“Decoridea”nın Ev Dekorasyonu Nasıl? – #BloggerEvleri

İyi ki dekorasyon bloğu yazmaya başlamışım diyorum, Çünkü sevdiğim şeyi yaparken benimle aynı yolda yürüyen pek çok güzel insanla tanıştım. Arkadaş olduk.

Decoridea da bu bloğun bana kazandırdığı arkadaşlardan biri. O yüzden #BloggerEvleri röportaj dizisinde olmasa olmazdı. Teklifimi kabul etti ve uzun uzun cevaplandırdı soruları. Evinin fotoğraflarını dekorolog.com okuyucularıyla paylaştı. Her zaman yapmaz bunu bilesiniz (=

Aynı anlayışa sahip birkaç dekorasyon bloggerı kaldı zaten. Neydi o anlayış? Hep aynı evden fotoğraf paylaşmamak, insanlara farklı fikirler sunmaktı belli bilgi ve birikim çerçevesinde.

Bu yüzden bu fotoğraf size özel diyebilirim (=

Keyfini çıkarın.

Lafını yine çok uzattım.

Tamam tamam röportaja geçiyoruz hemen (=

Bize biraz kendinden bahseder misin?

İngiliz dili edebiyatı, işletme masterı gibi bir kombinasyonu 6 yıllık alüminyum sanayii yöneticiliğiyle birleştirip dekorasyon sektörüne katkıda bulunduktan sonra tamamen dekorasyona kaymaya karar verdim.

İyi de ettin =)

5 yılı aşkın süredir kendi websitem ve çeşitli mecralarda dekorasyon üzerine yazılar yazıp bu alanda içerik üretiyorum. Aynı süredir de kişiye özel tasarladığım ev tekstili ürünlerimle de takipçi ve nihai müşterimle birebir temas ediyorum. Bu da işimin ayrıca keyifli tarafı.

Blog yazmaya nasıl ve neden başladın?

Genç kızlık dergilerinden sonra direkt dekorasyon dergilerine geçiş yapmış, senelerce onlarla haşır neşir olmuş, ailedeki birçok evin a’dan z’ ye dekorasyon sürecine bayıla bayıla dahil olmuş biri olarak günün birinde ya tekrar üniversiteye başlayıp iç mimarlık okuyacaktım ya da bu işi yapacaktım 🙂

O dönem Instagram’ın I’ si bizde yeni yeni yayılmaya başlarken hemen bir hesap açtım ve blogumu da kurdum. “Decoridea” şu an tescilli bir marka.

Blogdan markaya… Süper bir şey bu. Bana da nasip olur inşallah (=

 • Evini dekore ederken etkilendiğin bir tarz oldu mu?

O dönem biraz provence, bir tutam shabby chic hakim olan zevkimde art deco detaylara da yer vermiştim. Ancak kemik dekorasyon unsurlarında 6 yıl öncesinden bahsediyoruz. Bu arada değişen aksesuarları saymazsak sıfırdan başlasam çok farklı bir ev çıkar şu an ortaya.

O da insanlar gibi sürekli değişiyor sonuçta, zevklerimi, hayata bakışımızla birlikte…

 • Dekorasyon aşamasında bir uzmandan destek aldın mı?

Hayır, her şey eşimle ortak zevkimiz. Mobilyaları yaptıracağımız markanın iç mimar danışmanlık hizmeti vardı; ama biz zaten ne istediğimizi bildiğimizden çizim aşamasında yardımcı oldu kendisi.

 • Evin en sevdiğin köşesi hangisi?

Bu ara piyanomun yokluğunda geçici olarak oluşturduğumuz kahve köşesi. Kışa daha da bir güzelleşecek orası.

 • En sevmediğin yeri hangisi?

Yok açıkçası.

 • Evine aldığın eşyalardan memnun musun? Kullanım, kalite, fiyat vb. açıdan.

 Tüm mobilyaları tek bir yerde yaptırdık ve bahsettiğin denklemde bizi oldukça memnun etti. Hâlâ yıprandıklarını söyleyemem 5,5 yıl sonunda.

 • Hangi markalar var evinde?

Zara Home, Vakko Home, Mudo Concept, Paşabahçe sıklıkla yer verdiklerim. Ev tekstillerinde de tabii kendi üretimim Decoridea etiketli çokça ürün var haliyle 😉

Bir de markalarını hatırlamadığım yurt dışı seyahatlerimizden epey parça taşırız. Ama son keşfim bu yılki Cote D’azur gezimizden yadigar Maisons Du Monde. Buraya kesinlikle gelmeli.

 • Peki en beğendiğin marka/lar hangisi?

Yukarıdakilere ek olarak Casa de Perrin, Cumba Selection, Haaz Design ilk aklıma gelenler. 

 • Evine en son ne aldın?

Bronz bir şamdan, bir sokak sanatçısından suluboya bir manzara çizimi, kapaklı cam aksesuarlar, bakır bir küre. Doğru tahmin, hepsi de son gezimizden.  

Instagram’da gezi detaylarını takip etmiştim evet =) maalesef yurt dışı dekorasyon alanında da bizde olduğundan daha çok alternatif sunabiliyor.

 • Evlerini dekore edeceklere ne gibi tavsiyelerin var?

Bu işten hiç anlamıyor olsalar dahi süreçten önce bol bol okuyup araştırsınlar, mimarları ve biz dekorasyon bloggerlarını takip etsinler. Epeyce görsel inceledikten sonra belli bir zevk oluşacaktır. Nelere daha çok gönlü kayıyorsa onda karar kılsınlar.

 • Kimleri takip ediyorsun dekorasyon alanında? Marka, mimar, websitesi, sosyal medya hesabı vb.

Uuu, liste çok uzun Jonathan Adler’den başlar, Philip Starck’a saygı duruşunda bulunurum. Türkiye’ye gelirsek Eren Yorulmazer, Şafak Çak, Filiz Bür aklıma ilk gelen mimar ve tasarımcılar.

Senin gibi yurt içi ve yurt dışından dekorasyon bloglarını takip ediyorum, Verandamag çok beğendiğim bir dergi.

 • Son olarak seni nerelerden takip edebiliriz?

Instagram başta olmak üzere, Facebook, Twitter ve Pinterest. Snapchat maalesef story karşısında asimile oldu. Kendi web sitem decorideatr.com ve blog köşesini yönettiğim cosalindo.com’dan ulaşabilirsiniz.

 

 Bu keyifli röportaj için çok teşekkürler Sibelcim (=

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close