Beni Ourain ya da Fas Berberi Halıları

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Şu sıralar Fas ve halı – kilimler özel ilgi alanımda =) Çünkü salonuma halı arıyorum, bir yandan da Moroccan desen ve renklerin beni benden almasına engel olamıyorum. Hâl böyle olunca, ihtiyaçlar ve zevkler ortak bir noktada buluşuyor. Bana da bol bol Fas halılarını incelemek kalıyor. =)

beniourain-hali

Sürekli İnternet’te halı modellerini araştırıyorum. Bu süreçte bilmediğim şeyler de öğreniyorum. Beni Ourain halılar da bunlardan biri. Aslında çok beğendiğim ve bildiğim bir model ama “Beni Ourain” ismiyle anıldığını daha yani öğrendim.

Beni Ourain halıların bir başka adı da Berberi halılarıymış. Bu ismi de ona hayat veren kabileden alıyormuş. Kuzey Afrika Atlas Dağları’ndaki göçebe Berberi kabilesi, kendi yetiştirdikleri koyunların yünlerinden dokudukları halılarda kendilerine özgü geometrik desenleri kullanarak adlarıyla anılacak bir miras bırakmışlar.

Fas Berberi halılarının karakteristik özelliklerine baktığımızda renk olarak daha çok siyah, beyaz, gri renklerin kullanıldığı görülüyor. Desen olarak doğaçlama olarak kalıp kullanılmadan yapılmadan geometrik desenler ön plana çıkıyor. Geometrik desenler onu dokuyan kadının özel bir hikayesini bazen de atalarından devraldığı masalları anlatıyor.

%100 doğal yün ile elde dokunan Beni Ourain halıları geleneksel motifleri modern tasarımlarla buluşturma noktasında önemli bir görev üstleniyor.

beni-ourain-halilari

Beni Ourain Halılar Nerede Satılıyor?

Fas halılarından satın almak isterseniz ve tabii ki özellikle aradığınız model Berberi halılarıysa “kıbrıshali.com” ve “primitif.com.tr” adreslerine bakabilirsiniz. Bunlar dışında “etsy, alibaba, aliexpress” gibi sitelerde de Beni Ourain halı modellerini bulmanız mümkün.

Beni Ourain Halılar Nerelerde Kullanılır?

Bu halı modellerini evinizin istediğiniz bölümünde kullanabilirsiniz. Mutfak, salon, yatak odası, çocuk odası, antre… Berberi halıları yazlık evlerde hasır ve ahşapla, İskandinav tarzı evlerde Eames sandalyelerle, endüstriyel mekanlarda metal aksesuarlarla harika bir şekilde kombinleyerek yer verebilirsiniz. Kısacası kullanım alanı tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

İşte birkça fikir size 🙂

beni-ourain-berberi-hali

fas-berberi-halilari

fas-berberi-hali

fas-beni-ourain
beni-ourain-kilim

beni-ourain-hali

beni-ourain-fas

 

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close