Apartman Teras Dekorasyonu Fikirleri ve Apartman Teras Modelleri

Bugün sizlere apartman teras modelleri hakkında kapsamlı bir rehber sunacağım. Hem apartmanda terasın kime ait olduğu, terasta tadilat vs. yapmanın yasal olup olmadığıyla ilgili bilgiler verecek hem de teras dekorasyonu fikirleri sunacağım. Açık ya da kapalı apartman terası yaptırmak istiyor olun vereceğim önerileri her mevsimde uygulayabilirsiniz.

apartman-teras-dekorasyonu-fikirleri

Ayrıca farklı dekorasyon stillerine hitap edecek apartman terası örnekleri ile gerçek fotoğraflardan yardım alacaksınız. O zaman hızlıca başlayalım. Bu arada işin sıkıcı bilgi içeren kısmını navigasyon alanından hızlıca geçebilirsiniz. Umarım yazım sizler için faydalı olur.

Apartman Teras Yönetmeliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Apartman terası kime aittir?

Binaın terası genellikle kat mülkiyeti kapsamında ortak kullanım alanı olarak değerlendirilir. Ancak, kat malikleri kurulunda alınan kararla belirli bir dairenin özel kullanımı için tahsis edilebilir. Bu durumda teras, özel kullanım hakkı verilen dairenin maliki tarafından kullanılabilir.

Çatı katında oturanların hakları nelerdir?

Binanın en üst katında oturmak çatı terası üzerinde hak sahibi olunduğu anlamını taşımaz. Çatılar 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun 4. Maddesi gereğince ortak kat alanıdır. Bu  yüzden çatı katında oturanlar terası kendi istedikleri gibi kullanamaz, kapatamaz, oda vs. yapamaz.

Teraslar için yönetmelik var mı?

Apartman terasları, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabidir. Herhangi bir tadilat veya dekorasyon yapılmadan önce mutlaka kat malikleri kurulundan onay alınmalıdır. Ayrıca, belediye yönetmelikleri ve imar planlarına da uygun olmalıdır.

Apartman terasını kapatma yasal mı?

Binanın çatı katını kapatmak için yapı ruhsatı izni alınmış olmalıdır. Belediyeden alınan izin sonrasında apartman çatısı kapatılabilir. Apartman sakinlerinin şikayette bulunmaması için kat malikleri kurulunda belirli bir dairenin özel kullanımı için tahsis edilme kararı çıkmış olması gerekir. Aksi halde çatı katını kapatırken komşular sorun çıkarabilir.

Teras kapatmak için izin almak gerekir mi?

Anayasanın TCK Madde 184 imar kirliliğine neden olma suçu maddesi gereğince kat maliklerinin rızası olmadan yapılan teras balkon kapatma işi suç sayılmaktadır. Anayasanın 184. maddesi gereği yeni yapılan bina ve inşaatın imar izni olması zorunludur.

Apartman Teras Dekorasyonu

Şimdi gelelim işin eğlenceli kısmına: Apartman teras dekorasyonu! İster kapalı bir çatı katı terası, ister açık bir çatı katı terası olsun, siz en üst katta oturan şanslılar için harika fikirlerim var 🙂 İzinleri aldıysanız dekorasyonu düşünmeye başlayabilirsiniz artık. Zemin döşeme, gölgelik önerileri, mobilya seçimi ve daha pek çok detay için okumaya devam.

apartman-teras-modelleri-acik

Kapalı Apartman Terası Fikirleri

apartman-terasi-kapatma-dekorasyonu

Apartman terasını kapatmaya karar verdiniz. Bu kapalı alanı ne amaçla kullanacağınız yapacağınız diğer seçimlerde çok önemli. Oturma alanı, yemek alanı, depo alanı, yatak odası vb.  Siz bu alanı ne niyetle kullanacaksınız?

Cam Teras Kapatma

cam-teras-kapatma-apartman

Terası tamamen duvarlar örüp çatı dubleksi gibi eve dahil etmeyi düşünmüyorsanız cam paneller ile kapatarak ferahlık hissini kaybetmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.  Cam paneller, kapalı teraslarda doğal ışık almanızı sağlar. Hem de dışarıyı izlemek keyifli olur.

Pergolo ile Apartman Terası Kapatma

cati-terasi-pergola-fikirleri

Sadece güneş, yağmur, kar gibi hava koşullarından korunmak amacıyla apartman terasının üstünü pergola ile de kapatabilirsiniz. İçten ahşap görünümü doğal bir ortam yaratmanıza da zemin hazırlar hem.

Kapalı Apartman Terasları için Mobilya Seçimi

Kapalı teraslarda kullanılacak mobilyalar, dış mekan mobilyalarına göre daha konforlu olabilir. Burada tamamen özgürsünüz. Yumuşak minderler ve rahat koltuklar tercih edilebilir. Güneş ve yağmurdan etkilenme derdi olmadan evinizin için gibi döşeyebilirsiniz.

 

apartman-terasi-kapatma-cam

 

Ancak balkon havasını da yitirmesin derseniz bahçe salıncakları kullanmak güzel bir fikir olabilir. Eğer bu fikre sıcak baktıysanız şu yazıma mutlaka göz atın.

Balkon ve Bahçe Salıncakları: Farklı Modeller ve Kendin Yap Fikirleri

Kapalı Apartman Terasları için Isıtma Sistemleri

Kış aylarında terasınızı rahatça kullanabilmeniz için bir ısıtma sistemi şart. Elektrikli ısıtıcılar veya şömine seçenekleri değerlendirilebilir.

Açık Apartman Terası Fikirleri

Apartman terası modellerinden bir diğeri de açık teraslar. Açık çatı katı terasları, özellikle yaz aylarında keyifli vakit geçirmek için mükemmel bir alan sunar. Hem kapatma maliyeti olmadığı için ucuza dekore edebilirsiniz. Belediyeden izin almakla da uğraşmanız gerekmez. Apartman sakinlerini ikna etmeniz yeter.
acik-teras-golgelik-fikirleri

Açık Apartman Terası için Gölgelik Sistemleri

Açık teraslarda güneşten korunmak için gölgelik sistemleri kullanmalısınız. Şemsiyeler, pergolalar veya tente sistemleri idealdir.

acik-teras-otomatik-golgelik

Eğer açık terası gündüz kullanım için değerlendirmek isterseniz gölgelik modelleri hakkında yazdığım detaylı blog posttan ilham alabilirsiniz.

En Güzel Gölgelik Modelleri ile Bahçe Keyfini İkiye Katlayın

Açık Apartman Terası için Aydınlatma Fikirleri

Akşam saatlerinde terasınızı kullanmak için şık aydınlatma seçenekleri değerlendirin. Fenerler, led ışıklar veya ışık zincirleri romantik bir atmosfer yaratır.

acik-apartman-terasi-isiklandirma

Eğer dış mekan aydınlatma fikirleri arıyorsanız detaylıca hazırladığım yazıma mutlaka bakın.

Dış Mekan & Bahçe Aydınlatma Fikirleri +45 Örnek

Açık Apartman Terası Mobilya Seçimi

Açık teraslar için dayanıklı ve hava koşullarına uygun mobilyalar tercih edilmelidir. Rattan bahçe mobilyaları veya alüminyum malzemeler uzun ömürlü olacaktır.

bohem-acik-teras-dekorasyonu

Mobilyaların dönemsel bakımlarının yapılması, temizliğinin ve boya, cila gibi işlemlerinin yapılması gerektiğini de unutmayın.

apartman-terasi-mobilya-secimi

Açık Apartman Terası Güvenliği

Terasınızın güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almayı da unutmayın. Özellikle çocuklu aileler için teras korkuluklarının sağlam ve yüksek olması önemli bir detay.

Açık Apartman Terası Zemin Seçimi

Açık alan zemin uygulamaları hava koşullarına dayanıklı tercih edilmelidir. Hem binanın güvenliği hem de her sene zemin değişikliği yapılıp maliyet yaratmamak adına ilk uygulamanın işin ustaları tarafından suya dayanıklı malzemelerle yapılması gerekir.

apartman-teras-zemin-secimi

Apartman Teras Modelleri

Apartman teras modelleri ve dekorasyonu hakkında bilmeniz gereken pek çok detayı sizlerle paylaştım. İster kapalı bir çatı katı terası, ister açık bir çatı katı terası olsun, doğru dekorasyon ve planlama ile harika bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.

İşte ilham alabileceğiniz birkaç apartman teras uygulaması:

apartman-terasi-kullanim-fikirleri apartman-teras-golgelik-fikirleri

apartman-teras-fikirleri

Terasın bir bölümünü kapatıp açık alanı havuz ve mangal partileri için kullanabilirsiniz.

otantik-teras-dekorasyonu

Otantik desenleri seviyorsanız terasta Fas esintilerinden ilham alabilirsiniz.

apartman-terasi-sera-uygulamasi

Terasta kendini seranızı oluşturup yemyeşil bir bahçe havası da oluşturabilirsiniz.

apartman-terasi-uygulamasi apartman-cati-jakuzi

Jakuzi, havuz gibi yazın tadını terasta çıkarmanıza yardımcı olacak unsurları da tercih edebilirsiniz.

marakes-teras-dekorasyonu

romantik-teras-dekorasyonu

Romantizm seviyorsanız özellikle gece aydınlatma için apartman terasında fenerler, mumları kullanabilirsiniz.

apartman-cati-dekorasyon-fikirleri

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close