Balkon ve Bahçe Salıncakları: Farklı Modeller ve Kendin Yap Fikirleri

balkon ve bahçe salıncakları

Bu yazıda balkon ve bahçe salıncakları ile kendinize ve sevdiklerinize ait keyifli köşeleri nasıl yaratabileceğinize dair tüyolar bulacaksınız. Hangi salıncağı nereye nasıl kurmanız gerektiğinden, kendi balkon salıncağınızı nasıl yapabileceğinize kadar ihtiyacınız olan yaratıcı ve uygun bütçeli bilgilere ulaşacaksınız.

***

Baharın gelmesiyle balkon ve bahçe sezonu da açıldı. Zorunluluktan bile olsa evde kaldığımız zamanı keyifli bir hale getirmek için salıncaklardan yardım almaya ne dersiniz? Hem sallanmak ruhunuza da iyi gelecektir.

banktan balkon salıncağı

Sallanmak… Bebekken kazandığımız en güzel hobilerden biri belki de. Önce anne kucağında, sonra baba ayağında, daha sonra parklarda…

Büyüdük, ama o eski alışkanlıktan hiç vazgeçemedik. Saklı köşelerde, büyüklüğümüze yaraşır bir şekilde sallanmaya devam ettik. Belki bulutlara yükselemedik, ama çocuk sevincini huzura dönüştürebildik.

yeşil ahşap bahçe salıncağı

Bahçede ya da balkonda saklı köşeler yarattık sallanmak için. Küçük bir salıncak kurduk ve çocukluğumuzu andık.

Büyüyünce bir evimiz oldu, sonra dekorasyon girdi hayatımıza ve kendimize özel ortamlar yaratabilmek için en çok hoşumuza giden bahçe salıncaklarını seçtik. (Nasıl, konuya iyi dönüş yapabildim mi?) 🙂

ikili rattan bahçe salıncağı

Romantizmi bir kenara bırakıp bahçe ve balkon dekorasyonuna dönecek olursak salıncak ve hamakları seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Evet, amacımız tabii ki rahatlama alanı oluşturmak ancak bunu yaparken balkonun boyutunu, bütçemizi, güvenliği de düşünmek zorundayız. Bu sebeple bahçe salıncaklarından birkaç başlık altında bahsedeceğim.

Tek Kişilik Balkon Salıncakları

Yalnız yaşayanlar ve küçük balkonu olanlar tek kişilik balkon salıncaklarını tercih etmeliler. Rattan, ahşap, metal ya da kumaştan yapılan ve özellikle tavana asılan tek kişilik salıncaklar hem yerden tasarruf etmenize yardım olacak hem de dekorasyona bohem bir hava katacak.

rattan balkon salıncakları

Rattan Balkon Salıncakları

Piyasada en çok satılan modeller arasında rattan salıncaklar yer almaktadır. Hem sağlam hem de uzun süre dayanıklı bir malzeme olmasından dolayı açık mekanlar için rattan tasarımları kullanabilirsiniz.

rattan asma balkon salıncağı

Sentetik ya da doğal rattan ile üretilmiş bahçe salıncaklarının üzerine ister özel dikim minder alarak ya da evdeki yastıkları koyarak konforlu bir oturum alanı elde edebilirsiniz.

Unutmadan tek kişilik salıncakları iç mekanda da kullanabilirsiniz. Yani sadece yazın kullanacağım bir eşyaya bu kadar para veremem diye yaklaşmayın olaya. Kışın da salonda kahve keyfinizi salıncakta yapmaya devam edebilirsiniz.

Ayaklı Bahçe Salıncakları

Tavana bir ip ve kanca yardımıyla asılan balkon salıncaklarından daha güvenli bir model olan ayaklı bahçe salıncaklarını daha geniş alanlarda tercih edebilirsiniz. Ayaklı olduğu için daha fazla yer kaplayan bu modelleri özellikle teras ve bahçe dekorasyonuna dahil edebilirsiniz.

tekli rattan bahçe salıncakları

Eğer bahçenizde ağaç yoksa ya da balkonunuzda tente yoksa hazır gölgelikli bahçe salıncaklarını da satın almayı düşünebilirsiniz.

tekli yuvarlak bahçe salıncağı

Çift Kişilik Bahçe Salıncakları

İki kişinin oturabileceği genişlikte tasarlanan çift kişilik bahçe salıncakları keyfi paylaşmak isteyenler için oldukça güzel bir çözüm sunuyor. Eşiniz, arkadaşlarınız ya da çocuklarınızla birlikte sallanma fikri kulağa hoş geliyorsa ve tabii ki büyük bir balkonunuz varsa 🙂

Yine burada sağlamlık açısından metal profilli ve ayaklı tasarımların uygulandığına dikkat çekmek istiyorum.

balkon slaıncağı ikili

Üçlü ve Yataklı Bahçe Salıncakları

Geniş aileler ve bahçeler için üç kişilik bahçe salıncakları ideal bir seçim olacaktır. Üstelik uzanıp kestirebileceğiniz bir yatağa dönüşüyorsa aldığınız model…

üçlü bahçe salıncağı

Sırt aksamı açılan ve yatar pozisyonda açılan salıncaklar yatak odasını bahçeye ya da terasa taşımanıza yardımcı olacak. Öğle şekerlemesi için bundan daha iyi bir yatak düşünemiyorsunuz öyle değil mi? 🙂

yataklı bahçe salıncağı

Yuvarlak Bahçe Salıncağı

Hep koltuk formundaki tasarımlardan bahsettik. Ancak farklı bir salıncak modeli arıyorsanız yuvarlak olanları değerlendirebilirsiniz.

yuvarlak bahçe salıncağı

Bahçe Salıncağı Nasıl Yapılır?

Sıra geldi para harcamadan evde kendimizin yapabileceği bahçe salıncağı fikirlerine… Hiç lafı dolandırmadan örnek fotoğraflar üzerinden nasıl farklı salıncaklar yapabileceğimize geçiyorum.

Makromeden Davul Salıncak yapımı

örgü salıncak yapımı

Ahşap Banktan Salıncak Yapımı

ahşap banktan balkon salıncağı

Kumaştan Balkon Salıncağı Yapımı

kumaş balkon salincağı yapımı

Paletten Hamak Yapımı

paletten hamak yapımı

Bahçe Koltuğundan Salıncak Yapımı

hasir bahce koltuğu salıncak
İşte gördüğünüz gibi ip, kumaş, tahta, palet, lastik gibi malzemelerle kolayca kendi salıncağınızı da yapabilirsiniz. Seçim sizin.
Bahçeniz için farklı mobilya önerileri arıyorsanız “Balkon ve Bahçe Koltuk Takımları Modelleri” yazısına göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close