Dekoratif Kablo Gizleme & Düzenleme Fikirleri

Şu sıralar beni evde en çok delirten görüntülerden biri kablolar. Sanırsınız Tayland’da yaşıyoruz 🙂 TV, laptop, bilgisayar ve telefon şarjları, kulaklık kabloları, işin içine Youtuber olmak girince yok mikrofon kablosu yok influencer ışığının fişi girince işler iyice çığrından çıktı. Bu sebeple dekoratif kablo gizleme fikirlerini araştırmaya başladım. Bakalım bunca kabloyu saklayacak hem pratik, hem ucuz hem de dekorasyona uyan bir yöntem bulabilecek miyim?

tayland elektrik kabloları

 

Derlediğim dekoratif kablo gizleme yöntemlerini sizlerle de paylaşacağım. Çünkü biliyorum bu sorunu hepimiz yaşıyoruz. Üstelik bir de evde bebek, çocuk ya da kedi, köpek varsa bu sorun güzel görüntü yakalamaktan ziyade bir güvenlik problemine dönüşüyor.

İşte hem daha güvenli bir yaşam alanı tasarlamak hem de çirkin kablo görüntüsünün önüne geçmek için  kablo gizleme aparatı, kablo gizleme bandı ve kanallarının yanı sıra biz kendimiz neler yapabiliriz bunlara da yer vereceğim harika bir liste hazırladım.

Hazırsanız en basitten en yaratıcı kablo saklama fikirlerini sıralamaya başlıyorum.

Dekoratif Kablo Gizleme Fikirleri

Kablolarla başınız dertteyse onları saklama ya da düzenleme noktasında bir hata yapıyorsunuz demektir. Önce saklamak için neler yapabiliriz bir bakalım, sonrasında da organize etmek için kendin yap fikirlerinin de olduğu düzenleme fikirlerine geçelim.

Kablo Gizleme Aparatı

Bu hepimizin aşina olduğu ve kullandığı en bilindik kablo gizleme yöntemi. Özellikle de TV kabloları ve internet kablolarını saklamak için kullanılan aparatlar ucuz bir çözüm sunuyor.

televizyon-kablolarini-gizleme-aparati Ancak bizim için dekorasyon daha önemli olduğu için duvar rengi ve mobilyalarla uyumlu kablo kanallarını seçmek gerekiyor.

kablo-gizleme-aparati-beyaz

Özellikle TV arkası dekorasyonu için kablo saklama dışında da fikirlere ihtiyacınız varsa “TV Arkası Duvar Dekorasyonu” yazıma göz atabilirsiniz.

Kablo Kanallı Süpürgelik Modelleri

Kabloları yerden mi tavandan mı dolaştırmak istediğinize göre gizleme çözümleri de farklılık gösterecektir. Eğer yerden dolaştırarak bağlantıları sağlayacaksanız kablo kanallı süpürgelikler en çok tercih edilen yöntemlerden. Süpürgeliklerin farklı renkleri, farklı malzemeden yapılanları ve ledli olanları var. Zevkinize ve bütçenize göre tercih edebilirsiniz.

kablo-kanalli-supurgelik-modelleri

Tavanda Kablo Gizleme Fikirleri

Yerdeki ve duvardaki kabloları aparatlar, süpürgeliklerle sakladık ya da kelepçe, kroşe ya da bant yardımıyla sabitledik diyelim; peki o kabloların tavanda olması gerekiyorsa? Korkmayın tavandan dolaşmak zorunda olan başta aydınlatma kabloları olmak üzere her türlü kablo için önerilerim var.

tavan-kablo-gizleme-fikirleri

Asma Tavan ile Kabloları Saklayın

Asma tavan fikirleri kabloları gizlemek için de son derece güzel bir yöntem. Tabii uygulaması biraz pahalı. Ancak zaten böyle bir niyetiniz varsa tavandaki aydınlatma kablolarını da aradan çıkarabilir, hatta ustalardan TV kabloları için de uyumlu bir bağlantı yapmalarını isteyebilirsiniz.

asman-tavan-kablo-gizleme

Kabloları Dekorasyona Uygun Şekilde Sarkıtın

Biz bu elektrik kablolarını gizlemesek mi dedirtecek önerilerim de var tabii 🙂 Dekorasyona eşlik edip onu tamamlıyorsa bırakın tavandan sallasın kablolar.

tavan-aydinlatma-kablo-fikirleri

elektrik-kablolarini-gizleme-fikirleri Kabloları Duvara Sabitleme Fikirleri

Gizleyemediğimiz kabloları duvara sabitlemek dağınık görüntüyü engellemeye yardımcı olacaktır. Ama öyle dümdüz bir sabitlemeden burada bahsetmemi beklemiyorsunuz tabii değil mi? 🙂

İşte salondan çocuk odasına kadar kabloları sabitleyerek dekorasyona renk katacağınız birkça örnek:

elektrik-kablolarini-gizleme-onerileri

Duvara sabitleme yöntemi ile kabloları birer sanat eserine dönüştürebilirsiniz.

farkli-dekoratif-kablo-gizleme-fikirleri

yaratici-kablo-gizleme-fikirleri

Burada da sanki bir alçıpan çıta uygulaması yapılmış hissiyatı yaratılmış. Başarılı bir örnek…

kablo-gizleme-fikirleri

Dekoratif Kablo Düzenleme Fikirleri

Sıra geldi bir noktada biriken kablo, priz, şarz yığınını düzenleme fikirlerine…

Prizleri Dekoratif Kutulara Saklayın

Prizler de tıpkı kablolar gibi tamamen ortadan kaldıramayacağınız şeyler. Ama onları yaratıcı bir şekilde saklayabilirsiniz. Ve bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir karton kutu. Tabii kendin yap fikirlerine açık değilseniz piyasada çok farklı düzenleyici kutuların satıldığını da görebilirsiniz.

kablo-duzenliyici-ahsap-kutu

Kablo düzenleyici ahşap kutu

kablolar-sepette-saklama

Kablo saklayıcı hasır sepet fikri

kablo-duzenleyici-yapimi

Kablo düzenleyici kendin yap fikri

kablolari-kutu-ile-gizleyin

Boş Kabloları Ortadan Kaldırın

Kabul edelim bazen sorun kablolar değil, bizim dağınıklığımızdır 🙂 Artık evlerde bir çok elektronik eşya var. Ve hepsinin de birer şarj veya ara kablosu… (Tamam, sorun bizde değilmiş)Bitmiş tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu ruloları kablo düzenleme işinde hayat kurtarıcı olabilir.

kablo-duzenleme-fikirleri-kagit-rulo

Kulaklıklar için de mandallardan organizer yapabilirsiniz. İki ahşap mandalı üst üste yapıştırın ve ister renkli bantlarla bantlayın isterseniz boyayın ya da doğal bırakın. İşte bu kadar kablo düzenleyiciniz hazır.

mandaldan-kablo-duzenleyici-yapilisi

Kablo Tutucu Kullanın

Özellikle çalışma ortamlarında, çocuk odalarında, home ofis çalışıyorsanız masanızı düzenli tutmak ve kabloların karışmasını önlemek için kablo tutucuları kullanabilirsiniz. Kendiniz yapabilir ya da satın alabilirsiniz.

kablo-tutucu-fikirleri renkli-kablo-tutucular

Masaya Priz için Raf Asın

Bir sürü kablodansa tek bir kablonun masaya yakın konumlandırması dağınık görünümü engelleyecektir. Bunun için masaya sabitlenen ya da asılan rafları tercih edebilirsiniz.

kablo-masa-raf-askisi

masa-kablo-duzenleyici-fikirleri

Şarj İstasyonları Oluşturun

Hayatımızdaki onca elektronik cihazın günde en az 1 defa şarj olmaya ihtiyacı var. Bu sebeple en mantıklısı onlar için dekoratif bir şarj istasyonu tasarlamak.

sarj-istasyonu-yapilisi

Mutfakta vakit geçirmeyi seviyorsanız ekmek kutusunu şarj istesyonuna dönüştürebilirsiniz. Ben bu fikri çok sevdim.

ekmek-kutusundan-sarj-istasyonu

Mutfak Çekmecesine Saklanmış Prizler

Özellikle zamanının belirli bir kısmını mutfakta geçirenler için hayat kurtarıcı, yaratıcı bir çözüm. Hem da oldukça güvenli. Mutfak kazalarını önlemek için de çekmecelerden birini buna ayırmayı değerlendirebilirsiniz.

mutfak-cekmecesi-sarj-istasyonu mutfak-kablo-duzenleme-fikirleri

Evet, sizler için beğendiğim kablo gizleme fikirlerinin sonuna geldik. İlerleyen zamanlarda yazıyı geliştirerek daha fazla örnek görsel eklerim. Özel bir talebiniz olursa yorum yazmayı unutmayın 🙂

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close