Dekorasyonda Keten Kumaş Mevsimi

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Yazın en çok tercih edilen kumaş türü hiç şüphesiz keten. Bunun en büyük nedenlerinden biri hava geçirme özelliğine sahip doğal bir dokuda olması. Kısacası yaz sıcaklarına karşı serin tutan tiril tiril bir çözüm: keten kumaş.

keten-nedir

Bu sebeple markaların ilkbahar – yaz kreasyonlarında keten kumaş ile yapılmış tasarımlara bolca yer verdiğini görüyoruz. Ancak durum dekorasyonda da pek farklı değil. Ürünleri arasında nevresim, masa örtüsü, perde gibi alternatifler sunan dekorasyon markaları yaz mevsiminde mutlaka keten kumaş ile tasarlanmış koleksiyonlar oluşturuyorlar.

Dilerseniz keten kumaşını dekorasyonda nasıl kullanacağınızdan bahsetmeye başlamadan önce bu kumaş cinsini daha yakından tanıyalım.

Keten Kumaş Nedir?

Keten kumaş, Latince adı “Linum usitatissimum” olan keten bitkisinin doğal liflerinden elde edilen bir kumaş türüdür.

Keten bitkisinin işlenerek liflerinin ayrılması için saplar, kimyasal bir eriyik içinde yumuşatılır. Yumuşayan saplar iyice dövülerek taraklardan geçirilir. Elde edilen uzun lifler iplik bükme makinelerinde istenilen kalınlıkta iplikler durumuna getirilir. Ketenin ince lifleri dokumacılıkta, çeşitli kumaş yapımında; kalın lifleri ise sicim, halat ve ip yapımında kullanılır.

keten-yastik-kilifi

Keten Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

  • İri gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu da serin tutan bir kumaş olmasını sağlar.
  • Yüksek nem çekme özelliği vardır. Bu sebeple peştamal gibi banyo ürünlerinde kullanılır.
  • Pamuklu kumaşlara nazaran çok daha dayanıklıdır.
  • Toz çekmemesi ve kolay esneyip kendini bırakmaması ile döşemelik kumaş olarak tercih edilir.
  • Yansıtıcı özelliği solma riskini en aza indirir.
  • Esnekliği az bir kumaştır.

keten-nevresim

Dekorasyonda Keten Kumaş

Sahip olduğu özellikler keten kumaşın daha çok yaz aylarında dekorasyonda ön plana çıkmasını sağlar. Başta yatak tekstili olmak üzere, perde, mutfak ve banyo tekstilinde de ketenin yaz mevsiminde daha sık tercih edildiğini görebiliriz.

Kir ve toz tutmayan yapısı onun koltuk ve sandalye döşemeciliğinde de kullanılmasını sağlar. Kısacası dekorasyonda keten kumaşının çok geniş bir kullanım alanı vardır. Önemli olan bu kumaş türünü doğru mazemelerle kombinleyerek uyumlu bir görünüm yakalayabilmektir.

Ketenin doğal dokusu onu daha naturel tonlar ve yüzeylerle birlikte kullanmayı gerektirir. Ham ahşap, hasır, bambu gibi materyaller ketene çok yakışacaktır. Renklerin ise daha soft tonları bu kumaşı doğru biçimde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Keten kumaşın kullanıldığı birkaç ev dekorasyon örneği:

keten-perde

keten-masa-ortusu

keten-kumas-yatak-ortusu

keten-koltuk
keten-kumas

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close