Teras Dekorasyonu Fikirleri Arayanlara 40+ Teras Örneği

geniş teras dekorasyon fikirleri

Büyük ya da küçük, kapalı ya da açık… Eğer nasıl dekore edeceğim diye düşündüğünüz bir terasınız varsa 50’den fazla derlediğim teras dekorasyonu örneklerinden mutlaka biri size fikir verecektir.

***

teras dekorasyonu

“Teras dekorasyonu nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermeye başlamadan önce terasın ne demek olduğuna ve balkonla arasında ne gibi farklar olduğuna kısaca değinmek istiyorum.

Teras Nedir? 

Bir yapının yerden yüksekte kalan ya da çatıda bulunan dış mekandaki kullanılabilir alanına teras denir.  Latincede yükseltilmiş bir plan üzerindeki toprak anlamına gelir teras.

Teras ile Balkon Arasındaki Farklar Nelerdir?

balkon ve teras arasındaki fark

Balkonların terastan farkı binanın duvarlarından uzanan yükseltilmiş bir platform olmasıdır.

Balkon ve teras arasındaki en belirgin fark, genişliktir.  Balkonlar teraslar kadar büyük değillerdir ve her zaman kapalı bir yaşam alanının uzantısı konumundadırlar.

renkli- büyük teras dekorasyonu fikirleri

Boyut bu iki alanın işlevlerinin de farklılaşmasına neden olur.

Bir teras her zaman tamamen açık bir alandan oluşur. Binanın en üst katında yer alır ve ferahtır ancak daha düşük seviyelerde yer alabilir. Balkonlar çok küçüktür ve her zaman bir odaya bağlanırken teraslar ayrı girişlere sahiptir.

Balkonlar açık veya kapalı olabilir. Bir teras, izinli bir kat planı olmadan kapatılamaz.

***

Eğer teras değil de balkon dekorasyonu konusunda fikre ihtiyacınız varsa hemen şu kategorideki yazıları  okumaya geçebilirsiniz: Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Teras Dekoru Nasıl Yapılır?

Terasın gerçek anlamda nasıl bir alan olduğunu öğrendiğimize göre şimdi onu dekore etmeye başlayabiliriz.

Çok geniş ve açık alanlar oldukları için büyük bahçe mobilyalarından, ağaç saksılarından, yer ve zemin kaplama fikirlerinden, kocaman minderlerden bahsetmenin tam sırası.

geniş teras dekorasyon fikirleri

Ancak terasların da tıpkı balkonlarda olduğu gibi küçük ve büyük, kapalı ve açık olarak farklı çeşitleri var. Tam ihtiyacınıza uygun dekorasyon önerilerini bulmak için terasın büyüklüğüne ve kapalı olup olmamasına göre başlıklara göz atabilirsiniz.

Kapalı Teras Dekorasyonu

kapalı teras fikirleri

Üstü ahşap lambri, cam panel, tente gibi teras kapama yöntemleri ile kapatılan bu terasları dizayn etmenin en güzel yanı çok fazla alternatifinizin olmasıdır. Korunaklı olduğu için ev rahatlığını kapalı teraslara kolayca yansıtabilirsiniz. Halı, kilim, minderler, hatta belki bir berjerinizi bile buraya çıkarabilirsiniz.

kapalı teras nasıl dekore edilir

Cam ile kapatılmış terasları öğle saatlerinde kullanmak güneşin yakıcı etkisi nedeniyle çok zordur ancak hem yaz akşamları hem de sonbaharın yağmurlarında bu alanı kullanabileceğinizi düşünürseniz daha zevkle döşeyeceğinizden eminim.

kapalı teras nasıl dekore edilir

Yukarıda da dediğim gibi kapalı terasları bir ev rahatlığında döşeyebilirsiniz tıpkı örnekte olduğu gibi. Ancak her tarafı kapatıldığı için bu örnek büyük bir balkon olmuş diyebiliriz.

Çatı Teras Dekorasyonu

çatı terası dekorasyonu

Teras deyince hep çatı katı aklımıza gelse de apartman ve bahçe terası da olduğu için bir binanın en üstünte yer alan terasları farklı nasıl dekore edebileceğimize dair örnekler sunacağım.

renkli çatı terası fikirleri

Renkli, modern, klasik, bohem ya da İskandinav… Aslında çatı terasını dekore ederken de dekorasyon stillerinden yola çıkabilirsiniz. Hatta ev dekorasyonunuzla da uyumlu olmasını isterseniz evinizin tarzına yakışır mobilya ve aksesuarları terasınız için tercih edebilirsiniz.

renkli teras dekorasyon örnekleri

Rengarenk minderler, çiçekler ve saksılarla örnekteki gibi her çıktığınızda içinizi açacak bir teras dekore edebilirsiniz.

rengarenk çatı dekorasyonu önerileri

Rattan ya da ahşap bahçe takımları ve zevkinize hitap eden minderler birkaç saksı çiçeği ile hayallerinizdeki çatı terasını dekore edebilirsiniz.

çatı terası fikirleri

Daha farklı ve modern bir arayış içerisindeyseniz zemini ahşap parke kaplatarak sedir biçiminde oturma alanı oluşturabilirsiniz kendinize. Bir de güneş koruyucu olarak tente yaptırdınız mı işte size harika bir dinlenme köşesi…

büyük çatı terası fikirleri

Eğer büyük bir plazada kocaman bir terasa sahipseniz o zaman hem yemek için ayrı bir alan hem çimenlerde güneşlenmek için ayrı bir alan düzenleyebilirsiniz.

Küçük Teras Dekorasyonu

kapalı küçük teras dekorasyonu

Terasınız küçükse belki bahçe koltukları yerine konforlu sandalyeleri tercih etmeniz gerekebilir ama yine de teras keyfi yapmaktan kimse sizi mahrum edemez. Bir kaç metal şamdan, saksı bitkisi ile şık bir teras dekorasyonuna sahip olabilir, gün batımına karşı sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz pek tabii.

küçük teraslar nasıl dekore edilir

Küçük teraslar için çok fazla eşyadan ve kalabalıktan uzak durmanızda fayda var. Aksi halde bu alanı daha da küçültürsünüz.

küçük teras dekorasyonu nasıl yapılır

Olabildiğince işlevsel mobilyalar tercih ederek de kullanışlı alanlar tasarlamaya özen göstermelisiniz.

küçük teras dekorasyonu

modern teras dekorasyonu

küçük teras dekorasyonu nasıl olmalı

Köşeleri, girinti ve çıkıntıları da iyi değerlendirerek küçük terasınızda harikalar yaratabilirsiniz.

küçük teras fikirleri

iskandinav teras dekorasyonu

Daha sade ve göz yormayan desenleri küçük alanları dekore ederken seçerseniz olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Bu ipucu teraslar için de geçerli unutmayın.

teras dekorasyonu örnekleri

 

minderli teras dekorasyonu

Küçük teraslar için mobilya almak yerine doğrudan yere atabileceğiniz minderler de diktirbilirsiniz. Hem böylesi daha ucuz olacaktır.

Apartman Teras Dekorasyonu

apartman çatı terası dekorasyonu

İster ortak kullanımlı bir apartman terası olsun ister sadece size özel olsun, eğer apartman, plaza  gibi yerleşimlerde kalıyorsanız apartman terasınızı daha sade ve kullanışlı dekore etmek isteyeceksiniz. Çünkü muhtemelen terasınızın çevresinde başka apartmanlar da yer alıyor olacak ve bu yüzden dikkat çekmeyecek tasarımları tercih edeceksiniz.

apartman çatı terası fikirleri

Eğer müstakil evinizin terası olsaydı daha özgür olurdunuz dekorasyon konusunda ancak apartman hayatı mahremiyeti de düşünmeyi gerektiriyor. O yüzden dostlarınızda oturup sohbet etmekten akşam yemeği yemekten öteye gitmeyecek işlevde bir teras tasarlamanız daha mantıklı olacaktır.

apartman terası dekorasyonu

teras dekorasyonu fikirleri

Büyük Teras Dekorasyonu

Aslına bakarsanız büyük alanları dekore etmek her zaman için daha zor ve maliyetlidir. Daha fazla eşya gerektirir. Bu sebeple büyük terasınızın olması her ne kadar güzel olsa da bu güzelliği döşemenin de bir bedeli olacaktır.

teras dekorasyonu nasıl olmalı

büyük teras nasıl dekore edilir

Çünkü ayrı köşeler tasarlamak için farklı mobilya ve aksesuarlara ihtiyacınız olacaktır. Oturmak için ayrı bir alan, yemek köşeşi, mangal bölümü vs.

teras dekorasyonu nasıl olmalı

Ancak manzaranız harikaysa yapacağınız tüm zahmetlere değecektir bu geniş alanı sevdiğiniz gibi değerlendirmek.

teras dekorasyonu aydınlatma fikirleri

Günün her saatini keyifle geçirebileceğiniz büyük teraslarda akşamları aydınlanma için özel abajur ya da fenerlere de ihtiyacınız olacağını belirtmekte fayda var.

rahat teras dekorasyonu

Ayrıca güneşten korunmak için büyük bir de şemsiye almanız gerekebilir.

büyük teras dekorasyonu fikirleri

Büyük bir terasta akşam vakit geçirmek, yıldızları izlemek güzel olsa da ayazda kalmamak için ortamın ısısını yükseltmek için şömine, mangal ya da elektrikli ısıtıcılar gibi çözümlere başvurabilirsiniz.

kapalı büyük teras dekorasyonu

büyük teras nasıl olmalı

Isınma sorununu çözmek için oturma alanının ortasına bacasız dış mekan şömine modellerinden birini tercih edebilir hem bu şömineyi masa olarak da kullanabilirsiniz.

Büyük teraslar kocaman ağaçlar yetiştirmenize de imkan tanır. Geniş saksılar alarak ya da yaptırarak istediğiniz bitkiyi terasınızda yetiştirebilirsiniz. Hem doğal bir gölgelik sahibi de olmuş olursunuz bu sayede.

kapalı teras fikirleri

büyük teras örnekleri

Sevdiklerinizle mangal partileri yapacağınız büyük teraslarda özel barbekü alanları da oluşturabilirsiniz.

büyük teras dekorasyonu fikirleri

BONUS: Teraslar için Yaratıcı Kendin Yap Fikirleri

Kasalar, paletler, variller, ahşap makaralar… Bu malzemelerle teraslar için harika kendin yap projelerini hayata geçirebilirsiniz.

kendin yap teras fikirleri

Üzerine minderler koyacağınız koltuğunuzu paletten yapabilirsiniz mesela. Hatta kahve sehpenızı da yine bu kullanışlı malzemeden tasarlayabilirsiniz.

kendin yap teras projeleri

Bakın işte ahşap paletler ile teras dekorasyonuna harika bir örnek. Bir kaç küçük aksesuarla görünümü zenginleştirmeyi de unutmayın.

kendin yap teras dekorasyonu fikirleri

Renkli bir teras istiyorsanız ya kendi yaptığınız teras mobilyalarınızı boyayabilir ya da minder ve kırlentler rengarenk kumaşlardan seçebilirsiniz.

kendin yap teras dekorasyonu

Yalnız paletlerin kullanım alanı sadece teraslarla sınırlı değil. Eğer daha farklı paletlerle kendin yap fikirlerine ihtiyacınız varsa şu yazıya mutlaka göz atın: Ahşap Paletlerle Neler Yapılır?

kendin yap teras fikirleri

Ayrıca duvar kenarına yapacağınız ahşap saksılığın belli alanlarını kapatarak oturma alanlarına çevirebilirsiniz.

Bu da bohem esintiler taşıyan şirin bahçe terasının yukardan görünüşü.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close