Mumluk Yapımı ve Fikirleri: 15 Farklı Mumluk Yapılışı

İlk mum, Çin’de M.Ö. 200’lü yıllarda ortaya çıkmış. Avrupa’da ise ilk çıkışından yaklaşık 200 yıl sonra kullanılmaya başlanmış. Son yıllarda evlerin vazgeçilmez dekorasyon eşyası olan mumlar sadece süs olarak değil rahatlatıcı bir görsel ve duygusal obje niteliği taşıyor aynı zamanda.

Sizin için evinizde kullanabileceğiniz farklı tasarımlara sahip 15 farklı mumluk seçtim. Ve onları nasıl kendiniz yapabileceğinizi anlatmaya çalıştım.

Hadi hep beraber bu kendin yap projelerine göz atıp yapmak için içlerinden birini seçelim 🙂

1- Mason Kavanoz Mumluk Yapımı

Bir kavanoz, bir mum ve mumun suyun üstüne kalmasını destekleyecek küçük toplar ile masanızın tam ortasında çok hoş bir görüntü yaratabilir.

Özellikle kış dekorasyonu ve yılbaşı için mason kavanoz mumluklar harika bir ambiyans yaratmanıza yardımcı olabilir.
Bu da videolu anlatımı 🙂

2- Siyaha Boyanmış Kavanoz Mumluk Yapımı

Bir kavanoz alın, kalp şeklinde kestiğiniz kağıdı üstüne yapıştırıp geri kalanını siyaha boyayın. Kalpleri de beyaz kontürlerle çevreleyin. İçindeki mumu yaktığınızda çıkan görüntü çok hoşunuza gidecek.

3- Kavanozdan Gazlı Fitilli Mumluk Yapımı

İşi biraz daha ilginç kılmak isterseniz, şeklini beğendiğiniz 4-5 minik kavanozun içini yarısına kadar gazla doldurun. Tıpkı gaz lambasındaki sistemle fitili kapaklara açacağınız deliklerle gazın içine kadar ulaştırın ve yakın. Bu mumluklar için renkli kavanozlar seçmeniz ortaya çok güzel görüntüler çıkarabilir.

4- Taşlardan Mumluk Yapımı

Taşlar, mumların antik havasını yansıtmak için çok etkili bir doğal malzemedir. Bir granit taş alın ve istediğiniz renge boyayın. Veya isterseniz doğal rengiyle kullanın. Sonuç her şekilde harika olacak.

5- Yumurtadan Mumluk Yapımı

Ucuz ve basit uygulanabilir bir mumluk yapılışını da yumurtalar ile projelendirebilirsiniz. Yumurtanın baş kısmını kırıp mum yerleştirecek büyüklükte açıp ardından içini boşaltın. Sonrasında dilediğiniz gibi yumurta kabını boyayın. İşte şamdan hazır.

6- Plastik Pet Şişelerden Mumluk Yapımı

Evet, pet şişelerinden de kendi mumluğunuzu yapabilirsiniz. 2 şişenin ağız kısmlerını keserek uç kısımlarından birbirine sabitleyin. İçine mumlarınızı yerleştirin. Sonra istediğiniz yerde mumluk olarak kullanabilirsiniz.

7- Konserve Kutusundan Mumluk Yapımı

Teneke konserve kutularından da kolayca mumlarınız için birer şamdan yapabilirsiniz.

8- Betondan Mumluk Yapımı

İstediğiniz bir kalıba mumu yerleştirin ve beton harcını kalıba boşaltın. Beton donduktan sonra kalıbı çıkartarak betondan mumluğunuzu istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

9- Ağaçtan Mumluk Yapımı

Ağaçtan mumluk doğal dekorasyonun zirvede olduğu son yıllar için güzel bir çalışma olabilir. Ayrıca evlere ve restoranlara rustik bir hava verir.

10- Rustik Ahşap Mumluk Yapımı

Özellikle Kıbrıs ağacı ile daha kolay ortaya çıkarabileceğiniz bu model için elnizdeki ağacın içine oyuklar açın ve mum ışığının ağacın her çatlağına girmesine izin verin.

11- Çoklu Kütük Mumluk Yapımı

Ağaç mumluğun bir diğer çeşidini de yatay bir ağaç kesiti ile yapabilirsiniz. Plaka şeklinde kesilmiş bir ağacı kaç mum koymak isterseniz o kadar alan açacak şekilde (İsterseniz ayrı ayrı tek mumluk yerler olarak) oyun. Çok şık bir görünüme hazır olun.

12- Ağaç Kovuğundan Mumluk Yapımı

Ortadan ikiye kesilmiş bir odunun düz taradını masaya yerleştirin. Kovuk kısmını ise tek tek mumları yerleştirmek üzere oyun.

13- Pipetten Mumluk Yapımı

Doğal materyallerin yanı sıra sanayi tipi dekorasyonun da oldukça popüler olduğunu kabul etmeliyiz. Farklı şekildeki pipetleri (İnce metal boru) birbirine bağlayarak yaratıcı bir mumluk ortaya çıkarabilirsiniz.

14-Borudan Şamdan Yapımı

Bu mumluk ise siyah borulardan yapılmış. Kendine has simetrik ve basit şekli ile şöminenin üstüne ve yemek masasının ortasına yakışabilir.

15- Balkabağından Mumluk Yapımı

Son olarak isterseniz küçük balkabaklarını oyarak mumluk haline getirebilirsiniz. Bu işlemi ayrıca salatalık elma gibi meyve ve sebzelerle de yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close