Renkli Tavan Modelleri – 12 Farklı Tavan Boyama Fikri

Bu yazıda tavan dekorasyonu için uygulayabileceğimiz farklı tavan boyama fikirleri, renkli tavan modelleri ve desenli tavan kaplamalarından bahsedeceğim. Değişik dekorasyon tarzındaki tavan modellerinden örneklerle sizlere ilham vermeye çalışacağım 🙂renkli tavan modelleri

Bir odayı dekore ederken tavan hep ihmal edilir. Beyaza boyadık mı tavanın işi bitti demektir. Neyse ki son birkaç senedir tavan dekorasyonunda asma tavan, gergi tavan gibi uygulamaların ön plana çıkmasıyla aslında tavanların da dekorasyona dahil edilmesi gereken önemli bir unsur olduğu anlaşılmaya başlandı.

Eğer şu anda odalarınızın tavanları beyaz renge boyalı ise ilk değişiklik için desenli bir duvar kağıdı ile başlamak sizin için cesaret isteyebilir. O yüzden duvarlarınızda kullandığınız rengin koyusunu ya da açığını tavanı boyamak için kullanarak  farklı tavan fikirlerine soft bir geçiş yapabilirsiniz.

Ancak madem tavanı dekorasyona dahil etmek için kolları sıvadık o zaman köklü bir değişiklik yapmak şart diyorsanız, rengarenk desenlere sahip kağıtlardan, geometrik desenlerden ilham alabilirsiniz.

İşte tavan dekorasyonu konusunda size fikir verecek renkli tavan modellerinden birkaç örnek:

renkli tavan modelleri sarı

Tavanı sarı boyamaya, evet mi hayır mı? Bence kocaman bir terası olan açık renk ahşap mobilyaları olan aydınlık bir yazlık ev için sarı tavan boyası hoş bir fikir olabilir. Ancak bu dekorasyon örneğinde çok fazla renk olmadığı için tavan boyasını mavi, yeşil, eflatun gibi renklerden de seçerek yine böyle güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

renkli tavan modelleri çocuk odası

Eğer boyamak istediğiniz tavan bir çocuk odasındaysa o zaman daha yaratıcı uygulamaları deneyebilirsiniz. Mesela bu örnekte olduğu gibi sulu boya efektli boyama tekniklerini tercih edebilirsiniz. Ancak tavan boyamak zor bir zanaat olduğu için duvar kağıdı ya da kaplama malzemeleri ile desenli tavan modellerini uygulamanız daha az yorucu ve maliyetli olacaktır.

renkli tavan modelleri

Daha şık ve modern bir dekorasyona sahip odaların tavanları için çıta uygulaması ile birlikte 2 renk boyama yaparak çok daha gösterişli bir etki yaratabilirsiniz.

renkli tavan modelleri füme boya

Eğer kahve ve mavi tonlarının ağırlıkta olduğu bir salon, yemek odası ya da antreniz varsa tavanda füme, gri boya kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken aydınlık bir iç mekan istiyorsanız duvarlarınızın açık renk boyanmış olması. Aksi taktirde ışığı yansıtmayan  koyu renk bir tavan kasvetli bir ortam yaratmanıza neden olabilir.

mavi tavan örneği

Mavi – beyaz kombini ile döşenmiş bir evde tavanı maviye boyamak ferahlık hissini daha da pekiştirecek ve bahar enerjisini içeriye taşımanıza yardımcı olacaktır.

Elegant detaylara sahip bir odanın tavanında hiç şüphe etmeden koyu bir renk boya tercih edebilirsiniz. İşte bu da nasıl bir tavan dekorasyonuna sahip olacağınıza güzel bir örnek.

pembe tavan modelleri

Tavanda değişiklik yapmayı düşündüğünüz yer bir kız çocuk ya da genç kız odası ise pembe, fuşya, turuncu, eflatun, mor gibi daha feminen renkleri kullanabilirsiniz.

çini desenli tavan kaplama

Çivit mavisi ile beyazın kombinine en çok yakışan desen hiç şüphesiz çinidir. Tavanda çini desenli bir duvar kağıdı kullanmak bu iki rengin yer aldığı her ortamda huzurlu bir etki uyandıracaktır.

siyah beyaz çizgili tavan

Lüks detayların ışıltılı objelerle tamamlandığı bir odada siyah beyaz çizgili tavan modeli, dekorasyondaki iddianızı sürdürmeniz için en uygun seçim olacaktır.

siyah tavan örnekleri

İskandivav stilinde döşenmiş genç ve dinamik bir evde bembeyaz boyanmış duvarlarınızı siyah bir tavan ile kombinleyerek fotoğraftaki gibi cool bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Adaçayı yeşili ve beyaz renk ile döşenmiş bir yatak odasında duvarlar beyaz ise tavan boyamak için diğer ikinci rengi kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close