Viskon Kumaş Nedir Özellikleri Nelerdir?

viskon kumaş nedir özellikleri nelerdir

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Viskon kumaş kayın ağacından imal edilmektedir. Viskon kumaş tekstil ve moda sektöründe oldukça fazla tercih edilen bir kumaş türüdür. Viskon kumaş kaliteli ve sağlıklı bir kumaş çeşidi olarak bilinmektedir. Bu kumaş çeşidinin yapısı pamuklu kumaşın yapısıyla çok benzemektedir çünkü viskon kumaşın yapısında selüloz vardır ve bu kumaş türü nem emici özelliğe sahiptir. 

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon kumaş özellikle giyim sektöründe olmak üzere çoğu sektörde boy gösteren bir kumaş çeşididir. Kadın kıyafetleri üretilirken de en çok tercih edilen kumaşlardan biri, viskon kumaştır. Viskon kumaş oldukça şık bir kumaştır. Kadınlar viskon kumaştan üretilen elbiseleri tercih ederek çok daha şık ve kaliteli bir görünüm elde etmektedirler. Viskon kumaşlardan genelde yazlık elbiselerin yapılması tercih edilmektedir. Bunun nedeni viskon kumaşın ince bir yapıya sahip olmasıdır. Viskon kumaş ayrıca endüstriyel ve dekorasyon sektörlerinde de kullanılmaktadır.

Örneğin, viskon kumaştan yastık, kırlent kılıfları yapılmaktadır ve sağlığa zararı olmadığı için bu tür dekorasyon malzemeleri viskon kumaştan üretildiği takdirde daha çok tercih edilmektedir. 

Viskon Kumaş Özellikleri

Viskon kumaşın oldukça fazla sayıda özelliği mevcuttur. Öncelikle viskon kumaşı daha önce de bahsettiğim gibi kaliteli ve sağlıklı bir kumaş çeşididir. Aynı zamanda viskon kumaşının renkleri canlı tutma gibi bir özelliği olduğundan dolayı çeşitli sektörler tarafından çok tercih edilmektedir. Viskon kumaş birçok kumaş türüne göre daha rahat ve zarif bir kumaş çeşididir. Bu yüzden daha çok kadınlar için elbise yapımında kullanılmaktadır. Viskon kumaş yapı bakımından pamuğa benzese de pamuktan daha esnektir. Nispeten viskon kumaşı esnek kumaş kategorisine dahil etmek mümkündür. Viskon kumaşların bir diğer özelliği de şişme özellikleridir. Bundan ötürü emici özelliğe sahip bir kumaştır. 

Ayrıca viskon kumaş çeşitleri krep kumaşların içerisinde de kullanılmaya uygundur. Baskı için yapısı itibariyle en uygun kumaş çeşidi viskon kumaştır. Üzerisine baskı yapılacak ürünlerde genelde viskon kumaş çeşitleri tercih edilmektedir. Fiyat bakımından da diğer kumaş türleriyle kıyasladığımızda oldukça ekonomik bir kumaş türüdür. Viskon kumaş iç göstermez özelliğiyle de gönüllere taht kurmuştur. 

Viskon Kumaş Terletir mi?

Viskon kumaş yapısı itibariyle terletmeyen bir özelliğe sahiptir. İnce bir kumaştır aynı zamanda bu kumaş türünün yapısı pamuklu kumaş türüne çok yakındır. Viskon kumaş da tıpkı pamuklu kumaşlar gibi içerisinde selüloz bulundurmaktadır. İnce yapısıyla birlikte vücutta kayar. Emici özelliği ve şişme özelliği sayesinde ter tutmaz ve nemi vücuttan atar. Viskon kumaş kolay kolay terletme yapmaz. Bu yüzden de yaz aylarında daha çok tercih edilen bir kumaştır. Viskon kumaş terletmeyen bir yapıda olduğu için çoğu sektörde kullanılmaktadır. Hatta terletmeyen özelliği sayesinde viskon kumaş iç çamaşırı yapımında da oldukça tercih edilen bir kumaş çeşididir. Aynı zamanda nefes alan bir kumaş türü olduğu için de terlemeyi engeller. 

Elbiselik Viskon Kumaş Nereden Alınır?

Elbiselerde en çok tercih edilen kumaşlardan biri de viskon kumaştır. Özellikle yazlık viskon kumaşlardan ince, salaş ve hoş elbiseler üretilmektedir. Elbiselik viskon kumaşları tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli şey iç göstermemesidir. Aynı zamanda Elbiselik viskon kumaşlar renkleri canlı tuttuğundan yaz için çok uygun bir seçim olmaktadır. Elbiselik viskon kumaşları dilerseniz internet üzerinden dilerseniz çevrenizdeki mağazalardan seçebilir ve satın alabilirsiniz. Dokunarak ve kontrol ederek satın almak daha doğru bir karar olabilir bu yüzden mutlaka elbiselik viskon kumaş satın alırken uzmanlar tarafından doğru bilgilendirilmeye özen gösteriniz. Doğal viskon kumaşları haricinde elbiselik kumaş tercih etmeniz sonucunda cilt sorunları yaşayabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close