Ağaç Dalından İpli Mandallı Fotoğraf Askısı Yapımı

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Şu sıralar duvar süslerine takmış durumdayım. Hele de ağaç dalları ile yapılanlara ayrı bir ilgi duyuyorum. İpleri ağaç dalına bağlıyorsunuz ve bir bakmışsınız ortaya harika tasarımlar çıkmış. Zaten yaratıcılığınızı doğanın size sunduğu bir malzeme ile birleştirince başka bir şey olması beklenemezdi, öyle değil mi?

Ben de ağaç dalları ile birkaç farklı dekoratif duvar askısı yapmayı denedim. Ama hedefim bu işte ustalaşmak. Kararlıyım. Ve bu kararımı hayata geçirmek için mahalle aralarından budanmış bir sürü dal parçası topladım. Onları yıkadım, kuruttum. Yamuk uçlarını testere ile düzelttim.

Hatta ağaç dallarından fotoğraf askısı başta olmak üzere birkaç farklı tasarım yapmayı da denedim. Ortaya çok şeker şeyler çıktı. 🙂

Ama şimdi sadece fotoğraf askısını nasıl yaptığımı anlatacağım.

Videolu Anlatım: Fotoğraf Askısı Nasıl Yapılır?

Bu videoyu çocuk odası için hazırladığım fotoğraf askısını yaparken çektim. Ancak yapılışı hepsi için aynı. Buradaki tek fark kullandığım ipin rengi ve kenarlara süs olsun diye eklediğim ponponlar 🙂

Siz de kendi yaratıcılığınızı kullanarak sadece malzeme değişikliği ile çok daha farklı fotoğraf askılıkları yapabilirsiniz.

Fotoğraf Askısı Yapımı için Malzemeler

  • Ağaç dalı (yapmak istediğiniz askılığın boyuna göre uzunluğu değişebilir)
  • İp
  • Makas
  • Mandal ya da bant
  • Bir sürü fotoğraf 🙂

Ben elimde olan iplerden birini kullandım. Siz hasır ip de kullanabilirsiniz ya da siyah, pembe, gri gibi aklınızdaki tasarıma uygun bir ip de tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan çok ince ve hemen kopmayacak türde bir ip kullanmanız.

 

Adım Adım Fotoğraf Askısı Yapımı

  • Ağaç dalını istediğiniz uzunlukta kesin.
  • Eğer ham haliyle kullanmak istemiyorsanız en az bir gün öncesinde ağaç dalını boyayın ve kurumaya bırakın. Ben akrilik beyaz boya ile boyadım. 2 gün kurumaya bıraktıktan sonra fotoğraf askısı yapmaya başladım.

  • İpleri fotoğraf askınızı asacağınız duvarın yüksekliğini ve elinizdeki fotoğraf sayısını göz önüne alarak kesin. Uzun olması sorun olmaz ama kısa olursa ek yapmak hoş durmayacağı için tekrar baştan yapmanız gerekebilir.

  • İpleri aralıklı bir şekilde ağaç dalına bağlayın. Burada da fotoğrafların genişliğine dikkat ederek ipleri bağladığınız aralığı belirleyebilirsiniz. Böylece fotoğraflar üst üste gelmez.

  • İpleri bağladıktan sonra sıra geldi son aşamaya. Fotoğrafları bant ya da küçük mandallar yardımı ile iplere sabitleyin.

İşte bu kadar… Fotoğraf askılığınız hazır. 🙂

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close