Pantone 2020-2021 Sonbahar Kış Renk Trendlerini Açıkladı

2020 2021 sonbahar kış renkleri pantone
Uzun bir aradan sonra 2021’in trend renklerini derlediğim dosyayla karşınızdayım 🙂 2020-2021 sonbahar kış renk trendleri yazısında Pantone’nin New York Moda Haftası’nda açıkladığı renkleri ve bu renkleri dekorasyona nasıl dahil edebileceğinizi konuşacağız.

Modadan iç tasarıma ve mobilya tasarımına kadar hemen her alanda etkisini hissettirecek olan renklerin hangileri olduğunu keşfetmeye hazırsanız, hızlıca başlıyorum.

Badem Yağı

2020 2021 renk trendleri pantone badem yağı

Essential Home Novak Kanepe ile buluşan Pantone rengi badem yağı 2020-2021 sonbahar kış sezonunun trend renklerinden ilki.  Çağdaş tasarımlarla buluşan bu renk açık ve aydınlık olması bakımından listedeki diğer renklerden ayrışıyor.

Eğer yazdan kalan krem-beyaz arası tonlarda aksesuarlarınız varsa bunları kışın da kullanmaya devam ederek trende ayak uydurabilirsiniz.

Amber Işıltısı

2021 pantone kış renkleri amber

Pantone’nin Amberglow olarak isimlendirdiği koyu turuncu rengi en parıltılı  haliyle 2021 kış renklerinin favorileri arasında. Amberin göz kamaştıran tonu daha şimdiden koltuk, sandalye gibi mobilya kumaşlarında tercih edilmeye başlandı. Bakalım siz onu ev dekorasyonuna dahil edecek misiniz?

Mavi Derinlikler

2021 renk trendleri pantone blue depth

Pantone 2020-2021 sonbahar kış renk trendleri arasında favori gösterdiği bir diğer renk: Blue-Depths. Koyu indigoya yaklaşan bu rengi Türkçeye “mavi derinlikler ya da derin mavi” olarak çevirirsem yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Popüler kış rengi olarak lanse edilen mavinin gizemli sulardan esinlenen tonu, lüks ve cesur Kelly kanepe ile birleşti bile. Görkemli kıvrımlı dalgalarla eşleşen bu koltuk tasarımına da daha iyi yakışan bir renk olamazdı sanırım.

Klasik Mavi

2020-2021 sonbahar-kış renkleri klasik mavi

Pantone 2020’nin rengi olarak klasik maviyi duyurmuştu. Bizde çini mavisi olarak bilinen klasik mavi, görseldeki Boca do Lobo Heritage Sideboard tasarımı Portekiz el boyaması karoları onurlandırıyor. Bu parça, her biri farklı bir hikaye anlatan farklı sayıda katman sunuyor.

Eğer siz de dekorasyonda trend renklerden birini kullanmak isterseniz çinileri kaldırdığınız yerden çıkarabilirsiniz bu kış. Vazolar, dekoratif tablolar hatta fincan ya da bardak altları bile trendi yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca daha çok dekorasyon önerisi için Pantone 2020 Rengi Klasik Mavi yazısına da göz atabilirsiniz.

Kiremit Rengi

2021 renk trendleri kiremit rengi

Fired brick, Pantone’nin bu kış favori gösterdiği renkler arasında yer alıyor. Fırınlanmış tuğla anlamına gelen bu renk bildiğimiz koyu kiremit rengi aslında. Bilgi ve yeniden doğuşun sembolü olan BRABBU Nº20 Bar Sandalyesi’ni renklendiren bu ateşli ton, cesur seçimler yapmayı sevenler için alternatif oluşturuyor.

Bordo ve tonlarını evde kullanmayı seviyorsanız 2021 trendlerini bu renkle yakalabilirsiniz. Bir koltuk şalı, nevresim takımı, kırlent ya da perde gibi tekstil ürünleri ile bütçenizi zorlamadan koyu kiremit tonunu eve dahil edebilirsiniz.

Saman Sarısı

2020 2021 kış renkleri uçuk sarı

Sheen ot demek. Ancak bu rengin daha çok saman sarısına yaklaştığını söyleyebiliriz. Renk çevirilerinin birebir yapılmadığının altını çizmek isterim 🙂

Pantone’nin 2021 kışında favori gösterdiği bu renk yaratıcı ve modaya uygun yuvarlak şekilleriyle Bubble Gum Bench ile buluşmuş. Özellikle çocuk odası dekorasyonu için uygun olan tasarım ve renk size saman sarısını evinizin hangi alanına dahil edebileceğiniz konusunda fikir vermiştir sanıyorum 🙂

Magenta Purple / Mürdüm Rengi

2021 trend renkler mor

Kızılımsı mor zorlama bir renk adı olacağı için magenta purple’ın en yaklaştığı renk olarak mürdümü seçtim.

Pantone de onu sonbahar kış rengi olarak seçmiş ve kadife kumaşla buluşturarak kıvrımlı feminen koltuk tasarımıyla duyurmuş.

Military Olive / Asker Yeşili

2021 kış renkleri asker yeşili

Asker ve zeytin yeşili arasında kalmış bir renk önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde çokça kullanılacağa benziyor. Ev dekorasyonunda ise WAIZEN kilim ile basit şeylerin tüm büyüsünü bir araya getiren ve  dekorasyonunuza zevkli bir görünüm veren süper geometrik bir tasarımla yer buluyor.

Ancak tabii ki siz kilimle kısıtlamak zorunda değilsiniz kendinizi. Fon perde, kırlent, tablo, dekoratif objeler gibi pek çok parçada asker yeşilini kullanabilirsiniz. Büyük değişimler içinse mutfak dolaplarını boyayabilir ya da değiştirebilirsiniz örnekteki gibi bir etki yakalamak isterseniz.

 

Peach Nougat / Somon Rengi

2021 trend renkler şeftali nuga

Peach, şeftali; nougat ise koz helvası demek. Şeftali nuga ya da somon rengi diye tanımlayabileceğimiz bu tatlış renk 2021’de sıkça göreceğimiz renkler arasında.

Hem giyim hem de iç dekorasyonda etkisini hissettirecek olan bu soft rengi evlere duvar rengi olarak taşıyabilirsiniz ya da halı-kilim gibi tekstil ürünleriyle iç mekana dahil etmeyi deneyebilirsiniz.

 

Bronz Pembe

bronz pembe 2021 renk trendleri

İkonik Disney prensesi Ariel ve onun denizaltı krallığından esinlenen Küçük Deniz Kızı Sandalyesi’ni renklendiren rose tan, herhangi bir kızın odasının dekorunu vurgulayacak benzersiz bir seçenek.

 

Samba

pantone samba

Sambayı belki şarap rengi olarak tanımlayabiliriz. Tutkuyu ve samba ateşini çağrıştıran bu renk 2021’de kadifeler, bakırlar ve mermerle çokça buluşacağa benziyor. Tıpkı örnek tasarımda olduğu gibi.

Kumtaşı

kumtaşı 2021 renk trendleri

Pantone’nin 2020-2021 sonbahar kış renkleri arasında sıraladığı sandstone (kum taşı) moda haftasında Nº11 koltuk ile lanse edildi.

Fazla iddiası olmayan bu trend rengi zorlanmadan ev dekorasyonuna dahil edebilirsiniz.

Sulu Kar

2021 pantone sulu kar rengi

Pantone’nin 2021 için sunduğu renklerden mevsimin soğuk ve puslu havasını en iyi yansıtanı hangisi diye sorarsanız açık ara sleet derim. Sulu kar olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu renk lüks detaylarla buluşarak mobilya tasarımlarında sıkça karşımıza çıkacağa benziyor.

Yeni seneye yeni mobilyalarla girmek isteyenlere duyurulur.

 

Ultramarine Green / Zümrüt Yeşili

2021 pantone kış renk trendleri ultramarine green

Ve geldik Pantone’nin 2020-2021 sonbahar kış renk trendleri arasında gösterdiği son renge, ultramarine green.

Ultramarine lacivert, koyu mavi anlamına geliyor. Yeşilin en derin tonunu tanımlamak için seçilmiş bu ismi zümrüt yeşili olarak anmak doğru olacaktır sanırım.

BOURBON Kanepeyi renklendiren zümrüt yeşili, düğmeli iç sırt, zengin pamuklu kadifemsi kumaş ve mat eskitilmiş pirinç taban ile şahlanıyor adeta.

İhtişamı seveler 2021’de tercihini bu yeşilden yana kullanabilir.


Kaynak: 1

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close