Art Deco Nedir? Art Deco Dekorasyon Örnekleri

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Bu yazıda art deco sanat akımının ne olduğu, karakteristik özelliklerinin neler olduğu, iç mekanda hangi desen, materyal ya da tasarımların art deco dekorasyon yapmamıza imkan tanıyacağı gibi konularda bilgileri bulabilir, aynı zamanda farklı dekorasyon örnekleri sayesinde bu tarzı evinize uygulamak için ilham alabilirsiniz.

art deco salon dekorasyonu

Art Deco Nedir?

Art deco, Fransa kökenli bir sanat akımıdır. Özellikle mimari alanda 1920 sonrası Art Nouveau’dan  farklı olarak el emeği yerine sanayiye dayalı bir sanatı destekler. Geometrik desenleri ön plana çıkarır. Gotik süslemelerden çok fazla yararlanan Art deco, mimarların süslemeler yerine işlevselliği savunmaları sonrasında 1930’larda son bulmuş ancak 1960’larda yeniden canlanmaya başlamıştır.

Mimari Örnekleri Nelerdir?

Art deco Helsinki Tren Garı

Art deco’nun ilk büyük örneğinin Helsinki Tren Garı olduğu söylenmektedir. Bu akımın mimarideki en bilinen diğer eserleri ise Ankara Tren Garı, Chrysler Binası, Rockefeller Center, Empire State Binası ve Streamline‘dir.

Art Deco Özellikleri

art deko stili nedir

Mimariden iç mekan tasarımlarına ve 1960 sonrası da moda ve dekorasyonda etkisini göstermeye başlayan Art deco’nun öne çıkan özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Pahalı malzeme kullanımı
  • Düz ve keskin hatların baskın olması
  • Geometrik desenler
  • Gotik süslemeler
  • Aydınlık renk tercihleri

Art Deco Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Bir mimari akım olarak hayat bulan ve evlerimize kadar giren Art deco dekorasyonda göz kamaştıran detayları, lüksü ve sofistike yaklaşımı benimseyenlerin oldukça seveceği bir dekorasyon stili olmaya aday.

Peki bir evi bu stile uygun şekilde nasıl döşeriz? Hangi eşyaları ya da renkleri tercih etmeliyiz? Dilerseniz örnek ev dekorasyonları üzerinden bu dekorasyon tarzını daha iyi anlamaya çalışalım.

Işığı Yansıtan Parlak Yüzeyler

art deco iç mimari

Bu stille döşenmiş evlerde en göze çarpan şey gümüş, cam, ayna, metal ya da vernikli yüzeylerin kullanılmış olmasıdır. Ham ahşabı art deco ev dekorasyonunda görmeniz neredeyse imkansızdır. Bu parlak yüzeylerin tercih edilmesindeki asıl amaç gün ışığını daha çok yansıtmak ve aydınlık bir ortam oluşturmaktır.

art deco yemek odası

Kristal vazolar, şamdanlar, avizeler; swarovski çerçeveli aynalar bu dekorasyon örneklerinde en çok kullanılan aksesuarlar arasında yer almaktadır.

Keskin Hatlı Geometrik Desenler

art deco <a href=İlk Üyelik Bonusu Veren Siteler özellikleri” width=”500″ height=”324″ />

Kırlentler, halılar, duvar kağıtları, perdeler ve aklınıza gelecek diğer tekstil ürünlerinde geometrik çizgileri tabii ki akımın diğer özellikleriyle birlikte kullanarak uygulayabilirsiniz.

Egzotik Esintili Dekoratif Aksesuarlar

art deco tarzı

Bu stilin dikkat çeken bir diğer özelliği köpek balığı derisi, zebra derisi, boynuz, fil dişi gibi malzemeleri sıkça kullanmasıdır. Tabii ki bizim önerimiz taklitlerini tercih etmeniz olacaktır eğer bu öğleleri de evinizde kullanmak istiyorsanız.

art deco ev dekorasyonu

Sanat Tabloları ve Heykelcikler

Adında bile “art/sanat” geçen bu akımı dekorasyonda uygularken yağlı boya tablolarını, fotoğrafları, heykel ve büstleri kullanmamak olmaz.

art deco dekorasyon nasıl yapılır

Art Deco Ev Dekorasyon Fikirleri

Bu tarzı sevdiyseniz ve evinizde uygulamayı düşünüyorsanız aşağıdaki örneklerden ilham alabilirsiniz.

art deco stili

art deco akımı

art deco iç mekan özellikleri

art deco ne demek

art deco mimari

art deco sanat akımı

art deco özellikleri

art deco dekorasyon nasıl olmalı

art deco mobilya özellikleri

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Art_deco
Kaynak : https://www.tasarimakademi.org/art-deco-sanat-akimi.html
Kaynak : https://mimarobot.com/forum/wiki/art-deco/

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close