İkiz Bebek Odası Modelleri ve İkiz Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

İlgi alanıma girmediği için çok fazla çocuk ve bebek odası dekorasyonu ile ilgili yazılar paylaşmıyorum blogda. Ancak ikiz bebek odası hakkında bir şeyler karalamam için özel istek gelince özel birisinden artık bir şeyler yazmam şart olmuştu 🙂

Bir “maşallah”ınızı aldıktan sonra ikiz bebek odası nasıl dekore edilir, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, ikiz bebek odası mobilyaları nasıl seçilir, süslemeleri nasıl olmalıdır gibi sorulara annelerin affına sığınıp yaptığım araştırmalara dayanarak 🙂 açıklık getirmeye çalışacağım.

Bu arada tüm bu sorulara cevap verirken merkeze bebeklerin cinsiyetini alacağım. Hem ikiz kız bebekler, hem ikiz erkek bebekler, hem de biri kız diğeri erkek ikizler için ayrı ayrı dekorasyon önerileri vereceğim.

Lady is first 🙂

İkiz Kız Bebek Odaları

Kulağa çok hoş geliyor öyle değil mi? 🙂 İki tane prenses… Odaları da prenseslere layık olacak tabii ki. Pembeler, beyazlar, tüller, çiçekler, kelebekler, pelüş oyuncaklar… Ama her şeyden iki tane. Karyoladan, dolaptan, süslerden…

İkiz bebek odalarını dekore etmeyi zorlaştıran en önemli konu her şeyden iki tane olması ancak hiçbir zaman yeterli büyüklükte bir eve ya da odaya sahip olunmamasıdır. Diğer seçimler çoğunlukla ebeveynlerin bütçe ve zevklerine göre kolayca şekillenebilir. Ancak alan, bütçe ve zevkler bir kenara bırakıldığında ikiz bebek odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken temel bazı noktalar da bulunmaktadır. Maddeler halinde en önemlilerine aşağıda değinmeye çalışacağım.

Bebek Odaları Nasıl Olmalıdır ve Dekore Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kolayca uykuya dalabilmeleri için bebeklerin odası sessiz olmalıdır.
 • Ebeveyn odasına yakın olmalıdır.
 • Bebek odası güneş görmeli ve kolayca havalandırılabilir olmalıdır.
 • Uzun tüylü halılar hijyen açısından tercih edilmemelidir.
 • Yerler kolay ve sık temizlemek adına laminant parke olmalıdır.
 • Duvar boyası silinebilir olmalıdır.
 • Cibinlik ve yatağın çevresindeki her türlü tül – perde kazalara sebebiyet verme ihtimali nedeniyle kullanılmamalıdır.
 • Oda penceresine sinek, böcek vs. girişini engelleyecek tel (sineklik) konulmalıdır.
 • Oda sıcaklığı ve nemi belli bir seviyede tutulmalıdır. Bebekler için ideal oda sıcaklığı 19 – 20 °C’dir.
 • Kalorifer yanıyorsa radyatörlerin üzerine su dolu kaseler konulmalıdır, odadaki nemi korumak için.
 • Beşik, bebek karyolası dışındaki şifonyer, gardırop gibi mobilyalardan birer tane alarak alandan tasarruf edilmelidir.
 • Mobilya tercihi açık renkten yana kullanılarak oda daha geniş gösterilebilir.
 • Sivri kenarlı mobilyalardan uzak durulmalıdır.
 • Park beşik gibi fonksiyonel ürünlerle hem yerden hem bütçenizden tasarruf edilebilir.
 • Bebek yatağının sert olmasına dikkat edilmelidir. Yumuşak yataklar bebeklerin gelişimi için uygun olmayabilir.

İkiz Kız Bebek Odaları Nasıl Dekore Edilir?

Bebek odalarını dekore ederken uyulması gereken kural setlerinden bahsettikten sonra gelelim süse püse 🙂 Konu kızlar olunca ne de olsa kaçınılmaz bir mevzu, öyle değil mi?

Daha önce de söylediğim gibi ikiz kız bebek odasının, kız bebek odasından tek farkı her şeyden çifter çifter olmasıdır. Bunun dışında her şeyi zevkiniz ve bütçeniz dahilinde tercih edebilirsiniz.

Üstelik pembe renge de fazla takılmanıza gerek yok. İkiz kız bebek odalarına pembe dışında, yeşil, sarı, turuncu ve bu renklerin tüm tonları çok yakışacaktır. Kısacası kendinizi tek bir renk ile sınırlamanıza gerek yok.

Size fikir vermesi açısından ikiz kız bebek odası modelleri için birkaç örnek fotoğraf paylaşıyorum. Belki aklınızda hem mobilya hem de yerleşim olarak bir şeylerin şekillenmesine yardımcı olur.

İkiz Kız Bebek Odası Modelleri

 

İkiz Erkek Bebek Odaları

İkizlerden ikisi de erkekse bebek odasında kullanacağınız renkler daha çok mavi, yeşil, lacivert, siyah, gri gibi renkler olacaktır.  Desenler ise kız odalarındakinin aksine çiçekler ve kelebeklerden oluşmak yerine geometrik desenlerden erkeklerin sevdiği çizgi karakterlere, hayvan figürlerine uzanacaktır.

İkiz Erkek Bebek Odası Modelleri

Eğer ikiz erkek bebek odası dekore edecekseniz sizin için seçtiğim örneklerden ilham alabilirsiniz:

Erkek ve Kız İkiz Bebekler için Dekorasyon Önerileri

İkizlerinizden biri kız diğeri erkekse o zaman bebek odasını üniseks olacak şekilde her iki cinsiyete de uygun dekore etmeniz gerekecektir.

İster tek renk etrafında isterseniz de pembe-mavi; yeşil-turuncu gibi renk kombinasyonları etrafında bebek odasını dekore edebilirsiniz. Burada biraz daha özgür ve bir o kadar da farklı seçimler yapmak zorunda oluşunuz kafanızı karıştırabilir. Ancak eksene sadece bir renk ya da mobilyayı koyarsanız işin çok da zor olmadığını görebilirsiniz.

Erkek ve kız ikiz bebekler için aşağıdaki örnek odalardan da ilham alabilirsiniz:

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close