Afrika Tarzı Dekorasyon Fikirleri

afrika-tarzi-dekorasyon-fikirleri

Afrika tarzı dekorasyon hem coğrafi yapı hem de yaşam tarzı bakımından diğer bölgelere nazaran el değmemişliği yansıtır. Geçmişin izlerini günümüze taşımayı başaran Afrika topraklarında özellikle geleneksel el sanatları pek çok moda akımına etki etmiştir. Hatta kıtanın kendi adıyla bile anılan akımlar doğmuştur. Afrika stili dekorasyon da bunun bir ayağını oluşturur.

Afrika tarzı dekorasyon

Ben bu yazıda sizlere dekorasyon alanındaki Afrika tarzının izlerini aktarmaya çalışacağım. Bakalım sevecek misiniz?

Afrika Tarzı Dekorasyon

Afrika deyince aklınıza neler geliyor? Çöl, safari, vahşi hayvanlar… Evet, işte bunların hepsi dekorasyonda hayat bulduğunda karşınıza Afrika stili çıkıyor.  Doğal yaşamı vurgulayan detayların ağırlıkta olduğu, leopar ve zebra desenlerini tekstil ürünlerinde görebileceğiniz, hasır ve deri malzemenin her yerde karşınıza çıkabileceği bu zengin dekorasyon stilini örnekler üzerinden anlatmak daha kolay olacak sanırım. 🙂

Afrika Stili Dekorasyon Örnekleri

Afrika stilinde ahşabın her rengini ve  en doğal halinden bu malzeme ile yapılan en gösterişli tasarımlarına kadar yoğun olarak kullanabilirsiniz. Hasırlar, deri, peluşlar, havyan desenli ürünler bu dekorasyon tarzında ön plana çıkmaktadır. Siz de evinizde küçük detaylar kullanarak Afrika’yı anımsatacak büyüleyici bir hava oluşturabilirsiniz.

Afrika Tarzı Salon Dekorasyonu

Afrika stili dekorasyon

Duvara asabileceğiniz ya da biblo gibi kullanabileceğiniz ahşap oymacılığı ile yapılan heykelcikler Afrika stilinin olmazsa olmaz parçalarıdır.

Salonunuzda bir köşeyi Afrika geleneğini yansıtacak dekoratif ürünlere ayırarak da bu stili eve taşıyabilirsiniz. Unutmadan heykellerin yanı sıra Afrika hasır sepetleri hem saksı hem duvar süsü olarak kullanabileceğiniz bir diğer Afrika aksesuarı olarak karşımıza çıkar.

Bohem, İskandinav tarzı gibi farklı dekorasyon stillerinin içerisinde Afrika’ya ait unsurlara yer vererek (sehpa, duvar süsü) eklektik tarz oluşturmanız da mümkün.

Siyah-beyaz modern ev dekorasyonuna Afrika yorumu katılırsa nasıl bir atmosfer ortaya çıkacağının 2 güzel örneği.

Geleneksel Afrika tarzı dekorasyona güzel bir örnek.

Afrika Tarzı Yatak Odası Dekorasyonu

Afrika’nın geleneksel motiflerini ve yöreye özgü geometrik şekilleri yatak odası tekstilinde, yastık, halı, duvar süsü gibi ayrıntılarda tercih ederek Afrika stili yatak odası dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Tekstilde özellikle kahve, sarı ve bordolardan uzaklaşıp siyah-beyaz kombinini tercih ederek Afrika tarzına modern bir yorum katabilirsiniz.

Ancak geleneksel havayı korumak için Afrika vahşi yaşımını yansıtan toprak tonlarını kullanmanız şart. Bu renklere de tablo, kırlent gibi aksesuarlarda yer verebilirsiniz.

Afrika Tarzı Mutfak Dekorasyonu

Yemek odası ve mutfak bölümünde Afrika kabilelerinin izlerini taşıyan birçok dekoratif eşyaya yer verebilirsiniz. Hatta tabaklarınızda bile bu desenleri seçebilirsiniz.

 

Afrika Stili Dekoratif Aksesuarlar

Deri, hasır, post, ahşap… Sanırım bu köşede Afrika tarzı dekorasyonu yansıtan tüm malzemeleri bir arada bulabilirsiniz. Duvara asılan Afrika hasır tabakları, ahşap heykelcikler, bambu sandalye, geometrik desenli duvar kağıdı…

Beni Qurain olarak bilinen Fas berberi halıları Afrika tarzı dekorasyonunu tamamlamak için kullanabileceğiniz en öneli aksesuar diyebilirim.

Farklı tarzlara hitap eden biblolalar da küçük detaylarla Afrika tarzını eve yansıtmanıza yardımcı olacak dekoratif aksesuarlardan yalnızca biri.

Yine çamaşır sepeti, saksı, oyuncak sepeti gibi farklı amaçlarla kullanabileceğiniz Afrika hasır sepetleri de yine evde severek kullanacağınız aksesuarlar arasında yer alıyor.

“Afrika Tarzı Dekorasyon” tam benlikmiş dediyseniz bu yazılarım da ilgilinizi çekebilir 🙂

Beni Ourain ya da Fas Berberi Halıları

Afrika Duvar Sepetleri: Afrika Hasır Tabaklar ile Duvar Dekorasyonu

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close