Bej Renk ile Uyumlu Renkler ve Ev Dekorasyonu Fikirleri

Dekorasyon yaşam alanlarını birbiri ile uyumlu parçalar ve görseller ile bütünleştirmeyi gerektirir. Söz konusu görsellik olduğunda parçalar arasındaki uyum kadar renkler de önem taşır. Dekorasyonun en önemli kısmı olan renk seçimi aslında bir ortamı baştan aşağı değiştiren etkendir. Doğru renk seçimi ile bir mekanı olduğundan daha ferah ve şık gösterebilirken, yanlış renk seçimi ile o mekandaki birçok parçayı uyumsuz hale getirmek mümkündür. Sizlere bu yazımızda ev dekorasyonunda bej renk ile uyumlu renkler ve bej renk dekorasyon fikirleri sunarak yaşam alanlarınızda fark yaratmanızı sağlayacağınız.

Evin her alanında kullanıma uygun olan bej rengi aslında birçok kişinin dekorasyon deyince aklına gelen ilk renk tercihidir. Gerek diğer renklerle uyum kolaylığı, gerekse ortama kattığı ferahlık açısından bej rengi tamamen avantajlı bir renk seçimidir. Yalnız dekorasyonda yapılan en büyük hatalardan birisi bej rengini kahve tonları ile tamamlamaktır.

Oysa ki bej rengini dilediğiniz birçok renkle uyumlu şekilde kullanabilmeniz mümkündür. Sadelikten yana bir seçim yapmayı düşünüyorsanız ve açık tonlar tercihinizse bej rengi dekorasyonu denemenizi tavsiye ederiz.

Bej Renk İle Uyumlu Renkler Nelerdir?

Bej renginin birçok renk ile kolayca uyum sağladığını yazımızın başında da belirtmiştik. Bu rengi oturma odasında, yatak odasında, salonda ve mutfakta diğer renklerle rahatça tamamlayabilirsiniz. Peki bej renk ile uyumlu renkler hangileri? Dekorasyonda bej renk hangi renklerle bütünleştiğinde nasıl bir görünüm ortaya çıkar diyorsanız sizler için bej rengini birlikte kullanabileceğiniz renk önerilerinden bahsedeceğiz.

Bej Renk İle Kahve Tonları Uyumu

Bej rengi ile sıcak bir ortam oluşturmak istiyorsanız kahve tonları ile birlikte kullanarak uyum yakalayabilirsiniz. Duvarda bej rengi kullandınız ve ortama biraz sıcaklık katmak istiyorsunuz o halde mobilya seçiminizde ahşap tercihi doğru olacaktır. Eğer masanız açık renkse sandalyelerinizi kahve tonları seçerek de bejle uyum yakalamanız mümkündür.

Bej Rengi İle Beyaz Uyumu

Açık tonlarda bir dekorasyon istiyorsanız bej ile en uyumlu renk beyaz olacaktır. Özellikle küçük mekanları daha ferah ve geniş göstermek için bej ile beyazın aydınlık görünümünden yararlanabilirsiniz. Mobilyalarınız beyaz ve açık renk bir dekorasyon düşünüyorsunuz, ancak ortamın çok donuk göründüğünden mi şikayetçisiniz o halde bej rengi koltuk ya da perdeler ile mekana renk katabilirsiniz.

Bej ve Kırmızının Sıcaklığı

Hem sakin, hem de sıcak ve rahat bir kombinasyon yakalamak istiyorsunuz bej rengi kırmızının sıcaklığı ile bütünleştirebilirsiniz. Bej renk ağırlıklı bir dekorasyona kırmızı yastıklar kullanarak dikkat çekici bir fark katabilirsiniz. Bej renkle uyumlu dekorasyon renkleri arasında kırmızı her mekanda tercih edebileceğiniz bir renktir.

Bej İle Pembe ve Mavinin Yumuşaklığı

Çocuk odalarında sıkça tercih edilen pembe ve mavi rengini bej renkle bütünleştirerek yumuşak bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Pembe örtüler, mavi bir koltuk ya da perdelerde renkli seçimler yaparak bej rengini çocuklarınıza sevdirebilirsiniz.

Ayrıca yatak odasında da bu iki rengi bej ile kombinleyebilirsiniz.

Bej Renk Dekorasyon Önerileri

Sade ve şık mekanlar için dekorasyonda tercih edilen en temel renk bej olmaktadır. Kahve tonları ile rahatça tamamlanabilen bej renk tüm odalarda kullanılabilir. Ancak bazı noktalarda dikkat etmekte yarar vardır. Sizlere bej renk dekorasyon için öneriler sunarak işinizi kolaylaştıralım.

Bej rengi dekorasyonda dikkat etmeniz gerekenler:

  • Sakinlik ve sadeliğin simgesi olan bej rengini canlı renklerle kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde sadelikten uzak bir dekorasyon ortaya çıkacaktır. Bej rengi dekorasyonun sadeliğini korumak istiyorsanız canlı renkleri küçük aksesuarlarda ve yastık gibi detaylarda kullanarak ortama sıcaklık katabilirsiniz.
  • Koyu renk bir dekorasyona aydınlık katmak istiyorsanız bej rengini duvarın tek bir tarafında kullanabilirsiniz. Özellikle bej renk duvar kağıdı kullanarak mekana şık bir dokunuş yapabilirsiniz.
  • Dış mekanlarda asil bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız bej rengini duvarlarda kullanırken araya koyu tonlarda dokunuşlar yapmayı ihmal etmeyin.

Unutmayın ki bej renk dekorasyon tamamen sadeliği tercih edenlerin seçimidir. Abartıdan uzak seçimler yapmak istiyorsanız canlı renkleri bej renk ile kullanırken orantılı davranmanız şarttır.

Bej renge çok yakın olan “Vizon rengi ev dekorasyonu fikirleri” için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Vizon Rengi Ev Dekorasyonu Örnekleri

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close