Hastane Odası Süsleme Fikirleri: Unicorn Doğum Odası Konsepti

yeni doğan hastane odası süsleme unicorn

Instagram hesabımı (@dekorolog_) takip edenler bilirler, Eda’nın ikiz bebekleri için unicorn konseptli bir doğum odası süsledik. Tabii ki kapı süsünden ikramlara, duvar afişinden masa süslemesine kadar hazırlanan her şey el emeğiydi. Çünkü işin içinde Eda vardı 🙂

yeni doğan hastane odası süsleme unicorn

Karnı burnunda haliyle bile dikilecek yapıştırılacak her şeyin önceden kalıplarını kesti, arkadaşlarını toparladı ve iş dağılımı yaparak ortaya kısa sürede harika bir hastane odası süslemesi çıkarmayı başardı. Bununla yetinmeyip kendin yap ekibimize iki tatlı kızı (Nehir&Beren) da dahil etti 🙂 İleride kurulacak organizasyon şirketinin temelleri sağlam atıldı anlayacağınız 🙂

Biliyorum lafı yine fazla uzattım. Hemen hastane odası süslerinin detaylarına geçiyorum. Ama önce bir “MAŞAALLAH”ınızı alayım 🙂

Hastane Odası Süsleme Fikirleri

Anneleri ya da annelere sürpriz yapacak kişileri süsleme konseptine karar verme aşamasında zorlu bir süreç bekliyor. Çünkü önünüze kelebekten prensese, Pepe’den Moana’ya, meleklerden arabalara kadar pek çok seçenek sunulacaktır.

Bu seçenekler arasından bebeğin erkek ya da kız olmasına göre rahatça seçim yapabilirsiniz. Ancak yüzlerce seçeneği yalnızca yarıya indirmiş olursunuz 🙂 Şimdiden kolay gelsin.

Unicorn Doğum Odası Süslemesi

Peki, Eda nasıl unicorn konseptli bir hastane odası hazırlamaya karar verdi? Burada benim payımın büyük olduğunu söyleyerek azıcık övüneceğim 😛 Doğum odasını süslemek için fikir ararken imdadına yetiştim ve isteklerini doğru analiz ederek ona çok beğendiğim bir Instagram hesabını (@studiomucci) gösterdim. Gökkuşağı gibi rengarenk bir oda istiyordu ve bu fikir bizi unicorn’a kadar götürdü 🙂

yeni doğan hastane odası süsleme unicorn

Hastane Odası Kapı Süsü Yapımı

Eda’nın doğum odasındaki tüm süslemelerin el emeği olduğunu belirtmiştim. Bunlardan en çok elimizi oyalayan kapı süsüydü. Uğraştık ama çok da güzel oldu.

Rengarenk balonlara bağlı unicorn atına binmiş 2 küçük melek…

hastane odası kapı süsü yapımı unicorn

Balon şeklinde kesilen renkli keçeleri kenarlarından dikerek içine elyaf doldurduk. Atı ve bebekleri de aynı şekilde hazırladık. Sonra bunların hepsini silikon yardımı ile birbirine sabitledik. Anlatırken kulağa çok kolay geliyor değil mi? 🙂 Ama 5 kişinin 2 gününü aldı. Hatta son rötuşlar için de (bulutun üstüne isim yazma gibi) ekstra zaman ayrılan işlemler oldu.

Siz de böyle bir organizasyonu kendiniz yapmaya kalkışacaksanız bilin diye söylüyorum. Göründüğü gibi değil 🙂

Hastane Odası Süsleme Paketleri

Süsleme işini bir organizasyon şirketine verdiğinizde size çeşitli paketler sunulur. Bu paketlerin içeriğine eklemeler ya da çıratmalar yapabilirsiniz. Ama çoğunlukla aşağıda sıraladıklarım olmazsa olmazlardandır:

 • Süslemeler
  • Ayak Ucu Süslemesi
  • Bebek Beşiği Örtüsü
  • Doğum panosu
  • Kapı Süsü
  • Masa eteği
 • Hediyelikler
  • Lavanta kesesi
  • Kokulu taş
  • Magnet
 • İkramlar
  • Su şişesi
  • Çikolata
  • Kurabiye
 • Diğer malzemeler
  • Afiş
  • Anı defteri
  • Lohusa tacı
  • Takı yastığı

Burada sayılan hastane odası süsleme malzemelerine istediğiniz kadar farklı şeyi dahil edebilirsiniz. Aynı zamanda gereksiz gördüklerinizi çıkartabilirsiniz de.

Hastane Odası Masa Süslemesi Nasıl Yapılır?

Lohusa şerbetinin, ikramların, hediyelerin koyulduğu doğum odası masasını süslerken her şeyin uyumlu ve birbirini tamamlayan şekilde sunulduğuna özen göstermelisiniz. Biliyorsunuz “sunum önemli” 🙂

Masa süslemesi için buradaki en önemli detaylardan biri de örtü ve etek kullanımı. Masadaki sunumları arka planda bırakmayacak renk ve desende bir masa örtüsü seçebilirsiniz. Masa eteğine gelince… Çok abartıya kaçmadan püsküllü, bayrak asılı ya da tek renk olanlar hoş bir görünüm katabilir.

unicorn yeni doğan hastane odası süsleme

Ayrıca masayı konumlandırdığınız duvarı da balon, afiş ya da bayraklarla süsleyebilirsiniz. Kız bebek odası için duvar süsleme fikri almak isterseniz (aslında birçok konuda fikir alabilirsiniz) daha önce yazdığım yazıyı şuraya bırakıyorum: “Aslı’mın Baby Shower Partisi: Zeynep Bebek Geliyor!

Doğum Odası İkramları

Masa süslemesini bitirdiğimize göre şimdi ikramlara geçebiliriz. Doğum odası ikramları hastanede anne ve bebeği (bebekleri) ziyarete gelen misafirlere verilen şerbet, su, çikolata, lokum, kurabiye gibi yiyecek ve içeceklerden oluşur.

Eda’nın ikizler için hazırladığı doğum odası ikramlıkları arasında unicorn ve bulut figürlü şeker kaplamalı kurabiyeler, çikolatalar, lohusa şerbeti ve su yer alıyordu.

yeni doğan hastane odası ikramları nelerdir

yeni doğan hastane odası masası nasıl süslenir

Ayrıca bunları misafirlere hatıra olsun diye hediyelerini vermek için hazırladığımız paketler içerisine de koyduk.

Bebek Doğumunda Verilen Hediyeler

yeni doğan hediyelikleri

Bazılarımız doğum sonrası hediye vermeyi gereksiz bulurken, bazılarımız da ipin ucunu biraz kaçırabiliyor. Ama sizin tercihiniz her ne olursa olsun yeni doğan bebekler için misafirlere verilen hediyelerin ayrı bir sektör haline geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kısacası eğer sizi ziyarete gelenler için küçük hatıralar vermeyi düşünüyorsanız burada da önünüze tahmin edemeyeceğiniz kadar çok seçenek çıkacaktır.

Magnet, ayna, kurabiye, lavanta keseleri, kokulu sabun, çerçeve, süslü şeker, biblo, oyuncak emzik, patik…

Bu liste böyle uzayıp gider. Benden size tavsiye en kullanılabilir ve atmaya kıyamayacakları bir hediye tercih etmeye çalışın. Böylece emekleriniz ve paranız boşa gitmeyecektir.

Unicorn Konseptli Hediyelikler

Eda, konsepte uygun hediye vermeyi tercih ettiği için magnet, kurabiye ve çikolataları bu şekilde yaptırdı. Hatta hem ikram hem de hediye olarak kullandığı suların üzerine konsepti tamamlayan sticker’lar yapıştırdı.

yeni doğan hastane odası ikramları

Pembe karton poşete hazırlanan ikramlar yerleştirildi ve gelen misafirlere verildi.

yeni doğan hediyelikleri

Bebek Takı Yastığı Süsleme

Benim hamarat arkadaşım ikizler için kendi elleriyle ve tabii ki yine konsepte uygun bir şekilde takı yastığını süsledi. 🙂 Kapı süsünde kullandığımız unicorn ata binmiş kız bebek figürlerinin minyatürlerini takı yastığını süslemek için yaptı ve yastığın iki köşesine sabitledi. Küçük renkli yıldızlarla da yastığın tamamını süsledi.

yeni doğan taki yastığı süslemesi

Ve… Ortaya harika bir hastane odası çıktı 🙂 Umarım bebek bekleyen anneler için biraz olsun ilham olmuştur.

Bu arada ikiz bebek bekliyorsanız daha önce yazdığım “İkiz Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri” yazıma mutlaka göz atın 😉

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close