Mavi Dekorasyon Fikirleri: Dekorasyonda Mavi ile Uyumlu Renkler

mavi ile uyumlu renkler

Kobalt mavisi, çivit mavisi, bebek mavisi, gök mavisi, cam göbeği, turkuaz, buz mavisi…. Eğer siz de mavi rengi seviyor ve dekorasyonda mavi rengi kullanmak istiyorsanız, sizin için hazırladığım dekorasyon fikirlerine mutlaka göz atmalısınız. “Hangi renk mavi ile uyumlu, dekorasyonda mavi renk nasıl kullanılır, maviye en çok yakışan renk hangisidir?” gibi soruları bu yazımda ev dekorasyon örnekleri ile anlatmaya çalışacağım.

Hazırsanız başlıyorum mavi severler 🙂

Mavi ile Uyumlu Renkler Nelerdir?

Huzur veren, sonsuzluğu simgeleyen, göğün ve denizlerin enginliğini hatırlatan mavi renk dekorasyona dingin bir ruh hali katabilir. Ama önemli olan maviyi nasıl konumlandırdığınızdır. Aşırıya kaçıp her yerde mavi rengi kullanıp çok baskın ve iç boğan bir etki de yaratabilirsiniz. Burada önemli olan mavi ile birlikte kullanacağınız diğer renkler arasında dengeyi bulmak.
Eğer farklı renkleri bir arada kullanırken zorlanıyorsanız mavi ile uyumlu renklerden hazırladığım listeden yardım alabilirsiniz.

Dekorasyonda Mavi Yeşil Uyumu

Aslında mavi ile her rengi uyumlu bir şekilde kullanmak mümkün. Daha önce de belirttiğim gibi tonlarını tutturduğunuz sürece her rengi rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.
Mavi rengi ev dekorasyonunda salonda, mutfakta, yatak odasında, banyoda kullanabileceğiniz gibi dış mekanlarda da kullanabilirsiniz. Tıpkı fotoğraftaki teras örneğinde olduğu gibi… Mavi yeşil ile döşenmiş bu alanda zeminde nötr kalacak bir halı seçilerek 3’üncü rengin yaratacağı kargaşanın önüne geçilmiş.

Dekorasyonda Mavi Beyaz Uyumu

Mavi ile uyumlu renkler nelerdir, diyince akla ilk gelen renk beyazıdr. Mavi – beyazın harika uyumu tartışma götürmez bir gerçektir. Hem risksiz hem de ferah döşenmiş bir eve sahip olmak istiyorsanız hiç düşünmeden maviyi beyaz ile kombinleyebilirsiniz. 🙂

Özellikle yazlık mekanların dekorasyonunda tercih edilen bu ikili ile aydınlık ve iç açıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Dekorasyonda Mavi Pembe Uyumu

Mavi ve pembe ikilisini duyunca hemen aklınıza çocuk odası gelmesin 🙂 Bu iki rengi bir arada oturma odasında da kullanabilirsiniz pek tabii. Fotoğraftaki örnek her nekadar iddialı olsa da duvarda kullandığınız mavi rengi pembe dekoratif aksesuarlarla tamamlamanız mümkün.

Dekorasyonda Mavi Yavru Ağzı Uyumu

Enerjik yavru ağzı renginin maviye eşlik ettiği bir ortam… İşin içine beyaz da girince yine yazlık ev dekorasyonu ortaya çıkıyor tabii ki. 🙂 Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da mavinin açıktan en koyuya uzanan farklı tonlarının da bir arada kullanılmış olması. Yavru ağzı burada figuran sadece…

Dekorasyonda Mavi Turuncu Uyumu

Mavi turuncu uyumu gibi görünse de bu örnek salon fotoğrafından mavi bej uyumunu da çıkartmak mümkün. En büyük mobilyada tercih edilen mavi, yine oturma alanının odak noktasındaki turuncu puf ile zıtların kombinasyonunu sunuyor bize. İki rengin de koyu tonu kullanılıyor ve en önemlisi kumaşlar da yine aynı dili konuşuyor.

Dekorasyonda Mavi Sarı Uyumu

Mavi sarı renkler burada çocuk odasında kullanılmış. Fark ettiğiniz üzere sarı duvar boyası olarak seçilmiş ve karyola, komodin, dolap ve diğer aksesuarlarda mavi baskın konumda. Sarı rengin enerji verdiğini ve daha çok yaratıcı ajanslar gibi dinamik çalışma ortamlarında tercih edildiğini düşünürsek, çocuk odalarında ön planda olmaması gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

 

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close