40 Uçurma Sepeti Nedir? İçine Neler Konur? Nasıl Hazırlanır?

40 uçurma paketi nasıl yapılır?

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

En yakın arkadaşım Eda’nın ikizleri olduğunu “Hastane odası süsleme” yazımdan hepiniz biliyorsunuz.  İkiz odası dekorasyonu, doğum odası süslemesi derken zaman çabucak geçti ikizler dünyaya geldi… Şimdi de sıra 40 uçurmaya geldi.

Allah kısmet ederse Nehir ve Beren 40 uçurmak için bize gelecekler 🙂 Ben de onlar için bu kadim geleneği devam ettirecek küçük bir hoşluk yapmak için 40 uçurma hediye sepeti hazırlamak istedim. Sizler için nasıl hazırladığımı videoya çektim.

Ama videoya geçmeden önce dilerseniz “40 uçurma nedir, neden yapılır, 40 uçurmada ne verilir, bu verilen şeylerin anlamları nelerdir” gibi konulardan kısaca bahsedeyim.

Kırk Uçurma Nedir? Neden Yapılır?

Adından da anlaşılacağı üzere yeni doğan bebeklerin 40’ı çıktıktan sonra yapılan farklı uygulamaları barındıran bir gelenektir. Kırklama banyosu ve gezisi bunlardan sadece ikisidir.

Örneğin bebekler uzun ömürlü olsun diye kendi evlerinden uzakta bir yere misafirliğe götürülür. Ev sahibi bebekler için 40 uçurma hediyesi hazırlar. Bu hediyelerin bebek için iyi niyet barındıran çeşitli anlamları vardır.

Kırk Uçurma Hediyeleri ve Anlamları

Geleneğe göre bebekler 40’ı çıkmadan evden dışarı çıkarılmaz. 40’ı bittikten sonra da ilk ziyarete gittiği evde yani 40 uçurma gezmesinde ev sahibi bebek için yumurta, şeker, tuz gibi hediyelikler hazırlar. Bunların herbirinin farklı birer anlamı vardır.

 • Un; ak saçlı bir nine olup torunlarını görecek kadar uzun yaşasın diye…
 • Şeker; tatlı dilli olsun, ağzının tadı hiç kaçmasın diye…
 • Tuz; tuz gibi tertemiz ve kolay akan bir ömrü olsun diye…
 • Pirinç; hayatından bereket hiç eksik olmasın diye…
 • Yumurta; yumurta gibi sağlıklı ve tok gözlü biri olsun diye…
 • Kahve; 40 yıllık hatrı olan dostluklar kursun diye…

Yukarıda saydıklarıma ek olarak pamuk, taş, çörek otu, Kuran, nazar boncuğu, sabun, bozuk para gibi şeyleri de kırk uçurma paketinin içine koyabilirsiniz. Genel itibari ile bu hediyelikler bebeklerin sağlıklı, iyi huylu, bereketli, uzun ömürlü vs. olması için anneye verilir.

40 Uçurma Hediye Sepeti Nasıl Hazırlanır? – Videolu Anlatım


Malzemeler:

 • Sepet (hasır sepet olur, örgü sepet olur, kutu olur tamamen size kalmış)
 • Kese yapmak için kumaş
 • Şeffaf poşet
 • Kurdele
 • Un, yumurta, pirinç, şeker, tuz, kahve
 • Anlamların yazılı olduğu kağıtlar
 • Zımba
 • Makas

Yapılışı:

Öncelikle kumaşı içine koyacağınız malzeme sayısı kadar kesiyoruz. Ardından malzemeleri şeffaf poşetlere dolduruyoruz. Poşetleri kumaşa sarıp kurdele yardımı ile kese görünümü veriyoruz. Malzemelerin anlamlarının yazılı olduğu kağıtları kurdelenin uçlarına zımba yardımı ile tutturuyoruz. En sonunda 40 uçurma sepeti olarak kullanacağımız şeyin içerisine paketleri yerleştiriyoruz. İşte bu kadar 🙂

***

Bu arada internette 40 uçurma sepetlerinin satışı da mevcut. Ben uğraşamam hazırını alırım derseniz araştırabilirsiniz. Ancak ben böyle bir hediyeyi kendi ellerinizde hazırlamanızın daha manevi bir değer katacağını düşünüyorum hediyenize. Hem bütçenizi de fazla zorlamamış olursunuz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close