyetlerimizin arttığı, kendimizi yeniden keşfettiğimiz ve tabii ki en sonunda içsel huzuru – dengeyi bulduğumuz bir yıl olacağını işaret ediyor.

Dekorasyonda Classis Blue Nasıl Kullanılır?

Lafı fazla uzatmadan 2020’nin rengi ilan edilen klasik mavinin evlerimize, dekorasyona da bir iç huzur getirip getirmeyeceğine bir bakalım.

Evlerimizde classic blue tonunu nerede nasıl kullanabileceğimizi örnekler üzerinden göstermeye çalışalıcağım.

Çinilerden mi Esinlenildi?

Classic blue rengini araştırdığınızda karşınıza çıkan objelerin çoğunlukla çini vazolar, tabaklar vs. olduğunu görürsünüz. Belki de ismine klasik denmesinin bir nedeni de çiniler olabileceğini düşündürdü bana bu.

Çinilerden esinlenilsin ya da esinlenilmesin yine de bu bize 2020’de çinili vazolarımızı kimsenin bize “ay bunların modası geçmedi mi?” demeden rahatça kullanabileceğimizi gösterir 🙂 Eğer sizlerinde çinili tabaklarınız, vazolarınız varsa sakladığınız onları artık kullanmanın tam zamanı.

Salon Dekorasyonunda Classic Blue

Evde Pantone’nin bu yılki önerisine göre ufak değişiklikler yapmak isterseniz kırlent, tablo, çerçeve, küçük dekoratif objeler gibi eşyaları klasik mavi rengi ile değiştirebilirsiniz.

Ancak büyük mobilyalarda da bu rengi seçebilirsiniz tabii ki. Mobilyalarınızı yenilemeyi düşünüyorsanız ya da yeni evlenecekseniz koltuğunuzda, tv ünitenizde, sehpanızda klasik maviyi tercih edebilirsiniz.

 

Mutfakta Classic Blue Rengi

Sevindirici haber, bu renk iştahı kapatıyor 🙂 Daha önce yazdığım “Bir mutfak neden mavi olmalı?” yazımda da bu noktaya değinmiştim. Tam da kilo vermeye çalışırken Pantone’nin tüm kilo vermeye çalışanlara bir kıyağı olsa gerek diye düşünüyorum classic blue yu seçmesi 🙂 Umarım classic blue işe yarar 😀

 

Yatak Odasında Classic Blue

Yatak başı, nevresim, duvar boyası ya da duvar kağıdı, tablo, komodin, ayna çerçevesi, abajur, avize… Bunlardan istediğiniz herhangi birinde Pantone 2020 rengini kullanabilirsiniz. Tabii zevkinize hitap ediyorsa…

 

Classic Blue Hangi Renklerle Kullanılır?

Klasik mavi rengini evin hangi bölümünde hangi eşyalarda kullanabileceğiniz kısaca özetlemeye çalıştım. Ancak en önemli soru, “classic blue rengi hangi renklerle uyumludur, classic blue rengine hangi renkler yakışır” sorusudur.

Tabii ki en yakışan renk beyaz!

Sonrasında yeşil, mor, siyah, bej, kahverengini sıralayabiliriz. Burada önemli olan doğru malzemeleri ve doğru tonları eşleştirdiğinizden emin olmanız. Yoksa her rengin classic blue ile uyumlu bir halini bulabilirsiniz.

 

Classic Blue Ev Dekorasyon Fikirleri

İyi bir dekorasyon için bol bol farklı örnekler görmek gerekir. Ben de Pantone’nin 2020 rengini evinizde uyumlu bir şekilde kullanabilmeniz için size farklı fikirler sunan fotoğraflar paylaşmaya çalışacağım. Umarım size ilham veren bir “classic blue”ya rastlarsınız 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close