Ofisi Balkona Taşıyoruz: Balkon Ofis Dekorasyonu Fikirleri

balkon ofis dekorasyonu

Bu yazımda balkon ofis dekorasyonu hakkında farklı fikirler ve öneriler sunmaya çalışacağım. Özellikle küçük, dar uzun ve kapalı balkonlar için home ofis dekorasyon örnekleri ilginizi çekiyorsa ilham almak için okumaya devam etmenizi tavsiye ederim. 🙂

***

balkonda çalışma masası

Baharın gelmesiyle ofisler artık dış mekanlara taşınacak. Gönül isterdi ki bahçelere, parklara, havuz başı ya da deniz kenarında laptopumuzu alıp çalışabilelim; ancak sağlığımız için evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde sadece balkona taşıyabiliyoruz ofisi.

Bu sebeple evde çalışmak zorunda olanlar için balkonda çalışma ortamı oluşturmak için fikir verebilecek örnek uygulamaları sizler için derledim.

Ama önce balkon ofise kısa bir bakış atalım.

Balkon Ofis Nedir?

Home ofisi bilmeyen duymayan kalmadı. Sıra balkon ofiste! Balkon ofis nedir? Balkon ofis, çalışma ortamının balkona taşınmasıdır. Çalışma masanızı sandalyenizi balkonunuza koyarak kendinize balkonda ofis ortamı düzenlediyseniz, siz de bir balkon ofise sahipsiniz demektir.

balkon ofis nedir

 

Balkonda Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

“Balkona bir masa sandalye attım mı olur sana ofis işte” diye düşünmeyin sakın. Bunun ışığı var sesi var, gündüz sıcağı gece ayazı var. Üstelik balkonun açık ya da kapalı olmasına, küçük ya da geniş olmasına göre değişen farklı durumlar var.

balkonda ofis dekorasyonu

Bu nedenle sizlere balkonda daha sağlıklı bir çalışma ortamı düzenlemeniz için göz önünde bulundurmanız gereken şeyleri listelemeye çalışacağım.

Balkonda Çalışma Alanı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Masanızın yerini ışığa göre seçin. Bilgisayar ekranınızın parlamaması için balkonunun açık alanına yüzünüzü dönecek ya da yan duracak şekilde masanızın yönünü belirleyin.
  • Güneşin sizin gözünüzü  almasına karşı ise güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın.
  • Eğer balkonunuz kapalıysa stor ya da tül perde kullanarak gün ışığının sizi rahatsız etmesinin önüne geçin.
  • Balkonunuz açıksa her ne kadar şu sıralar sokaklar boş olsa da herhangi bir gürültüye karşı kulaklığınızı müzik eşliğinde çalışmak için hazır bulundurun.
  • Laptopların şarjı belli bir süreye kadar yetiyor. Bu sebeple geniş ve prizi olan bir balkonunuz varsa masanızı prize yakın şekilde konumlandırın. Eğer balkonda priz yoksa uzatma kabloyla bu sorunu çözebilirsiniz.

Dar Uzun Balkon Ofis Önerileri

Balkonunuz dar uzunsa çalışma masanızı yan olarak konumlandırmak tek çare gibi duruyor. Sizin için seçtiğim balkon ofis dekorasyonu örneklerinden de göreceğiniz üzere köşeye sıkıştırılmış çalışma masası, duvara asılmış raflar, ruhunuzu rahatlatacak birkaç minik saksı çiçeği akla gelen ilk uygulamalar.

Ancak farklılaşacabileceğiniz noktalar renk, mobilya ve aksesuar seçimlerinde ortaya çıkıyor.

İşte birkaç dar uzun balkon ofis uygulaması…

 

Küçük balkon  dekorasyonu hakkında daha yaratıcı ve güzel öneriler için şu yazıma göz atmayı unutmayın 😉

Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Geniş Balkonlar için Ofis Fikirleri

Büyük ve geniş bir balkonunuz varsa işiniz biraz daha kolay. En azından pratik düşünmek gibi bir derdiniz olmayabilir. Doğrudan home ofis düzeninizi balkona taşıyabilirsiniz. Tıpkı örneklerde olduğu gibi…

dar uzun balkon ofis fikirleri

geniş balkon home ofis dekorasyonu

Açık Balkon Ofis Fikirleri

Kapalı balkonları home ofise çevirmek kolay. Ancak açık balkonda çalışma masanızı ya da dosyalarınızı tutmak çok sağlıklı olmayacaktır. Bu sebeple açık balkonlarda home ofis uygulaması için daha pratik çözümlere ihtiyacımız olabilir.

Örneğin demirlere asılan balkon sehpaları gibi…

balkon ofis dekorasyonu

açık balkon ofis fikirleri

açık balkon takılabilir sehpa

Kapalı Balkonlar için Home Ofis Fikirleri

Kapalı balkonları tıpkı çalışma odanızı döşediğiniz gibi rahatça dekore edebilirsiniz. Mobilyalar yapmur yağdığında ıslanır mı korkusu olmadan! Tabii burada yine kapalı balkonunuzun boyutuna göre farklı uygulamalar yapmanız gerekecektir.

İşte kapalı balkonda home ofis dekorasyonu için birkaç öneri…

kapalı balkon home ofis fikirleri

kapalı balkon home ofis fikirleri

kapalı balkon home ofis fikirleri

kapalı balkon home ofis fikirleri

kapalı balkon home ofis fikirleri

kapalı balkon home ofis fikirleri

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close