Mor ile Uyumlu Renkler: Dekorasyonda Mor Renk Nasıl Kullanılır?

Dekorolog.com‘daki bu yazımda mor ile uyumlu renkler hangileridir, dekorasyonda mor renk nasıl kullanılır gibi sorulara bol fotoğraflı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağım.
***
Her renkte olduğu gibi mor rengin de binbir tonu vardır. Renkler arasında doğru uyumu yakalamak için önemli olan doğru tonları eşleştirmektir.  Bu sebeple mor rengi diğer renklerle kombinlerken de ilk dikkat etmemiz gereken şey ton olmalıdır.
Dekorasyonda da yanlışa düşmemek için  odak noktası olarak seçtiğimiz rengi doğru tonlarla kombinlememiz gerekir.
Ancak tondan önce mor ile uyumlu olan renkler nelerdir sorusunu detaylı bir şekilde masaya yatırmakta fayda var.

Mor ile Uyumlu Renkler Hangileridir?

Kırmızı ve mavi rengin birleşimiyle ortaya çıkan mor rengi dekorasyonda kullanırken uyumlu bir görüntü ortaya çıkartmak için en güvenilir başvuru kaynağı doğadır!

Doğadan ilham alın! O sizi asla yanıltmaz.

Gördüğünüz gibi mor bir çiçek nasıl da yeşilden kreme doğru farklı tonlar arasında dans ediyor. İşte evinizi dekore ederken de mor rengi kullanmak stiyorsanız renk geçişlerini tıpkı doğada karşılaştığımız gibi en doğal şekilde uygulamaya özen göstermeliyiz.

Mor Renk Tonlarının CMYK Değerleri

Dekorasyonda mor rengin nasıl kullanıldığını örnekler üzerinden göstermeye başlamadan önce yukarıda yer alan tüm renklerin CMYK değerlerini paylaşmak istiyorum.
Belki duvarlarınızdaki ya da koltuğunuzdaki mora uygun bir resim bastırmak isteyebilirsiniz. O zaman bu kodlar çok işinizi görebilir.
***
Doğada da sıkça karşılaşacağınız ve mor renk ile uyumlu olan renkler hangileridir deyince ilk akla gelenleri sizler için listeliyorum.

Mor Sarı Uyumu

Altın sarısı, limoni ya da hardal rengi… Sarının hangi tonu olursa olsun eğer mor rengin doğru tonuyla kombinleyebilirseniz ister giyimde ister dekorasyonda harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

dekorasyonda mor sarı uyumu

mor hardal sarısı uyumu

mor sarı renk uyumu

mor sarı mutfak dekorasyonu

Dekorasyonda daha fazla mor sarı renk kombini için şu yazıma göz atmayı unutmayın:

Dekorasyonda Mor ve Sarı İkilisi

Mor Gri Uyumu

Daha dingin ve modern bir dekorasyon elde etmek için morun yanına mutlaka gri eklemelisiniz. Ortaya çıkan görünüme bayılacaksınız. Bu arada araya lilalar, toz pembeler, bej, vizon, turkuaz ve yeşil gibi renkleri de katabilirsiniz.

mor gir renk kombini

mor gir renk uyumu

Sadece gri ve mor ile oluşturulmuş modern ve sade bir ev gezmesi için daha önce yazdığım şu yazıya bakabilirsiniz:

Gri Mor Renk ile Modern Bir Ev Dekorasyonu

Mor Mavi Uyumu

İçinde biraz da mavi barındıran mor ile mavinin farklı tonlarını bir araya getirerek soğuk ama gösterişli ve iddialı alanlar dekore etmeniz mümkün.

mor mavi renk uyumu

mor mavi dekorasyon

Mor Yeşil Uyumu

Cesur ve göz alıcı uygulamalardan hoşlanıyorsanız bu renk ikilisini yan yana kullanmaktan da çekinmeyeceksiniz.

mor yeşil dekorasyon fikirleri

mor yeşil yatak odası dekorasyonu

mor yeşil salon dekorasyonu

Dikkat ettiyseniz her bir örnek fotoğrafta farklı tonlar eşleştirilmiş. Yazının da başında belirttiğim gibi her rengi birbiri ile kombinleyebilirsiniz önemli olan doğru tonları bir araya getirebilmek. Bu sebeple de olabildiğince fazla dekorasyon fikri paylaşmaya çalışıyorum.

Mor Antrasit Uyumu

Grinin her tonu olduğu gibi beyaz ve siyahın koyu tondaki birleşiminden oluşan antrasit rengi de mor ile oldukça uyumludur. Özellikle modern bir hava yaratmak için bu ikiliden destek alabilirsiniz.

mor antrasit renk uyumu

Eğer antrasit renkle yakından ilgileniyor ve onu daha başka nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız şu yazımda bolca ilham sizi bekliyor olacak:

Antrasit Rengi ile Uyumlu Renkler ve Dekorasyonda Antrasit Kullanımı

Mor Beyaz Uyumu

En başa yazmam gerekeni en sona sakladım. Çünkü beyazın birlikte uyumlu olmayacağı renk yok denecek kadar az. Hatta yok!  O yüzden bu başlığı kısa geçiyorum izninizle 🙂

mor beyaz dekorasyon önerileri

BONUS: Mor Kırmızı Uyumu

Neden bonus? Tabii ki kimsenin aklına gelmeyen ancak bir araya geldiklerinde etnik ve iştah kabartan bir görünüm ortaya çıkardıkları için.

mor kırmızı renk uyumu

mor kırmızı etnik dekorasyon

mor kırmızı mutfak dekorasyonu

mor kırmızı renk kombinasyonu

mor kırmızı dekorasyon

***

Morun farklı tonlarını bordo, lila, yeşil, lacivert gibi renklerle de gönül rahatlığıyla kombinleyebilirsiniz.

Mor Renk ile Ev Dekorasyon Fikirleri

Ve işte mor renkle dekore edilmiş evlerden kareler…

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close