Deniz Kabuklarından Neler Yapılır? Deniz Kabuğu Süsleme Fikirleri

deniz kabuklarından neler yapılabilir

Yazın küçükken annelerimizin bizi zorla denizden çıkardığı kısacık anlarda yaptığımız aktivitelerden biri de deniz kabuğu toplamaktı. Tüm sahil şeridini başımız öne eğik, belimiz bükük kırılmamış düzgün deniz kabuğu ve minaresi arayarak tavaf ederdik. Sonuç bir kova deniz kabuğu ve arkadaşlarla onlarla ne yapacağımızı tartıştığımız heyecanlı zamanlar. İşin sonunda hepimizin boynunda ya da kolunda bir ipe bağlı deniz kabuğu olurdu. En yaratıcı ihtimalle annelerimiz bahçedeki çiçeklerin etrafını deniz kabukları ile çevirirdi.

dekorolog ülviye suna

Lafı daha fazla uzatmadan toparlayayım. Çocukluktan yadigar kalan bu deniz kabuğu toplama alışkanlığı geçtiğimiz sonbahar Tuzla sahilinde bir poşet deniz kabuğuyla son buldu. Bu sefer de “Deniz kabuklarından neler yapılır?” sorusu dönmeye başladı kafamda.

Ben de başladım araştırmaya. Hazır yaz da yaklaşıyorken yani marin dekorasyonu konuşmanın tam vaktiyken hem çocukluğumuza dönüp hem kendin yap projeleriyle ev dekorasyonuna ufak dokunuşlar yapmaya ne dersiniz? 🙂

Siz de sahillerin bize armağan ettiği bu güzel malzemelerle neler yapılabilir diye düşünüyorsanız, önerilerimden ilham alabilirsiniz.

Deniz Kabuklarından Kendin Yap Fikirleri

Deniz kabuğu, ip, yapıştırıcı, tahta parçası, kavanoz, ayna, çerçeve vs. Bulması basit alması ucuz malzemelerle hem sıfırdan  yapabileceğiniz dekoratif eşyaları hem de süsleme fikirlerini ben çok beğenerek seçtim. Umarım sizler de beğenir ve uygulamaya layık görürsünüz 🙂  Bu arada eğer hayata geçirdiğiniz deniz kabuklarıyla yaptığınız işler olurda @dekorolog_ Instagram hesabımı etiketleyerek paylaşmayı unutmayın 🙂

Deniz Kabuklarıyla Ayna Süsleme

Aynanın büyüklüğüne göre çok fazla kabuğa ihtiyacınız olacak bir fikir. Ama odanın havasını bir anda bambaşka bir boyuta taşıyacağına emin olabilirsiniz.

deniz kabuklarıyla ayna süsleme

Deniz Kabuklarıyla Kapı Süsü Yapımı

Uygulaması kolay bir süsleme fikri. Mevcuttaki kapı çelenginize deniz kabuklarını dahil ederek onu farklılaştırmayı deneyebilirsiniz, tabii sıfırdan bir kapı süsü yapmayacaksınız.

deniz kabuklarıyla kapı süsü yapımı

Deniz Kabuklarıyla Askılık Süsleme

Yine bir yenileme projesi… Halihazırda kullandığınız askılıklarınıza deniz kabuklarını yapıştırarak onlara daha görünür bir yerde yer vermek isteyebilirsiniz. Mesela kapı arkası yerine antrede 🙂

deniz kabuklarıyla askılık yapımı

Deniz Kabuklarıyla Saksı Süsleme

İster eskimiş, rengi solmuş saksınızı süsleyin isterseniz saksı yaptığınız yoğurt kabını 🙂 Deniz kabukları sayesinde her ikisinde de kendinizi her mevsim sahilde hissedeceksiniz.

deniz kabuklarıyla saksı süsleme

Deniz Kabuklarıyla Dekoratif Pano Yapımı

Sahil evi (Coastal home) tarzı döşenmiş bir eviniz varsa duvarlarınız için büyük deniz kabukları yapıştırarak harika panolar yapabilirsiniz.

deniz kabuklarıyla dekoratif pano yapımı

Deniz Kabuklarından Mumluk Yapımı

Mum yapmayı biliyorsanız kendinize harıl harıl mum yapmak için şamdan arıyor olabilirsiniz. İşte size minik şeker şamdancıklar 🙂

deniz kabuklarından mumluk yapımı

Deniz Kabuklarıyla Vazo Süsleme

Şeffaf vazoların içiniz kum, çakıl taşı ve deniz kabuklarıyla doldurarak dekoratif bir obje haline dönüştürebilirsiniz.

deniz kabuklarıyla vazo süsleme

Deniz Kabuklarıyla Duvar Süsü Yapımı

Oldukça basit bir çalışma ile balkon, teras gibi dış mekanlarda tercih edebileceğiniz duvar süsü yapmak için de yine deniz kabuklarını kullanabilirsiniz.

deniz kabukları duvar askısı yapımı

Deniz Kabuklarıyla Perde Süsleme

“Deniz kabuklarıyla neler yapılır?” fikirlerini araştırırken karşıma çıkan en yaratıcı uygulama perde uçlarına bağlanmış kabuklardı. Yazlık ev dekorasyonuna ne de yakışır diye düşünmeden edemiyor insan.

deniz kabuklarıyla perde süsleme

Deniz Kabuklarından Perde Bağı Yapımı

Bir önceki fikri tamamlayan bir uygulama. Bu örnekte deniz minaresi çok fazla kullanılmış olsa da siz bunu evinize yakışacak şekilde uyarlayabilir, farklı malzemelerle de değiştirebilirsiniz rahatlıkla.
deniz kabuklarından perde bağı yapımı

Deniz Kabuklarıyla Abajur Süsleme

Coastal evlerin vazgeçilmez keten başlıklı büyük abajurlarına farklı bir hava kazandırmak için aşağıdaki iki örnekten ilham alabilirsiniz. Ayrıca abajur başlığına deniz kabuklarını aralıklı bir şekilde yapıştırmak da iyi bir fikir olabilir. Unutmadan bunları lambader ve avize gibi diğer aydınlatma tasarımlarına da uygulayabilirsiniz.

deniz kabuklarıyla abajur süsleme

deniz kabuklarıyla abajur süsleme

Deniz Kabuklarıyla Tasarlanmış Plaj Düğünü

Plaj düğünü yapmak ya da fotoğraf çekimi için plajı tercih etmek istiyorsanız deniz kabukları size aradığınız doğal aksesuarları sunacaktır. Baştan sona bir düğünü deniz kabuklarını kullanarak kolayca tasarlayabilirsiniz. Pastadan, çiçeğinize, yaka süsüne, numaratörlerden, şamdanlara, sandalye süslerinden, davetiyelere ve hatta pastaya kadar aklınıza gelebilecek her şeyde deniz kabuklarına yer verebilirsiniz.

deniz kabugundan plaj dugunu fikirleri

Daha fazla plaj düğünü fikri için şu yazıma göz atabilirsiniz: Düğünde Plaj Modası

Deniz Kabuğundan Peçete Yüzüğü Yapılışı

Yaz sofralarına şık bir detay katmak için halkalara deniz kabukları yapıştırarak peçete yüzüklerini süsleyebilirsiniz. Hatta runner ve masa örtünüze de birkaç detay ekleyebilirsiniz.

deniz kabuğundan peçetelik yapiılışı

Benim bu yazıda sıralayacaklarım bu kadar. Ancak deniz kabuklarıyla çerçeveden sehpaya, sepetten fayansa kadar aklınıza gelebilecek pek çok farklı şeyi süsleyebilirsiniz.

Hadi şimdi yaratıcılığı üretime dönüştürme zamanı 🙂

Herkese kolay gelsin.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close