Patrizia Papi’nin Ev Dekorasyonu Nasıl? – #BloggerEvleri

“Blogger Evleri”ndeki ilk konuğum iç mimar Patrizia Papi. Dilerseniz lafı uzatmadan kendi ağzından dekorasyon hakkındaki görüşlerini ve ev dekorasyonunu dinleyelim.

 

Bize biraz Patrizia’dan bahseder misin?

İTÜ Mimarlık Fakültesinde İç Mimarlık okudum. Mezun olduktan sonra bir süre ofis mimarlığı yaptım. Daha sonra gün içerisinde daha aktif olunan, yarattığın mekanı da hızlıca görmeni sağlayan fotoğraf stilistliği alanında çalıştım. Stüdyo mekanı olsa da sayıca fazla mekan kurgulama deneyimi, fotoğraf-kadraj ve styling deneyimi kazandırdı. Tekstil, cam, züccaciye firmalarının ve birçok markanın, 4 sezon ise English Home firmasının katalog ve basın görselleri için styling yaptım.

Hamileliğimde kurumsal iş hayatından ayrıldım. Dekorasyon bloğu yazmamın yanı sıra el emeği dekoratif ürünleri ‘whandmadestudio‘ markası altında online olarak satıyorum ve dekorasyon danışmanlığı veriyorum.

Blog yazmaya nasıl ve neden başladın?

Hamileliğimde kurumsal iş hayatından ayrılmamla blog yazma serüveni başladı. Genel olarak dekorasyon bloğu olmakla birlikte biraz yemek ve lifestyle öğeler mevcut.

Evini dekore ederken etkilendiğin bir tarz oldu mu?

İskandinav ile harmanlanmış endüstriyel vintage tarzını yakın buluyorum kendime.

Evin konumu karakteri de çok önemli yaptığın dokunuşlarda. Sahile yakın bir yerde oturuyoruz bu yüzden yazlık evlerdeki hasırları, yeşil bitkileri bolca kullanıyorum. Bu da sevdiğim yalın ve minimal dekorasyona biraz salaş ve bohem bir etki katıyor.

Dekorasyon aşamasında bir uzmandan destek aldın mı?

Kendimden 😉

(İç mimara bu soruyu soranlar utansın :D)

Evin en sevdiğin köşesi hangisi?

Salonda kanepenin uzanma kısmında kitaplığa yakın ve ucundan denizi gördüğüm pencereye yakın köşe.

En sevmediğin yeri hangisi?

Küçük wc. Fakat onunla ilgili çok hain diy projelerim var ☺

(Onu da merakla bekliyoruz:))

Evine aldığın eşyalardan memnun musun? Kullanım, kalite, fiyat vb. açıdan

Semt pazarından alınmış obje de var, 2.el satan dükkandan parçalar da, tasarım ürünler de var evimde. Eskiyen eşyalarımı ya da sıkıldıklarımı da boyar dönüştürürüm. O yüzden harcamalarım dengeleniyor sanıyorum. Genel olarak fiyat performans olarak değerlendirmem konfor-kullanışlılık ve fiyat üçgeniyle oluşuyor.

İlk görüşte vurulup ‘bunu başka yerde bulamam’ dediğim bir mobilya ya da dekoratif objeye yüksek ücretler ödeyebilirim.

Beni iyi hissettirmeyen parçaların evimde yeri yok. Bu konuda biraz katıyım.

Hangi markalar var evinde?

L kanepem (salondaki tek büyük parça diyebilirim) Tepe Home ve tam 13 yıllık. Döşemesi değişti tabii ki. Yemek masası Maxxdepo, aydınlatmalar Koçtaş, tel dolap Paşabahçe’den. Sandalyelerin hepsi farklı yerlerden; tasarım da var eskiciden veya aileden kalanlar da.

Tv sehpası, orta sehpa ve yatak odasını öğrencilik yıllarımda çok uygun fiyatlara mahalle marangozuna yaptırmıştım. Geçen yıllar içerisinde biraz dönüştürdüm yalnızca. Aksesuarlar İkea, Mudo Concept, Boyner, H&M home ağırlıklı.

Peki en beğendiğin marka/lar hangisi?

Mudo concept, H&M home, Zara Home.

 

Evine en son ne aldın?

Mermer sunum-kesme tablası.

 

Evlerini dekore edeceklere ne gibi tavsiyelerin var?

Öncelikle yeniden eşya alarak dekore edeceklerse çok acele karar vermemelerini ve tüm parçaları tek seferde satın alamamalarını öneririm. Evin ruhunu biraz yaşamak lazım.

Kanepe, yamek masası gibi büyük ve kilit parçalarda ise her zaman sade,modern ve eskimeyecek klasiklerden yanayım. Bizim toplumumuz sık değiştirse de bence yapılan yanlışlardan gereksiz harcamalar doğuyor. Moda değişebilir, hatta sıkılıp size yakın gelen tarz da 180 derece değişmiş olabilir zaman içerisinde. Renkler ve objelerle oynayarak istediğiniz tarzı yakalayabilirsiniz. Bir duvarı boyamak, mobilyayı boyamak, kulbunu değiştirmek olabilir bu bahsettiğim dönüşüm. Duvar çerçevelerinin içindeki fotoğrafı ve kırlentlerinizi değiştirin mesela ama 2 yılda bir kanepe yemek odası takımı değiştirmek bana anlamsız geliyor. Biz iç mimarlar bile 5-10 yıl arası veriyoruz kullanım zamanına. Çok paralar harcamadan tarz bir eve sahip olunabilir.

Biraz etraflarına ve doğaya baksınlar. Yetenekli olmalarına da gerek yok, çöpün kenarına bırakılmış budanmış bir dal veya denizden topladıkları taşlar güzel birer aksesuardır.

(Doğru yoldayım o zaman. Sokaktan ne bulduysam topluyorum ben de:D)

 

Kimleri takip ediyorsun dekorasyon alanında? Marka, mimar, websitesi, sosyal medya hesabı vb.

Mimarlar ve onların web siteleri: Rem Koolhaas, Axel Vervoordt, Richard Meier.

Dekorasyonla ilgili sosyal medya hesapları: studiocuvier, nordikspace, stendingcalender, scandinavianhomes…

Son olarak seni nerelerden takip edebiliriz?

İnstagram hesabım: @patrizia.papi

Bloğum: www.patriziapapi.blogspot.com

 

Bu keyifli röportaj için çok teşekkürler Patrizia 🙂

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close