Yeni Evleneceklere Dekorasyon Öncesi 9 Öneri

Evlenmenin en güzel yanlarından biri de kendi zevkinize göre döşeyeceğiniz bir eve sahip olmaktır. 🙂
Ancak kararsızlığı ve tecrübesizliği hesaba katarsak çiftlerin bir heves yanlış seçimler yapması muhtemel. Bu yüzden eviniz için alışverişe çıkmadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Ben de evlilik hazırlıkları yapan biri olarak bomboş bir evi sıfırdan dekore etmenin zorluklarını en aza indirmemize yardımcı olacak ipuçlarını bir araya getirdim. 🙂
İşte yeni evlenecekler için dekorasyonu kolaylaştıracak 9 öneri:

1- Bol bol ev dekorasyon fotoğrafı inceleyin!

İster dekorasyon dergileri alın, ister internette araştırma yapın; ama mutlaka evinizi dekore etmeye başlamadan önce örnekleri inceleyin.

2- Tarzınızı belirleyin!

Fotoğraflara bakarken en sevdiklerinizi işaretleyin. Geriye dönüp baktığınızda aslında hepsinin birbirine benzediğini göreceksiniz. Alışverişe başladığınızda da bu tarz doğrultusunda seçimler yapmaya çalışın.

3- Ortak noktada buluşun!

Eğer zevkleriniz uyuşmuyorsa eşinizle eşya seçerken ortak noktada buluşmak biraz zor olabilir. Bu yüzden evde kendinize özel alanlar belirleyip bu alanları istediğiniz gibi dekore etme konusunda anlaşabilirsiniz.

4- Liste hazırlayın!

Alışverişe çıktığınızda gözünüze gereksiz şeylerin takılmaması için mutlaka öncelik listesi hazırlayın. Aksi takdirde paranızı çarçur edebilirsiniz.

5- Bütçenizi belirleyin!

Evinizi dekore etmek için ne kadar bütçe ayıracağınızı kararlaştırın. Çünkü alışverişe çıktığınızda bütçenizi kolayca aşabilirsiniz. Hatta evin hangi odasına ne kadar harcama yapacağınızı da önceden belirlemeye çalışın. Bu size karar verirken de yardımcı olacaktır.

6- Piyasa araştırması yapın!

İlk beğendiğiniz eşyayı piyasaya araştırması yapmadan almayın. Birkaç farklı yerden fiyat alıp karşılaştırma yaptıktan sonra sizin için en hesaplı olanı tercih edin.

7- Ölçü almayı unutmayın!

Alışverişe çıkmadan evin her köşesini ayrı ayrı ölçün. Eşyaların kaplayacağı alanı daha rahat tahmin edebilir böylece evinize yerleştirdiğinizde hayalinizdeki gibi duran eşyalar satın alabilirsiniz.

8- Renklere karar verin!

Renk seçimi önemli. Hangi odada hangi rengi kullanacağınızı önceden kararlaştırın. Eğer duvarları boyadıysanız bunu da göz önünde bulundurarak uyumu yakalayabileceğiniz renk kombinleri yapmaya özen göstermelisiniz.

9- Büyüklerden yardım alın!

Kulağa pek hoş gelmese de tecrübeli birilerinden fikir almanız daha sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır. Onlar görsellikten ziyade fonksiyona önem verdikleri için yıllar sonra “İyi ki almışız.” diyeceğiniz eşyalara sahip olmanızı sağlayacaklardır.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close