Makrome İpiyle Neler Yapılır?

makrome nedir nasıl yapılır

Başlangıçta saksılık ve duvar süsü tasarımları ile dekorasyonda görmeye başladığımız makrome, şimdilerde evin her köşesini ele geçirdi. Bu örgü tekniğinin mutfaktan banyoya kadar hem dekoratif hem de fonksiyonel amaçla kullanıldığını görebiliyoruz.  Avize, kilim, hamak, dergilik, askı, perde, runner, yastık kılıfı… Artık makrome ipiyle neler yapılır sorusuna onlarca farklı yanıt verebiliyoruz.

makromeden duvar süsü nasıl yapılır

Özellikle bohem dekorasyon stiline çok yakışan makrome tasarımları kendiniz yapmak istiyorsanız bu işin tekniğini, örme stillerini ve hangi ipi nerede kullanmanız gerektiğini çok iyi öğrenmeniz gerekir.  Bu sebeple makrome iple yapabilecekleriniz hakkında fikir vermeye başlamadan önce kısa kısa  hap bilgiler vermek istiyorum.

Makrome Nedir?

Düğümleme tekniği kullanılarak yapılan tekstil biçimine makrome denir.

Makrome Nasıl Yapılır?

Makrome, dört ipin el yardımıyla farklı düğümleme şekilleri kullanılarak örülmesi ile yapılır.

Makrome Düğüm Teknikleri Nelerdir?

makrome düğüm teknikleri nelerdir

Makromenin temel düğüm teknikleri arasında kare, burgu (spiral), çapraz kare düğüm, sarmal düğüm gibi  teknikler yer almaktadır.

Bu birkaç basit düğüm çeşidi ile pek çok farklı tasarım yapmanız mümkündür. Ancak zamanla kendinizi geliştirerek daha karmaşık ve zor düğümleri de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Doğru Makrome İpi Nasıl Seçilir?

makrome ipi nasıl seçilir

Pamuklu, tek burgulu, üç burgulu, 3mm, 5mm, kalın, ince gibi pek çok farklı özellikte satışa sunulan makrome iplerini seçerken öncelikle bu ipi hangi projede kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.

Örneğin bir kilim yapmayı düşünüyorsanız ince, 3mm bir ip doğru bir seçim olmayacaktır. Yine anahtarlık gibi süs eşyaları yapımında da 8mm’lik bir makrome ipini kullanamazsınız. Ortaya çıkan sonuçtan memnun olmak için önce ne yapacağınıza karar vermeli ardından ipinizin kalınlığını belirlemelisiniz.

Makrome ile Neler Yapılır?

Gelelim makrome ipiyle yapabileceğimiz ve evlerimizde kullanabileceğimiz birbirinden yaratıcı ve güzel kendin yap fikirlerine…

Hazırsanız ilk akla gelenden en şaşırtıcı olana doğru sıralamaya başlıyorum makrome tasarımlarını:

1-Duvar Süsü

makrome duvar süsleri

Salonda, antrede ya da yatak odasında duvar aksesuarı olarak makromeyi tercih edebilirsiniz. Dekorasyonu tamamlayacak şekilde farklı renklerde ipleri ve ahşap-metal boncuk, ağaç dalı, plastik çubuk gibi malzemeleri kullanmayı unutmayın.

2-Çiçek Askılığı

makromeden saksılık yapılışı

makrome ile çiçek askılığı yapımı

Tavana ya da duvara asılacak şekilde hem saksılık işlevi gören hem de duvar süsü gören farklı örme biçimleri ile göz dolduran makrome çiçek askılıklarını balkondan salona kadar evin dilediğiniz yerinde rahatça kullanabilirsiniz.

3-Perde

makromeden perde nasıl örülür

Özellikle mutfak ve balkon perdesi olarak makromeyi dekorasyonda daha salaş ve bohem bir ortam yaratmak için tercih edebilirsiniz.

4-Duvar Rafı

makromeden duvar rafı tasarımı

Ahşap raflara açtığınız deliklere dilediğiniz düğüm tekniği ile ördüğünüz makromeyi geçirerek kolayca yapabileceğiniz bir kendin yap fikri. Sonuç ise harika duvar rafları…

5-Yastık Kılıfı

makromeden neler yapılır

Salon, yatak odası ve balkonda kullandığınız yastıkları farklılaştırmak için makromeden destek alabilirsiniz.

makromeden yastık kılıfı süsleme

Yeni kılıflar almak yerine mevcut kılıfların üzerine el emeği makromelerinizi dikerek sabitleyebilir ve kimsede olmayan özgün tasarımlı yastıklara sahip olabilirsiniz.

6-Kilim

makromeden kilim nasıl örülür

Kalın makrome ipleri ile istediğiniz ölçülerde kilimler örerek zemine de evdeki bohem havayı yansıtabilirsiniz.

Kilimi temiz tutmak adına astar dikmenizi de öneririm.

7-Komodin

makromeden raf nasıl yapılır

Aslında yatak başına astığınız bu rafı salonda sehpa olarak da adlandırabilirsiniz. Ancak ağacı ya da sizin yaratıcılığınız ve zevkinize göre kullanacağınız malzemeyi duvara sabitlemeniz eşyaların düşmemesi için iyi olacaktır. Bu da aklınızda bulunsun.

8-Avize

makromeden avize yapımı

Avize, abajur  ve lambader başlığı için marjinal bir tasarım arıyorsanız makromeyi tercih edebilirsiniz. Yalnız burada önemli olan bu aydınlatma tasarımlarının kasnaklarını bulmanız. Eski kasnakları kullanmanız da bir çözüm olabilir tabii.

9-Runner

makromeden runner yapımı

Makromeden masanızı süsleyecek ve misafirlerinizi kıskandıracak bir runner da yapabilirsiniz. Hatta bu başlık altında bardak altlığı, Amerikan servis, peçetelik ve masa örtüsü yapabileceğinizin de altını çizelim.

10-Yatak Örtüsü

makromeden yatak örtüsü yapılışı

Yatak örtüsü oldukça zaman alacak bir proje olsa da yatak runner ile küçük bir başlangıç yapabilirsiniz.

11-Yatak Başı

makromeden yatak başı yapımı

Hazır yatak odası dekorasyonuna el atmışken farklı yatak başı fikirleri arıyorsanız makromeyi burada da kullanabileceğiniz belirtmek isterim.

Daha farklı yatak başı fikirleri için şu yazıya göz atabilirsiniz: Yatak başı için Yaratıcı Kendin Yap Fikirleri

12-Ayna Kenar Süsü

makrome ile ayna süsleme nasıl yapılır

Makromeyi bir mobilya ya da dekoratif aksesuar yapmak için kullanmanın dışında halihazırdaki eşyalarımızı süslemek için de kullanabiliriz. Aynalar da bunlardan biridir.

Ayrıca çerçeve, mumluk gibi farklı eşyaları da makrome ile kolayca güzelleştirebiliriz.

13-Sepet Süsleme

makrome ile sepet süsleme

Makrome ile sepet de yapabilirsiniz, hazır aldığınız sepeti de süsleyebilirsiniz.

14-Havluluk

makromeden tuvalet kağıdı askılığı

Burada da yine askı fikrini farklı malzemeler için kullanarak yeni eşyalar üretiyoruz evimiz için. Bir halka, sopa ve makrome ipi ile mutfak ve banyo için kullanabileceğimiz havluluklar tasarlıyoruz.

15-Tuvalet Kağıdı Tutucu

makromeden havluluk yapımı

Aslında amaç yine havluluk ile aynı. Banyo takımınızı makromeden oluşturmak gördüğünüz gibi elinizde.

16-Sandalye Süsü

makrome ile sandalye süsleme

Nişan ve düğün organizasyonlarında sandalye süslerken de makromeden yardım alabilirsiniz. Bohem bir düğün yapmayı düşünüyorsanız makromenin yanı sıra kullanabileceğiniz farklı fikirler için “Düğün Dekorasyonunda Bohem Esintiler” yazısına göz atabilirsiniz.

17-Puf ve Minder

makrome ile tabure kaplama

Tıpkı yastık da olduğu gibi evdeki pufları da makrome ile dönüştürebiliriz.

makromeden puf yapımı

Ya da yer minderi yapmak için kılıf olarak kullanabiliriz.

18-Tabure – Bank

makrome ile tabure nasıl örülür

makrome ile bank yapımı

Eski tabure ve bankı yenilemek ya da güzelleştirmek için mevcut malzemeyi sökerek kalın ip ve gergin – sağlam düğümlerden yardım alabiliriz.

19-Hamak –  Salıncak

makromeden hamak nasıl yapılır

makromeden salıncak yapımı

Tıpkı taburede olduğu gibi seçtiğimiz ipin sağlamlığı hamak ve salıncak yaparken çok önemli. Sürekli sürtünen makrome ipi kolay aşınmamalı.

20-Sandalye

makrome ile sandalye yapılışı

makrome ile sandalye yapımı

Makrome ipiyle neler yapılır sorusunun en zor cevabı bu sandalye tasarımı sanırım 🙂 Sık düğümler kullanarak ördüğünüz makromeyi eski sandalye kenarlarına sabitleyerek ya da örme işlemine sandalyenin bir kenarına iplerimizi asıp başlayarak kimsede olmayan özgün sandalyelere sahip olabilirsiniz.

21-Kablo Süsleme

makrome ile kablo süsleme

İster şarj kablosu ister kulaklık isterseniz de üçlü priz kablosu olsun, makromeyi gözü rahatsız eden kabloları süsleyerek dekorasyona uyumlu hale getirmek için kullanabilirsiniz.

22-Kedi Yatağı

makromeden kedi yatağı hamak yapılışı

Makrome ile neler yapılır sorusuna cevap verirken tabii ki sevimli dostlarımızı unutamazdım 🙂 Bu bir hamak olsa da ona özel yapıldığı için kedi yatağı olarak anmak en mantıklısı olacaktı. Zaten onun da hamağı kimselerle paylaşmaya niyeti yok.

23-Seperatör

makromeden seperatör

Alanları birbirinden ayırmak ve bunu yaparken de göze hoş gelen bir görünüm yakalamak için bu fikri değerlendirebilirsiniz.

24-Dergilik – Gazetelik

makromeden dergilik yapımı

Rahle şeklinde bir araya getirdiğiniz çıtaların arasını makrome ile kapatarak harika bir gazeteliğe sahip olabilirsiniz.

25-Perde Aksesuarı

makromeden perde aksesuarı yapımı

Fon perdeleri süslü bir şekilde duvara tutturmak için makrome tasarımlarından ilham alabilirsiniz.

26-Bebek Beşiği

makromeden beşik yapımı

Yaratıcı ve becerikli annelerin bebekleri için beşiği kendi yapabilmelerine olanak tanıyan muhteşem bir fikir. Hem görüntüsüyle büyülüyor hem de tavana asılıp sallandığı için bebeğinizi kolayca uyutmanızı sağlıyor.

27-Montessori Yatak Süsü

makrome ile montessori yatak süslemesi

İşte bu ustalık eseri! Çocuk odasında montessori yatak kullanıyorsanız onu eve dönüştürmek için çatısını ve duvarlarını makromeden yapmaya ne dersiniz? Gözünüz korkmasın sakın, siz sadece yaparken azalacak stresinizi ve bittiğinde kendinizle duyacağınız gururu düşünün 🙂

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close