Evde Remote Çalışanlar için Dekorasyon Önerileri

Eşim 13, kardeşim 5 yıldır freelancer olarak home office düzeninde çalışıyorlar. Yani bilgisayar başında evden çalışıyorlar. Konu komşu ve akrabaların hazmetmesi zor süreçler atlattık hep birlikte. Ayrıca benim çalıştığım firma da ayda 1 gün evden çalışma hakkı sunuyor çalışanlarına.

Kısacası biz remote/uzaktan, freelance, home office/evden, adına  ne derseniz işte, çalışmaya alışkın bir aileyiz 🙂 Ancak Korona virüsü salgını sonrası tüm dünyada şirketler remote çalışma düzenine geçince herkes evden çalışmanın yararlarını ya da zorluklarını konuşur oldu.

Ben de bu dönemde hem evden çalışmayı deneyimlemiş biri olarak hem de dekorasyonla ilgilenen biri olarak bazı tavsiyeler vermeye çalışacağım.

Ama önce şu sıkça duyduğumuz çalışma disiplinlerine net bir şekilde açıklayalım.

Freelance nedir?

Freelance, serbest ve bağımsız çalışma türüdür. Kısacası herhangi bir şirkete, kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan yapılan çalışmalara freelance denir. Bu şekilde çalışma düzenine sahip olanlara da freelancer denir.

Remote working nedir?

Türkçeye “uzaktan çalışma” olarak çevirebileceğimiz remote working, fiziki bir ofise bağlı kalmadan çalışma şeklidir. Remote working’de bir şirkete bağlısınızdır. Belli günlerde ofise gitmeniz gerekebilir toplantı ya da sunum yapmak için. Ancak çoğunlukla ofisten uzakta çalışıyorsunuzdur.

Home office nedir?

Türkçeye “ev ofis” olarak çevirebileceğimiz home office aslında evden çalışma durumunu ifade eder. Yani ofisi eve taşımışsınızdır bir nevi. Burada bir şirkete bağlı da olabilirsiniz remote çalışmadaki gibi ya da şirket bağımsız freelance düzeninde olabilirsiniz.

***

Akıllar yeterince karıştıysa evdeki karışıklığı daha verimli çalışabilmek için toparlamaya çalışmaya başlayalım 🙂

Evde Remote Çalışanlar için Öneriler

Kabul edelim çoğumuzun evi Pinterest’teki home ofis çalışma alanı bulunan evler gibi bir dekorasyona sahip değil. Bu sebeple ben de olabildiğince herkese hitap eden ve daha verimli bir çalışma ortamı oluşturmamıza imkan verecek fikirler sunmaya çalışacağım.

Çalışmak için evdeki en uygun odayı belirleyin

Tabii ki bu 1+1 ya da 1+0 evlerde oturanlar için geçerli değil. Onlar farklı öneriler için şu yazıma göz atabilir: Küçük ev dekorasyonu

Bir de imkanınız varsa şu tarz bir orta sehpayı evize alabilirsiniz:

akıllı orta sehpa

Akıllı orta sehpayı satın almak için tıklayın

 

Eğer evde özel bir çalışma odanız yoksa TV olmayan özellikle salon harici diğer odalar size işlerinize odaklanmanız için daha verimli bir ortam sağlayacaktır.

Ancak yatak odalarından da uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü gözünüz hep yatağa kayabilir ve her an kendinizi uyurken bulabilirsiniz 🙂

Ergonomik mobilyalarla rahat bir çalışma ortamı hazırlayın.

Çalışma masası ya da sandalyeniz olmayabilir. Bu süreçte internetten sipariş vermeyi de hijyen açısından doğru bulmayabilirsiniz. Her şeye rağmen evdeki eşyalarınızla vücut sağlığınıza uygun bir alan yaratmanız mümkün.

evde remote çalışma düzeni nasıl oluşturulur

Sandelyenizin arkasına aldığınız bir yastık ya da laptonuzun altına koyduğunuz birkaç kitapla daha ergonomik bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz mesela.

Ancak bu dönemin uzayabileceğini ya da günün sonunda temelli uzaktan çalışma düzenine geçmek isteyebileceğinizi hesaba katarak şu ürünlere göz atabilirsiniz:

çalışma masası

Çalışma masasını incelemek için tıklayın

ergonomik ofis sandalyesi

Ofis sandalyesini satın almak için tıklayın

ortopedik bel yastığı

Ortopedik bel yastığını satın almak için tıklayın

Laptop standını satın almak için tıklayın

Yemek masasını çalışma masasına dönüştürün

Ya da daha ekonomik bir çözümle yemek masanızı çalışma masası olarak kullanabilirsiniz. tıpkı şu anda bizim yaptığımız gibi 🙂

Evet salonda çok dağınık bir görüntüye neden oluyor ve yemek saatlerinde laptopları kaldırmak yemek sonrasında eski düzene geri dönmek biraz dikkat dağınıklığına ve zaman kaybına sebep oluyor, ancak evinize şu dönemde misafir gelme olasılığının sıfır olduğunu düşünürsek dağınıklığı kafanıza takmamanızı öneririm. Özellikle de başka bir seçeneğiniz yoksa…

Pratik ve fonksiyonel alanlar yaratın

Çocuklarınız varsa ve eşiniz çalışmıyorsa yemek masasını kullanmak sizin için biraz zor bir ihtimal olabilir. Bu sebeple duvara monte edebileceğiniz ve çalışma masası olarak kullanabileceğiniz bir raf sipraiş verebilirsiniz. Hatta hemen şimdi vermek için tıklayın

Dikkat dağıtan evrak ve objeleri ortadan kaldırın.

Bunun için klasör ve kutu gibi depolama alanlarına ihtiyaç duyacaksınız. İçi boş ve tabii ki temiz ayakkabı kutularınız varsa çalıştığınız masanın üzerindeki dikkat dağıtan objeleri bir süreliğine göz önünden kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Eğer kağıtlar çalışmanız gerekiyorsa onların düzenini sağlamak için dosya ve klasöre ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuğunuz varsa şanslısınız. Muhtemelen onların şeffaf dosyaları vardır 🙂 Ama yoksa hemen internetten sipariş verebilirsiniz.

Karton klasör satın almak için tıklayın

Karton kutuları incelemek için tıklayın

Aydınlık bir ortam hazırlayın

Evde remote çalışma düzenini sağlamak için doğal ışık alan en aydınlık odayı küçük bir ofis ortamına çevirin. Neden aydınlık ve doğal ışık peki diye soracak olursanız, bilgisayarın ışığının gözlerinizi daha az yorması, uykunuzun gelmemesi ve motivasyonunuzun düşmemesini söyleyebilirim.

evde remote çalışanlara tavsiyeler

Eğer gece çalışmaya devam edecekseniz ya da bulunduğunuz ortamın ışığı çalışmaya el verişli değilse aydınlatma olarak beyaz ışığı tercih etmelisiniz. Çünkü sarı ışık rahatlık hissi verir ve bu da kolayca uykunuzun gelmesine neden olur.

Evde halihazırda beyaz ampul yoksa sipariş vermek için tıklayın

Home Ofis Çalışanlar için Dekorasyon Fikirleri

Sürekli evden çalışan freelancer’lar için daha önce yazdığım iki yazıya da göz atmalarını önereceğim 🙂

Home Ofis Dekorasyon Fikirleri

Rengarenk Bir Home Ofis Dekorasyon Örneği

 

Umarım şu dönemi biran evvel  atlatırız ve evden zorunluluktan değil de kendi istediğimiz için çalışmaya başlarız.

Kendinize çok iyi bakın 🙂

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close