İskandinav Evim ile Dopdolu Bir Dekorasyon Röportajı – #BloggerEvleri

Bu yazımda #BloggerEvleri dekorasyon röportajları serisinin en İskandinav konuğunu ağırlıyorum 🙂 Sanırım kimden bahsettiğimi hemen anladınız. “İskandinav Evim” bloğunun yazarı Karolina’ya ev dekorasyonu hakkında sorularımı sordum, o da çoğu Türk’e taş çıkaran Türkçesi ile uzun uzun anlattı. 🙂

Belki Karolina’nın evinin her ayrıntısını bloğundan ya da Instagram hesabından biliyorsunuz, gördünüz. Ancak evine en son ne aldığını, onun dekorasyon alanında kimleri takip ettiğini ve daha birçok  şeyi eminim ilk kez burada okuyacaksınız 😉

Unutmadan, Karolina iskandinav stili ile ilgili de hiçbir yerde bulamayacağınız bilgileri paylaştı. Meraklılarına röportaja geçmeden haber vermek istedim. Satır aralarını okumayı unutmayınız 🙂

Hazırsanız başlıyoruz.

***

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Karolina Atalar. Aslen Polonyalı‘yım; Türk eşimle evlendikten sonra 10 sene önce Ankara’ya geldim ve burada yuvamı kurdum. Gururlu Türk vatandaşıyım. 2 kızların annesiyim. Uzman psikoloğum.

Sizin gibi  cesur bir şekilde “Gururlu Türk vatandaşıyım” diyemeyecek çok Türk tanıyorum. O yüzden iyi ki buradasınız. Hoş geldiniz aramıza 🙂

Bu arada ben de lisedeyken hep psikolog olmak istemiştim 🙂 Ama sonra benim psikolojime uygun bir  meslek olmadığını anladım. 😀 İşinize sonsuz saygı duyuyorum. Zor bir meslek gerçekten.

Peki, blog yazmaya nasıl ve neden başladınız?

Hayatımın en büyükl iki tutkusu ev dekorasyonu ve fotoğraf çekme sanatıdır. İkisini aynı yerde birleştirmek istedim, bu yüzden tam iki sene önce ‘İskandinav Evim’ bloğumu yazmaya başladım. Türkiye’de ev dekorasyonu ile ilgili profesyonel blogların bir eksikliğini gördüm, örnek olarak memleketim Polonya’da böyle bloglar gerçekten inanılmaz popülerdir. Bu yüzden bloğumu Türkçe yazmaya karar verdim. Türkçe ana dilim olmadığı için aynı zamanda bloğumu yazarak onu geliştirmek istedim. Sayfamda evimizden kareler, modern dekorasyon tavsiyelerimi, annelik ve iskandinav tarzı ile ilgili her şeyi paylaşıyorum.

Evinizi dekore ederken etkilendiğin bir tarz oldu mu?

Kesinikile İskandinav tarzı! Senelerdir ev dekorasyonu ile uğraşıyorum. Asıl mesleğim psikologdur, bence yaşadığımız ortam ve etrafımızda olan eşyaların, renklerin ve objelerin hayatımıza ve modumuza çok büyük bir etkisi var. Senelerce çalışan birisi olunca evime akşam döndüğüm zaman rahat ve huzurlu hissetmek istiyordum. Aynı zamanda Türkiye’ye ilk gelince yerli dekorasyon tarzı bana açıkcası biraz fazla gösterişli geldi, sanırım Ankara’daki evimizde daha çok kendimi Polonya’da gibi  hissetmek istedim.

Bu yüzden evimizi daha çok düz, sade ve açık renkli bir alana dönüştürdüm. İskandinav ülkeler Polonya’ya çok yakın olduğu için memleketimdeki dekorasyon ve yaşam tarzına onların ciddi bir etkisi var. Ben de iskandinav modern dizaynına ve dekorasyon stiline hayranım. Bu yüzden bloğumu yazmaya başlarken hemen ‘Iskandinav Evim’ ismini koydum.

Evimiz tıpkı İskandinavyadaki evler gibi hem sade ve modern, aynı zamanda sıcak ve samimi olsun istiyorum.

İskandinav tarzında ülkeye göre birkaç çeşidi var: İsveç’in dekorasyon stili daha fazla country İskandinav stiline benzetebiliriz (ahşap, beyaz, eski mobilyaların modern olanlarla birlikte kullanılması), Norveç’in stili en çok sade, erkeksi, çiğ ve endüstriyeldir (siyah, beyaz, koyu gri, betonun kullanılması), Danimarka’nın stili en çok pastel, renkli ve biraz da masalsıdır, tıpkı evimiz gibi 🙂  Ancak son dönemde ben de Norveç’teki stilini en çok beğenmeye başladım.

İskandinav dekorasyon tarzı ile ilgili ansiklopedik bilgiler verdiniz gerçekten. Çok teşekkürler 🙂

Dekorasyon aşamasında bir uzmandan destek aldınız mı?

Hayır, dekorasyon benim uzmanlık alanımdır ve bu konuda tamamen kendime güveniyorum; fakat eşim çok zevkli olduğu için evimize bir şey almadan veya yapmadan önce genelde ona da danışıyorum 🙂

Eş konusunda oldukça şanslısınız desenize 😉

Evinizin en sevdiğiniz köşesi hangisi?

Geniş beyaz ve modern salonumuz ve kızlarımın odaları. Bu arada çocuk odaları açıkcası dekorasyonda benim en büyük ilgi alanım ve tutkumdur 🙂 Onları da dizayn ederken iskandinav stilini takip etmeye çalışıyorum.

Çocuk odasında doğal ahşap ve keten kumaşı gibi malzemeleri kullanmaya çok severim, plastiği hiç sevmem. Az ama öz diyorlar. Çocuklarıma küçükken beri bir estetik duygusunu oluşturmaya çalışıyorum ve bana kalırsa her şey pastel ve minimalist olsun isterim ancak tabii ki onu her zaman çocuk odasında gerçekleştirmek imkansız, onu her çocuğun annesi ve babası bilir :-)))  

Çocuklar ve minimalizmi bir arada düşünemiyorum ben de 😀

Bu yüzden çocuk odalarında depolama sistemlerine çok ağırlık veriyorum. Oyun bittikten sonra çoğu oyuncağı sepetlere ve kutulara saklıyoruz, o zaman ortam daha düzgün duruyor. Büyük kızımla kitapları birlikte okumayı çok severiz bu yüzden kitap rafları odasında çok önemli bir yer alıyorlar. Bana göre oyuncak fazla olabilir ancak kitap hiç bir zaman fazla olamaz 🙂

Tamamen katılıyorum. Benim evim de kitap dolu ve daha da dolmaya devam ediyor. Onlar için her zaman yer bulurum 😉

Kitap konusunda da yine iskandinav tarzı hayatımızı bir şekilde etkiliyor, çünkü iskandinav edebiyatını çok severim ve hobi olarak iskandinav çocuk kitapların koleksiyonumu oluşturuyorum.

Kızlarınız gerçekten çok şanslı 🙂

Peki, en sevmediğiniz yeri hangisi evinizin?

Öyle bir yer yok, evimizdeki bütün köşeleri bütün kalbimi içine koyarak döşemeye çalıştım. Fakat şu anda tam bitiremediğim yer misafir odasıdır. O oda hala tam istediğim gibi olmadı, biraz daha çok uğraşmam lazım orası için.

Evinize aldığınız eşyalardan memnun musunuz? 

Tabii ki, yoksa almazdım 🙂 Bence sevmediğimiz objeler ve eşya kullanması için hayatımız fazla kısa; bu yüzden çevremde sadece beğendiğim ve sevdiğim eşyalar var.

Hangi markalar var evinizde?

Bütün mobilyalarımızı IKEA’dan aldım. Eşimi ilk başta ikna etmek zor oldu, fakat Türkiye’ye gelince sadece IKEA sevdiğim sade, samimi ve hafif İskandinav stilini yansıtıyordu.

Zaten Türkiye’de İskandinav=IKEA 🙂

Türk mobilyaları genelde daha masif ve ciddi duruyor, benim dekorasyon tarzım biraz farklıdır. Onun dışında H&M Home aksesuarlarını evimizde bol kullandım.

Peki en beğendiğiniz marka/lar hangisi?

Az önce bahsettiğim gibi en hayran kaldığım markalar benim özgün stilimi ve estetiğimi yansıtan olanlardır; iskandinav H&M Home ve IKEA gibidir. Türkiye’deki en çok sevdiğim dekorasyon mağazaları Kids Living Etc. ve Bonvagon’dur. Onun dışında geçen sene Lucca and Milka Türk markasının sosyal medyada elçisi oldum, onun sade iskandinav tasarımlarına bayılıyorum. Ara sıra, özellikle kızlarımın odalarına memleketim Polonya’dan tekstil ürünlerini ve aksesuarları alıyorum.

Evinize en son ne aldınız?

Yatak odamıza H&M Home’den hayalimdeki küçük altın yıldızlı nevresim takımını ve aynı mağazadan kalın pudra pembe yatak örtüsünü aldım.

Güle güle kullanın 🙂

Evlerini dekore edeceklere ne gibi tavsiyelerin var?

Türkiye’de toplum kesinlikle minimalist değil, genel olarak daha çok gösterişli ve süslü dekorasyonlar tercih ediliyor.

Çok haklısınız 🙂 Size tamamen katılıyorum.

Mobilya seçerken klasik ve country stiller hala en çok popüler olanlar arasında, ancak o da zamanla değişmeye başladı. Değişiklikten korkmayın! Yeni evlenen genç çiftler dedeleri gibi klasik masif mobilya takımlarını her zaman seçmesin. Evlerinize özgün stilinizi katmaya çalışın. Duvarlara bir şey asmaktan korkmayın. Bütün evler birbirine benzemezsin. Evinizi eğer daha sıcacık ve samimi yapmak istiyorsanız, genel tavan aydınlatmalarından vazgeçin. Beyaz ampüllerden kesinlikle uzak durun. Loş ışıklar ve LED peri ışıkları evlerinize daha hoş ve samimi atmosferi katar.

Kimleri takip ediyorsunuz dekorasyon alanında? 

Tabii ki dekorasyon influencerı olarak en son dekorasyon trendlerini  çok yakından takip ediyorum. Polonya’daki dekorasyon blogları ve Instagram hesapları her zaman benim için büyük bir ilham kaynağıdır. En sevdiğim ve senelerce takip ettiğim dekorasyon bloğu //mrspolka-dot.com/ dur.

Son olarak sizi nerelerden takip edebiliriz?

www.iskandinavevim.com

Instagram: @iskandinav.evim

 

***

Bu keyifli sohbet için tüm dekorolog.com okuyucuları adına çok teşekkürler Karolina 🙂

Kendine çok iyi bak ve kızları öp benim için 🙂

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close