Küçük Ev Dekorasyonu için 12 Yaratıcı Fikir

kucuk-ev-dekorasyonu

İster bütçeniz nedeniyle ister sadeleşmek için küçük bir evde yaşıyor olun, evinizi en verimli şekilde kullanmak için yaratıcı ve fonksiyonel çözümlere ihtiyaç duyacaksınız. Ben de bu yazıda küçük ev dekorasyonu için 12 farklı fikri sizler için bir araya getirdim.

Küçük Evler Nasıl Döşenir?

Küçük ev dekorasyonu diğer alanların dekorasyonuna nazaran daha zor bir iştir. Normal bir evin aldığı eşyaları daha küçük bir alana sığdırabilmeniz gerekir. Bu da biraz meziyet isteyen bir iştir. Hatta biraz da yaratıcılığınızı konuşturmanızı gerektirir. 🙂

1+1 Ev Dekorasyonu için Mucize Fikirler

Eğer 1+1 ya da 1+0 küçük bir eve sahipseniz yaratıcı fikirlerle evinizi daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. (Eviniz 1+0 ise daha önce yazdığım “Bir Oda Bir Ev: 1+0 Ev Dekorasyonu” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.)

Ben sizler için küçük ev dekorasyonu ile ilgili 12 farklı fikri bir araya getirmeye çalıştım. Umarım bunlardan biri işinizi kolaylaştırır ve küçücük evinize çokça eşya sığdırabilirsiniz. 🙂

Hazırsanız başlıyorum.

Küçük Evler için Kullanışlı Mobilyaları Tercih Edin!

1- Yatak Altı Dolap

Küçük ev dekorasyonu için ilk yaratıcı fikrimiz yatağınızın altını tıpkı bir giysi dolabı gibi kullanmak. Evet yatak biraz yüksekte kalıyor ama bir bazadan daha fazla eşya sığdırabildiğiniz için buna değiyor.

kucuk-ev-dekorasyon-fikirleri

Küçük Evler için Pratik Çözümler Bulun!

2- Duvarları Kaldırın!

Duvar da neymiş. Yer kaplamaktan başka işe yaramayan tuğla yığını. Kaldırın onları. Ha şöyle… Ferah ferah… Her şey bir yerde ne kadar da cool bir görğntü çiziyor öyle değil mi? Tamam biraz genç işi ama yinede küçük ev dekorasyonu için büyük bir fikir. 🙂

kucuk-ev-dekorasyon-onerileri

3- Raf Daha Çok Raf

Eviniz küçükse en çok ihtiyacınız olan şeylerden biri raftır. Tavana kadar her yeri raflarla doldurabilirsiniz eşyalarınızı daha düzenli bir şekilde istifleyebilmek için.

kucuk-ev-dekorasyon-onerisi

4- Yatağınızı Yukarı Taşıyın!

Küçük ev dekorasyonunda en göze  batan özelliklerden biri yatak odası ile salonun bir arada olmasıdır. Ve genellikle çözümler bu iki alanı ayırmaya yöneliktir. Bu sefer yatağı yukarı monte ederek salonu onun altına yerleştirdik. Bakın ortaya ne güzel bir görüntü çıktı. 🙂

kucuk-ev-dekorasyon-ornekleri

Küçük Ev Dekorasyonunun Püf Noktaları…

5- Sürgülü Kapı Tercih Edin.

Sürgülü kapılar size daha geniş hareket alanı tanır. Kapının açılıp kapanma mesafesini bu sayede başka eşyalarınızla değerlendirme imkanı bulursunuz.

kucuk-ev-dekorasyonu-cozumleri

6- Gizli Bölmeler Açın.

Küçük ev dekorasyonu yaparken aklınıza gelebilecek her yere gizli bir bölme açabilirsiniz.

kucuk-ev-dekorasyonu-fikirleri

7- Duvar Yerine Dolap Kullanın.

Duvarlarınızı yıkın demiştik ama bu açık ev fikri aklınıza yatmıyor illa alanları birbirinden ayırmak istiyorsanız o zaman duvar yerine dolapları ya da rafları tercih edebilirsiniz. Bu sayede küçük evinizi hem daha düzenli hem de daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

kucuk-ev-dekorasyonu-icin-fikirler

8- Daha Çok Düzen Daha Çok Yer!

Bu kuralı aklınızın bir köşesine yazın. Daha düzenli bir şekilde yerleştirilen eşyalar daha az yer kaplıyor ve size daha çok yer kalıyor. Yani neymiş küçük ev dekorasyonu yaparken düzenli oluyormuşuz. 🙂

kucuk-ev-dekorasyonu-onerileri

9- Kapı Üstünü İyi Değerlendirin.

Evde ölü alan diye adlandırılan yerleri bile değerlendirmenin bir yolunu bulun. Örneğin kapı üstünü bir raf ile depolama alanı hale getirin.

kucuk-ev-dekorasyon-cozumleri

10- Yatağınızı Saklayın!

Küçük ev dekorasyonu yaparken mobilyaların portatif hatta modüler olmasına özen göstermeliyiz. Tıpkı akşam yatak sabah çalışma masası olan bu mobilya gibi. İki hatta daha fazla işi bir arada gören mobilyalar küçük evlerin bir numaralı kurtarıcısıdır.

kucuk-ev-dekorasyonu-onerisi

11- Mutfağı Salona Dahil Edin.

Mutfakla salon arasında gizli bir anlaşma yapmaya ne dersiniz?  Koltuğun arkasını sandalye yerine kullanmak gibi mesela. Hem açık mutfakla daha samimi bir atmosfer de yakalamış olursunuz.

kucuk-ev-dekorasyonu-ornekleri

12- Fonksiyonel Mobilyalar Kullanın. 

Küçük evler için akıllı çözümlere ihtiyacımız var öyle değil mi? O zaman en akıllıca olan çözüm fonksiyonel mobilyaları tercih etmek. Böylece bir mobilyadan pek çok farklı şekilde yararlanabilirsiniz.

kucuk-evlere-akilli-cozumler

Akıllı orta sehpayı satın almak için tıklayın

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close