Deck Parke ve Sistre Cila Nedir? Deck Sistre Cilanın Faydaları Nelerdir?

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Uzun Ömürlü Parkeler için Bakım Önerileri

Parkeler mekanlarda kullanılan en önemli taban seçeneklerinden bir tanesidir. Ahşap görünüm, şık duruşu ve konforlu kullanışı ile son dönemlerde oldukça sık tercih edilmektedir. Bu şekilde yer alan parkelerin kullanımında bir de dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Parkeleri uzun ömürlü kullanabilmek için sistre cila işlemleri çok önemlidir.

Deck parkeler de bu parke seçeneklerinden bir tanesidir ve deck sistre cila işlemleri parkeler uzun süreli kullanılmak isteniyorsa kesinlikle gerçekleştirilmektedir. Bilindiği üzere parkeler ahşap yapıdadır ve ilk üretimi esnasında aslında verniklenmektedir. Ancak bu parkelerin kullanımından sonra tahribatlar ister istemez meydana gelebiliyor. Aşınma, yıpranma, görüntüde değişiklik gibi durumlar meydana geldiği zaman da işte bu sistre cila işlemleri devreye giriyor. Bu sistre cila işlemlerinin aslında düzenli olarak gerçekleştirilmesi de çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise sistre cila işlemlerinin gerçekleştirileceği malzemenin sistreyi ve cilayı ne kadar kez kabul ettiğidir. Bu nedenle parkenin ağaç malzemesinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Tabi ki bunu bilecek olan da firmalar ve firmalarda çalışan ustalar olduğu için güvenilir kişiler ve firmalar ile çalışmanın önemi de buradan gelmektedir.

Deck Nedir?

Ahşap parkeler arasında yer alan en önemli parke türlerinden bir tanesi de aslında deck olarak görülebilir. Deck ilk kez duyanlar açısından haliyle merak edilen bir konudur. Deck aslında havuz kenarı, bahçe, teras, banyo içi, villalarının dış cephe bölümleri ve yani ıslak zemin ve mekanlara döşenen, dayanıklı ağaçlardan yapılmış olan parkeleri daha dayanıklı hale getirmek için kullanılan bir işlemdir.

Deck ölçüleri incelendiğinde genellikle kalınlıklar 16-18-20-22-24 mm arasında yer almaktadır. Genişlik ise 9000-100-120-140 mm arasındadır. Deck imalatları boya, kalınlığa ve genişliğe uygun bir şekilde yani kişilerin istekleri doğrultusunda bu oranlar ile bazı firmalar tarafından da imal edilebilmektedir.

Deck Sistre Cila Faydası

Deck sistre cila faydası da çoktur. Özellikle parkelerin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için bu deck sistre cila işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Deck sistre cila işlemleri aynı zamanda maddiyat açısından da kişilere fırsat sağlayacaktır.

Parke değiştirmek yerine bu tür sistre ve cila işlemlerinin birkaç kez yapılması parkelerin ömrünü de haliyle uzattığı için daha avantajlı bir duruma gelecektir. Çünkü parke değiştirme maliyeti ile parkelere sistre ve cila işlemleri maliyeti arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Deck sistre cila işlemlerinin bu nedenle oldukça çeşitli faydalarının bulunduğundan bahsedilebilir.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

1 Yorum

Gerçekten parke bakımı hakkında yararlı bilgilerin yer aldığı bir yazı olmuş.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close