Montessori Yatak Modelleri Yapımı ve Fiyatları

Montessori yatak son zamanlarda anne babaların bebek ve çocuk odalarını dekore ederken en çok tercih ettikleri modeller arasında yer alıyor. Ancak birçok ebeveynin montessori yatakları sadece diğer bebek karyolalarından farklı olduğu ve çocuğa uzun seneler kullanma imkanı sunduğu için satın aldıkları görülüyor. Oysa montessori yatakların amacı aynı adı taşıyan Montessori eğitim felsefesini çocuklara uygulama fırsatı vermesidir.

Dilerseniz montessori yatak modellerinden bahsetmeden önce kısa da olsa bu eğitim felsefesine, amacının ne olduğuna, montessoriye uygun mobilyaların nasıl olması gerektiğine değinelim.

Montessori Nedir?

Montessori adını İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü olan Maria Montessori ‘den alan bir eğitim bilimidir. Montessori, her bir çocuğun bireyselliğine önem verir, çocuğun karakterine ve ilgi alanlarına uygun öğrenme yöntemlerini ön planda tutar. Her çocuk tektir, özeldir ve aldıkları eğitim de onlara has olmalıdır.

montessori eğitimi

Montessori Eğitimi Nedir?

Bu eğitim yaklaşımında amaç çocukların kendi seçimlerinin eğitimcinin yönlendirmelerinin önüne geçen özgün bir sistem kurmaktır. Bu sistemde;

 • Her çocuk özel ve biriciktir.
 • Her çocuk kendine özgüdür.

Kısaca özetlemek gerekirse montessori “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.” düşüncesinden hareket eder.

Montessori Eğitimi Nasıl Yapılır?

Bu eğitim felsefesini benimseyen okullarda çoçuklar, istedikleri zaman ve istedikleri yerde çalışma özgürlüğüne sahiptirler.

Montessori, çocuğa kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket alanı tanır. Eğitim sistemi de kendi kendine gelişir ve çocuğa özgü bir yöntemle devam eder.

Montessori Felsefesine Uygun Çocuk Odaları Nasıl Dekore Edilir?

Her çocuğu özel kabul eden bu eğitim yaklaşımına uygun olarak çocuk odasını dekore etmek istediğinizde, çıkış noktanız  çocuğunuz olmalıdır. Bu sebeple her montessori çocuk odası farklı olacaktır. Ancak genel hatları ile dikkat etmeniz gerekenleri listelemeye çalışacağım:

 • Montessori çocuk odalarını dekore ederken çocuğunuzun ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalısınız: Bu noktada kız ve erkek ayrımından ziyade kişisel ilgi alanlarını vurgulayacağınız renk, aksesuar, oyuncak vb. tercihler yapmaya özen göstermelisiniz. Örneğin; erkek çocuğunuz yemek pişirmeye meraklı olabilir. Montessoriye uygun olarak dekore edeceğiniz odanın bir köşesini onun bu ilgi alanını geliştirebileceği şekilde düzenleyebilirsiniz.
 • Montessori çocuk odalarını düzenlerken çocuğunuzun bedensel özelliklerini dikkate almalısınız: Erişebilirlik montessori eğitim anlayışını uygulayabilmenizi sağlayacak en önemli noktalardan biridir. Çocuğunuzun kendi kendine yatağını toplaması, kitaplarını yerleştirmesi, eşyalarını dolaptan alabilmesi için odadaki eşyaların yükseklik, ağırlık ve genişlik gibi özelliklerini çocuğunuza uygun şekilde tasarlamanız gerekir.
 • Montessori çocuk odaları ayrıntıdan uzak, sade bir şekilde dekore edilmelidir: Bu eğitim yaklaşımında “sadelik”in ayrı bir önemi vardır. Kendi kendine öğrenme becerisi geliştiren çocuğun dikkatinin çabuk dağılmaması için odası olabildiğince sade döşenmelidir. Fazla eşya dikkat dağıtır ve öğrenme hızını yavaşlatabilir.

Montessori Yatak Nedir?

Montessori yatak deyince ilk akla gelen yer yatağıdır. Ancak durum sanılandan biraz farklı. Montessori yatak çocuğunuzun kullanımı için en uygun olan yataktır. Yani bu kimi zaman bir yer yatağı da olabilir, kimi zaman ranza da olabilir.

Montessori yatağın özellikli çocuğunuzun yaşına, boyuna, becerilerine uygun olarak farklılıklar gösterecektir.

Sabah kalktığında yatağını kolayca düzeltebileceği, uykusu geldiğinde yardım almadan yatabileceği bir model onun için en doğru seçim olacaktır.

Montessori yatak ve karyolanın sade olması çocuğunuzun hobilerine uygun bir şekilde onu süsleyip dekore etmesine de imkan tanıyacaktır. İsterseniz birlikte ahşap kasnağı boyayabilir, isterseniz oyuncakları asabilirsiniz.

Montessori Yatağın Amacı ve Faydaları Nelerdir?

Montessori yatağının amacı, çocuğunuzun sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayarak özgüvenini geliştirmesine yardımcı olmaktır. En basit ve anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse montessori yatak sayesinde;

 • Çocuk kendi işini kendi yapmayı öğrenir.
 • Çocukta sorumluluk bilinci oluşur.
 • Çocuğun dışarıya bağımlılığı azalır.
 • Çocuğun özgüveni artar.
 • Çocuğun bedensel becerileri gelişir.

Montessori Yatak Yapımı ve Kurulumu

Montessori yatak modellerinden birini almaya karar verdiyseniz, öncelikle internette demonte (monte edilmemiş halde) olarak parçaların satıldığını belirtmekte yarar var. Montaj hizmeti için ayrıca ücret ödemek istemezseniz, kendiniz de montessori yatak yapımını gerçekleştirebilirsiniz. Bir marangoza istediğiniz ölçüde ağaçları kestirerek kendi montessori yatağınızı kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan alet ve edavat şu şekilde:

 • Matkap
 • Vida, çivi
 • Çekiç
 • Testere

Ancak kolay gibi görünse de yine de bir bilenden ya da marangozdan yardım almanızı öneririm.

Aşağıda babamın özel sipraiş üzerine yaptığı ve kurulumunu gerçekleştirdiği montessori yatağı görebilirsiniz. 🙂

Montessori Yatak Fiyatları

Montessori yatak fiyatları; tercih ettiğiniz modele, ağacın türüne, kullanılan malzemelere ve yatağın ölçüsüne göre değişiklik gösterecektir.

İnternette satışı olan demonte montessori yatak fiyatları 500TL ila 2.000TL arasında değişiklik göstermektedir.

Montessori yatak alırken fiyata nakliye ve montaj hizmetlerinin dahil olup olmadığını sormayı unutmayın.

Montessori Yatak Modelleri

Montessori yatak modelleri arasında çatılı olanlar en çok tercih edilenlerdir. Diğer modeller ise şu şekildedir:

 • Montessori Çadır Yatak
 • Montessori Ranza Yatak
 • Montessori Çatılı Yatak

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close