Vintage Ne Demek? – Vintage Tarzı Dekorasyon Fikirleri

Öncelikle merak edenler için “vintage ne demek?” sorusunun cevabını vermek istiyorum. Bir moda terimi olan vintage kelimesi, geçmişe ait olan özel parçalar ya da koleksiyonlar için kullanılır. Geçmişte belli bir döneme ait olan, o dönemi yansıtan parçalar vintage olarak nitelendirilir.

Ancak vintage terimini antika, retro, ikinci el gibi ifadelerle karıştırmamak gerekir. Vintage, 50’ler 60’lar gibi belli dönemlere gönderme yapmaz. Her antika ve ikinci el eşyanın vintage olması da gerekmez. Burada önemli olan bir eşyanın vintage olabilmesi için bize belli bir dönemi çağrıştırıyor olmasıdır.

Şimdi gelelim vintage tarzı dekorasyona!

Vintage tarz dekorasyon da “vintage nedir?” sorusuna verdiğimiz cevap gibi eski döneme ait mobilyalar, aksesuarlarla yapılan dekorasyon stiline verilen isimdir.

Vintage ev dekorasyonunda vintage mobilya, vintage duvar kağıdı, vintage koltuk, vintage mutfak eşyaları gibi ürünler kullanılır. Kısacası vintage olarak tanımlanabilecek tüm dekorasyon ürünleri vintage tarzı dekorasyonda yer alır.

Böyle anlatınca kafamızda bir şey canlanmıyor olabilir. Bu sebeple vintage dekorasyon örneklerine yer vererek anlatmaya çalışacağım. Sizin için derlediğim vintage dekorasyon fikirlerinin yer aldığı fotoğraflarla vintage dekorasyonun ne demek olduğunun daha iyi anlaşılacağına eminim.
vintage banyo

Oyma çerçeveli kocaman bir ayna, eski tarz bir küvet ile banyoda geçmiş rüzgarlar esiyor.

vintage dekorasyon

Vintage mobilyalar ile döşenmiş yatak odası bizleri 1900’lerin başlarına götürüyor.

vintage ev dekorasyon

Goblen desenler, kristal taşlı avize, birbirinden şaşaalı çerçeveler bize başka bir dönemi hatırlatmıyor mu?

vintage-ev-dekorasyonu

Renkler ve desenler tam bir dönem havası yaratmış. Bizi günün karmaşasından kurtarıyor.

vintage-ayna

Vintage tarzında eskitilmiş mobilyaları çokça görüyoruz.

vintage-kutuphane

Burada da eski ama belli bir dönemi hatırlatan bir kütüphane görüyoruz.

vintage-yatakodasi

Yatak odasındaki tüm ayrıntılar bir dönem film karesinden fırlamış gibi değil mi?

vintage-bavul

Vintage bavullar… İster salonda sehpa ister yatak odasında komodin olarak kullanabileceğiniz en tipik vintage ürünler arasında.

vintage-calisma-odasi

Vintage radyo, çalışma masası, sandalye… Çok özel bir home ofis ortamı yaratmış.

vintage-salon

Vintage salon örneğinde halıdan abajurlara, koltuktan aynalara kadar her ayrıntı yılların tozlu sayfalarından çıkarılmış gibi oradan öylece bize bakıyor.

Umarım vintage tarzı dekorasyonla ilgili verdiğim bilgiler bu tarzı daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close