Afrika Duvar Sepetleri: Afrika Hasır Tabaklar ile Duvar Dekorasyonu

hasır duvar sepetleri

Son zamanların en çok sevdiğim dekorasyon trendi duvara asılan hasır tabaklar. Benim de salon duvarında kullandığım bir Hatay hasır tabağım var pembe-yeşil-turuncu renklerinin harmanlandığı. Ama bu yazımızın konusu Afrika sepetleri. Dilerseniz daha naturel tonları ve Afrika kıtasına özgü yerel desenleri göreceğimiz duvar tabağı ya da sepeti olarak anılan bu dekoratif hasır ürünlerin neden, nasıl yapıldığına; dekorasyonda nasıl kullanılabileceğine değinelim vakit kaybetmeden =)

Anladığınız üzere her yöreye ait farklı hasır örme teknikleri ve malzemeleri var.

Afrika Duvar Sepeti Nedir?

Duvar dekorasyonunda farklı bir arayışa girenler için Afrika sepetlerinden bahsetmek istiyorum. “Neden hasır sepet demiyorsun da Afrika sepeti diyorsun?” dediğinizi duyar gibiyim =) Afrika sepeti çünkü kendine özgü motifleri, renkleri var. “Peki başka nerenin sepeti var?” diye soracak olursanız da Fas – Marakeş, Hatay – Türkiye ilk aklıma gelenler.

hasir-sepetler

Afrika Hasır Sepetler Nerede Nasıl Yapılır?

Güney Afrika (Botsvana, Namibia, Zimbabwe) halkı tarafından hasırotu ve rafya gibi bitkilerin elle örülmesi ile yapılıyor bu sepetler. Geleneksel motifler ve naturel renkler kullanılıyor tasarım aşamasında.

Afrika hasır örme sanatı

Tabii Afrika’da el emeği ile yapılan her hasır ürün siyah-beyaz renk skalasında üretilmiyor. Eğer rengarenk olanları seviyorsanız Ruanda  (Doğu AFrika) tasarımlarına bakabilirsiniz mesela. (Örneklerden bulabildiklerimin altına bölgenin ismini de yazmaya çalışacağım daha rahat araştırmanız için.)

Ruanda

Birçok farklı amaçla kullanılan Afrika sepetleri, son zamanlarda duvar süsü olarak ön plana çıkıyor. 

Ben de duvar dekorasyonunda Afrika sepetlerini ve bu başlık altında diğer hasır sepetleri nasıl kullanabileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Dekorasyonda Afrika Duvar Sepetlerini Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yazlık ev dekorasyonu için biçilmiş bir kaftan olduğunu söyleyebilirim Afrika sepetlerinin. Özellikle de sade, beyazın ön planda olduğu, ham ahşap dokunuşların  yer aldığı bir dekorasyona sahipse bu ev… Hasır sepetlerin bambu ve keten malzeme ile de çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim.

Afrika sepetlerini duvara asma kısmına gelince…

Bunun için hasır sepetlerin daha yassı olan modellerini tercih etmelisiniz. Hasır tabak olarak da geçiyor. Boş duvarınızı farklı boyutlardaki sepetlerle donatarak aşağıdaki gibi etkiler yaratabilirsiniz dekorasyonda.

İşte fikir vermesi açısından birkaç örnek:

afrika duvar sepeti

Afrika duvar tabağı

Gana

hasir-sepet-

afrika-hasir-duvar-dekoru

bohem-dekorasyon-afrika-sepeti

hasir-sepet

hasir-duvar-tabaklari

hasir-duvar-dekoru

afrika-hasir-sepet

afrika-hasir-sepetler

afrika-sepet

afrika-sepetleri

mavi-hasir-duvar-sepetleri

hasir-duvar-dekor

BONUS: Rengarenk Afrika Hasır Tabaklar

Renkler harika öyle değil mi? 🙂 Bence bunları duvara asmanın dışında pek çok farklı alanda kullanabiliriz. Mutfakta, yatak odasında (içine aksesuar vs. koymak için) salonda sehpa üstü aksesuarı olarak… Aklınıza neresi geliyorsa artık. Bu güzelliklere mutlaka bir yer bulunur diyorum ve yazımı burada bitiriyorum. Umarım biraz da olsa ilham verebilmişimdir sizlere.

rengarenk-hasir-tabaklar

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

2 yorum

Merhaba yazınızı beğendim fakat merak ediyorum bu dekoratif tabakları nereden bulabiliriz?

Ülviye Üçüncüoğlu  -  Mart 31, 2020 / 2:30 pm

Merhaba Vildan Hanım,
Eğer renkli tasarımları seviyorsanız ben sizin için temin edebilirim. Örnek olarak şu duvar sepetine bakabilirsiniz: https://www.instagram.com/stories/highlights/17927677018342703/

Ya da internette satan farklı markalara ulaşabilirsiniz 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close