Antrasit Rengi ile Uyumlu Renkler

antrasit rengi ile uyumlu renkler

Dekorolog.com‘daki bu yazımda çok kullanışlı ve modern bir rengin hangi renklerle kombinlenebileceğinden ve dekorasyonda nasıl kullanılacağından bahsedeceğim. Antrasit rengi ile uyumlu renkler ile birlikte, salondan banyoya antrasit grisine nasıl yer verebileceğinize ve antrasit ile farklı dekorasyonlar nasıl yapılır sorusuna ilham vermeye çalışacağım.

***

antrasit koltuk hangi renklerle kombinlenir

Ne tam siyah ne tam gri… Hem modern hem şık hem de cool… Üstelik değişik renklerle kombinlenebilen çok kullanışlı bir renk antrasit. Son dönemlerin gözdesini salonda, mutfakta, yatak odasında, duvar ya da mobilyalarınızda kullanmayı düşünüyorsanız “antrasit ile uyumlu renkler nelerdir?” sorusuna da cevap arıyorsunuz demektir.

modern-antrasit-salon-dekorasyonu

Ancak antrasit rengin dekorasyonda nasıl kullanılacağına ve hangi renklerle kombinlenebileceğine geçmeden önce kısaca bu rengi tanıtmak istiyorum size.

Antrasit Nedir?

Antrasit bir tür taş kömürüdür. Çok zor tutuşur, içerisinde uçucu maddeler az olduğu için soluk, kısa bir alevle duman ve koku çıkarmadan yanar.

antrasit rengi nedir

Antrasit aynı zamanda bir renk adıdır. Taş kömürün rengine benzediği için antrasit olarak adlandırılan bu renk, siyahın parlak ve açık tonu ya da koyu füme yani grinin en koyu tonu olarak bilinir.

Hangi Renklerden Oluşur?

Antrasit rengi, siyah, gri ve beyazın karışımından oluşur.

antrasit hangi renklerden oluşur

Antrasit Rengi ile Uyumlu Renkler Nelerdir?

Antrasit ile uyumlu renkler şu şekilde sıralanabilir:

  • Beyaz
  • Pembe
  • Gri
  • Siyah
  • Kırmızı
  • Turuncu
  • Sarı
  • Mavi
  • Yeşil
  • Bej

antrasit ile uyumlu renkler hangileridir

Bu renk alternatifleri farklı aksesuar seçimlerine göre doğru ton kullanılmak şartı ile çoğaltılabilir.

Şimdi sizlere antrasit renk ile uyumlu renkleri dekorasyonda nasıl kullanabileceğinizi örnek uygulamalarla anlatmaya çalışacağım.

Antrasit Beyaz Renk Uyumu

antrasit beyaz uyumu yatak odası

Duvar rengi olarak yatak odasına uygulanan antrasit, beyaz mobilyalar, avize ve çerçevelerle kombinlenmiş. Bu iki rengin arasına siyah ve griyi de ekleyerek monokrom (monochrome) dekorasyona sahip olabilir tonlar arasındaki geçişin ahengine kapılabilirsiniz.

Antrasit Kırmızı Renk Uyumu

kırmızı antrasit uyumu

Kırımızı iddialı bir renk olmasına rağmen antrasit rengi ile kullanıldığında oldukça modern bir dekorasyon ortaya koymanız mümkün. Aralara kahverengi, beyaz ve siyahları da serpiştirebilirsiniz rahatlıkla.

Antrasit Yeşil Renk Uyumu

antrasit yeşil uyumu

Sofistike bir görünüm elde etmenizi sağlayacak yeşil antrasit renk kombini özellikle gold ve siyah detaylarla tamamlayabilirsiniz. Tabii burada yeşilin tonu da önemli. Zümrüt yeşili daha uyumlu olacaktır bu koyu renk ile.

Bu arada yeşil koltukları seviyorsanız şu yazımı da çok sevebilirsiniz 🙂

1 Yeşil Kadife Koltuk ile 15 Farklı Salon Dekorasyonu

Antrasit Siyah Renk Uyumu

antrasit siyah uyumu

Bildiğiniz gibi siyahın uyumlu olmadığı renk yok denecek kadar az. Koyu renkleri seviyorsanız siz de gönül rahatlığı ile antrasit ve siyahı buluşturabilirsiniz evde. Üstelik risk de almamış olursunuz.

Antrasit Kahverengi Renk Uyumu

Elegant bir dekorasyon stili için antrasit ile kahverengiyi kombinlemeyi şiddetle tavsiye ediyorum. Birinin daha baskın olacağı dekorasyonda, kendi kimliğini bulmuş bir ortam oluşturacaksınız.

antrasit-kahverengi-uyumlumu antrasit-kahverengi-renk-uyumu

Antrasit – Gri Renk Uyumu

Monokrom akımını biliyorsunuz. Aynı rengin farklı tonlarını bir arada kullanma anlamına geliyor. Antrasit rengini açık bir gri ile kombinleyerek kullanmak hem modern hem sanatsal hem de çok tarz bir hava yakalamanıza yarcımcı olabilir.

antrasit-gri-renk-uyumu antrasit-gri-uyumu

Antrasit Pembe Renk Uyumu

İster toz pembe ister fuşya… Antrasit pembenin her tonu ile uyum sağlayan bir renk demedi demeyin. İster pembe koltuğunuza antrasit renk kırlentler koyun ister antrasit koltuğunuzu pembe berjer ile kombinleyin seçim sizin.

Antrasit Mor Renk Uyumu

mor antrasit uyumu

Antrasitin uyumlu olduğu bir diğer renk ise mor. Morun griye ne kadar çok yakıştığını hepimiz biliyoruz. Ancak bu kömür grisi renk ile de inanılmaz bir uyum sergiliyor. Ortaya cesur dekorasyon fikirleri çıkıyor.

Eğer dekorasyonda mor rengi merkeze almayı düşünüyorsanız ona uygun renk ve dekorasyon fikirlerini şu yazımda bulabilirsiniz:

https://www.dekorolog.com/dekorasyonda-mor-renk-ve-tonlari-nasil-kullanilir/

Antrasit Mavi Renk Uyumu

mavi antrasit uyumu

Lacivert, turkuaz ve indigo başta olmak üzere mavinin farklı tonlarını antrasit rengi ile uyumlu bir şekilde kombinlemeniz mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken şey üçüncü ve dördüncü renk seçimlerinizin kullandığınız mavi ile bütünlük sergilemesidir.

Antrasit Turuncu Renk Uyumu

antrasit turuncu uyumu

Ve son olarak turuncu ile antrasitin kullanımına bir örnek göstererek antrasit renk ile uyumlu renkler nelerdir sorusuna dolu dolu bir cevap vermiş olduğumu düşünüyorum 🙂

Artık dekorasyonda nasıl kullanacağımıza geçebiliriz.

Antrasit Rengi Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki örnekler dekorasyonda antrasitin hangi renklerle uyumlu şekilde kombinlenebileceğine yönelikti. Şimdi ise evin farklı bölümlerinde bu rengi dekorasyona nasıl dahil edebileceğimizden bahsedeceğim.

Salonda Antrasit Renk Kullanımı

antrasit koltuk siyah beyaz uyumu

Oturma odanızda antrasit rengininin en çok kullanıldığı yerler duvar boyası ve koltuklardır.  Siz de salon dekorasyonunda bu koyu rengi kullanmak istiyorsanız hiç risk almadan büyük mobilya ya da duvarda uygulayabilirsiniz. Sonrasında ise sadece siyah-beyaz aksesuarlar, yeşil-sarı-pembe yastıklar, tablolar, kısacası lambader ve halılara antrasit renk ile uyumlu renkleri katmak kalır.

Mutfakta Antrasit Renk Dekorasyon

antrasit mutfak dekorasyonu

Özellikle mutfak dolaplarında kullanılarak dekorasyona dahil edilen antrasit her ne kadar koyu olsa da beyaz, krem, bej gibi renklerle kombinlenildiğinde mutfak dekorasyonu için doğru bir seçim olabilir. Üstelik akrilik mutfak dolabı modelleri içerisinden antrasiti seçtiyseniz o zaman yansıma özelliği sayesinde mutfağınızda ışık oyunlarına da imkan tanıyacaktır.

Eğer mutfağınız için akrilik modellere bakıyorsanız şu yazımdan ilham alabilirsiniz:

Akrilik Mutfak Modelleri – Rengarenk Akrilik Mutfak Dolapları

Yatak Odasında Antrasit Kullanımı

antrasit yatak odası dekorasyonu

Oturma odasında olduğu gibi yatak odasında da öncelikli olarak duvar rengi olarak kullanabilirsiniz. Üstelik karanlık ortamda uyuması daha kolay olduğunu için siyah ve antrasit uyumunu yatak odalarında uygulamak mantıklı olacaktır. Ancak ferah bir atmosfer yaratmak için yine bir numaralı yardımcınız beyazı unutmayın.

Antrede Antrasit Renk Kullanımı

antrasit antre duvar boyası

Evinizin girişinde bu koyu rengi kullanmak kiri göstermeyeceği için çok doğru bir seçim. Aynı zamanda cool da…

antrasit antre dekorasyonu

İster duvarda ister halıda isterseniz sadece kapı rengi olarak bile antrasiti antre dekorasyonuna dahil edebilirsiniz.

antrasit antre dekorasyon fikirleri

 

Banyoda Antrasit Gri Kullanımı

antrasit banyo dolabı

Mutfakta olduğu gibi banyoda da genellikle dolaplarda tercih edilen antrasit rengi, ıslak zeminlerde seramik karolarda da kullanabilirsiniz. Uyumlu renklerden ilham alıp istediğiniz tarza hitap eden bir dekorasyon ortaya koyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close