Taş Dekorasyonu: Taştan Kendin Yap Fikirleri ve Taş Duvar Örnekleri

taş duvar kaplama fikirleri

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Taşlar, kendin yap fikirlerini hayata geçirmek için oldukça ucuz bir malzeme. Hele de yaz dönemlerinde çakıl taşı olan bir tatil beldesine gitme şansınız varsa taş dekorasyonu fikirlerinizi bedavaya bile hayata geçirebilirsiniz 🙂

taş duvar dekorasyon fikirleri

Tabii amacınız evinizin bir duvarını komple kaplamak ya da çakıl taşı yerine tuğla, kaya parçaları, kesme taş, kaba ve ince yonu gibi farklı yapı ve görünüme sahip taşlar kullanmak değilse. Ama yine de büyük alanlara taş duvar görünümü vermenizi sağlayan yapışkanlı folyo ya da duvar kağıdı gibi hem işçiliği hem fiyatı daha ucuz alternatifler olduğunun da altını çizmekte fayda var.

Ben önce taştan yapılmış dekoratif fikirlerden başlayarak sonrasında daha büyük zeminler için farklı taş dekorasyonu önerileri sunmaya çalışacağım bu yazıda. Umarım ihtiyacınızı karşılayacak ve size ilham verecek bir fikre rastlarsınız 🙂

Öncesinde yazıda bahsi geçen taşları tanıyalım.

Dekoratif Taş Çeşitleri Nelerdir?

Kendin yap projeleri ve taş duvar uygulamaları için kullanılan en popüler taş çeşitleri şunlardır:

  • Çakıl taşları
  • Dolomit taşları
  • Granite pebble taşlar
  • Nehir taşları
  • Bodrum çilek taşı
  • Alaçatı taşı
  • Kayrak taşı
  • Çakıl taşı
  • Kale taşı

taş çeşitleri nelerdir

Taş ile Neler Yapılır?

“Taş ile neler yapılır?” sorusuna cevap olarak tablodan mumluğa, fıskiyeden şömineye, nihaleden paspasa kadar hem basit hem orijinal birkaç örnekle başlayalım. Sonrasında daha yaratıcı ve uğraştırıcı taş dekorasyonu fikirlerine geçelim.

Taş ile Yapılan Dekoratif Eşyalar

Küçük çakıl taşları, doğal beyaz dolomit taşları,  granite pebble dekoratif taşlar ve nehir taşları… İnternetten ya da hobi marketlerden kolayca alıp ev ya da bahçeniz için dekoratif objeler yapacağınız malzemelerden en popülerleri diyebilirim. İşte bu dekoratif malzemelerle yapabileceğiniz kendin yap projelerinden birkaç örnek:

Taştan nihale yapımı

Ahşap ya da keçe bir zemine yapıştırıcı yardımıyla taşları sabitleyin. Burada zeminin şeklini yuvarlak, kare dikdörtgen gibi farklı geometrik şekillerde tercih edebilirsiniz. Tencere, çaydanlık gibi eşyalar yardımıyla da düzgün bir boyutta taştan nihalenizi yapabilirsiniz.

taştan nihale yapımı

Bu arada fincan ve kupalarınız için daha küçük ölçülerde taştan bardak altlığı yapmanız da mümkün tabii 🙂

taştan bardak altlığı nasıl yapılır

Taştan Amerikan servis

Bir önceki fikri bu başlıkta Amerikan servis ve runner diye çoğaltmak mümkün.

taştan amerikan servis nasıl yapılır

PÜF NOKTASI: Sofra malzemesi olarak taşı kullanmak hemen akıllarda “Bardaklar tabaklar kırılmaz mı peki?” sorusunu getiriyor olabilir. Böyle bir endişeniz varsa taşların üzerine şeffaf plastik bir malzeme ya da camla kaplamayı deneyebilirsiniz.

Taştan paspas yapımı

İster kapı önüne ister banyoya… Çakıl taşlarını kullanarak hem dekoratif hem de kullanışlı paspaslar yapabilirsiniz. Yine burada ihtiyacınız olan yardımcı malzemeler sağlam bir yapıştırıcı, yapıştırma işlemini yapacağınız bir zemin…

 

taştan kedili kapı önü paspası yapımı

taştan kedili kapı önü paspası

taştan banyo paspası nasıl yapılır

taştan banyo paspası

Taştan şamdan yapımı

Deniz kenarından topladığınız çakıl taşlarını öncesinde boyayıp değişik şekiller çizerek sonrasında vernikleyip üst üste yapıştırarak orijinal ve tabii ki el emeği göz nuru şamdanlara sahip olabilirsiniz.

taştan şamdan mumluk nasıl yapılır

Taş nasıl boyanır konusunu merak edenler için önceden yazmış olduğum “Taş Boyama Sanatı: Taş Nasıl Boyanır?” yazısına göz atabilir.

Taştan duvar askılığı ve kulp yapılışı

Taşları tıpkı bir kulp gibi kullanarak kimsede olmayan özel tasarım duvar askılıklarına ya da duvar kulplarına sahip olabilirsiniz.

taştan duvar askılığı yapılışı

Taştan tablo ve panolar

Taşları kullanarak sanatçılara taş çıkaran tablo ve panolar yapmanız mümkün. Duvar dekorasyonu için fikir arıyorsanız hem kişiye özel hem de sanatsal şu iki örnekten ilham alabilirsiniz.

taştan deniz atı tablosu yapımı

Taştan deniz atı tablosu

bebekler için taştan doğum panosu yapımı Bebeklere özel taştan doğum panosu

Taştan yapılan diğer dekoratif objeler

Çeşitli taşları kullanarak biblo gibi kullanabileceğiniz dekoratif objeler de tasarlayabilirsiniz. Burada ortaya çıkacak eserler tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış 🙂

 

Dekoratif Taş Duvar Fikirleri

Evet, gelelim daha büyük alanlarda taşlarla yapacağımız farklı fikirlere… Bu fikirleri bütçeniz doğrultusunda gerçek taş ve tuğlaları kullanarak ya da taş görünümlü yapışkanlı malzemeleri kullanarak uygulayabilirsiniz.

Salonunuzdaki bir duvarı sadece tuğlayla kaplayarak, mutfağınızın musluk arkasındaki alanı taşlarla döşeyerek ya da banyonuzdaki zemini çakıllarla kaplayarak dekorasyonda orijinal değişiklikler elde edebilirsiniz.

Dilerseniz örnek taş duvar uygulamaları üzerinden ilerleyelim nasıl sonuçlar alacağımızı daha net anlamak adına.

taş duvar kaplama fikirleri

taş duvar kaplama

taş duvar kaplama örnekleri mutfak

taşla duş zemini kaplama

şömine taş kaplama

taş duvar uygulaması

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close