Sentetik Çim Pazarında 1.49 Milyar Dolarlık Büyüme

Technavio pazar araştırma firmasının 2020 Eylül raporuna göre 2020-2024 yılları arasında dünya sentetik çim pazarında 1.49 milyar dolarlık bir büyüme ön görülüyor. Covid-19 pandemisiyle beraber sentetik çime olan talebin yükselişi ile ilgili detaylı bilgi veren raporda spor alanında kullanımın dekorasyon amaçlı kullanıma oranla daha da artacağı tahmin ediliyor. Peki sentetik çimin avantajları nedir ve dünya genelinde talep neden artıyor?

“Kullanım alanları günümüzde bir hayli gelişen suni ve sentetik çim halı modelleri son sistem teknolojiyle üretilerek kullanıcılara yüksek bir performans sağlıyor. Sentetik ve suni çim halılar yeşilliği yaşam alanlarınıza taşımak için ideal ürünler olarak bulunuyor.”

Kaynak: https://confettigroup.com/urunlerimiz/suni-ve-sentetik-cim-halilar/ 

Neden Sentetik Çim?

Modern Dünyanın İhtiyacı: Pratik

Sentetik çimin doğal çime göre çok daha pratik oluşu tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri. Sentetik çim doğal çim gibi biçme, sulama ya da yabani otları yolma gibi işlemleri gerektirmiyor. Doğal çimin aksine sentetik çimin üzerine ne kadar basılırsa basılsın toprağa gömülme, çamur olma gibi sorunlar yaşanmıyor.

Özellikle çocuklu ailelerin tercih etmesinin bir diğer sebebi ise sentetik çimin doğal çim gibi çim ya da toprak lekesine sebep olmaması ve çocukların keyifle istedikleri gibi oyun oynayabilmesi oluyor.    

Böylece sentetik çim pratik oluşu ve kullanım rahatlığı sayesinde çok yoğun hayatlara sahip olan günümüz insanının tercihi oluyor.

İklim Krizine Karşı: Çevreci

İklim krizlerinin baş göstermesi ile artık hepimiz Dünya’mızı koruyacak çözümler aramaya başladık. Sentetik çim işte bu noktada da öne çıkıyor! 

Su tüketiminde ciddi azalma sağlayarak su kaynaklarımızı koruyan sentetik çim aynı zamanda gübre ve böcek ilacı gibi kimyasal kullanımını da gerektirmiyor. Bu sayede hem Dünya’mızı ve diğer canlıları hem de kendimizi kimyasallara maruz bırakmıyor, doğaya salınan zararlı gazların da önünce geçiyoruz. 

Gözünüz Arkada Kalmasın: Sağlıklı 

Sentetik çimin bir diğer avantajı ise doğal çimde sağlığımızı tehdit eden unsurları içermemesi oluyor. Doğal çimdeki gibi topraktaki bakteri ve böceklere, gübre ve böcek ilaçlarındaki kimyasallara temas etmemizi gerektirmeyen sentetik çim sağlıklı yaşam alanları yaratmak isteyenlerin tercihi oluyor.

Ek olarak bakteri barındırmayan yapıya sahip sentetik çim sistemleri evcil hayvan ve bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuk sahipleri için de sunduğu sağlıklı ortamla vazgeçilmez oluyor.  

Spor Alanlarında Herkesin Tercihi: Dayanıklı ve Drenaj Özellikli

Spor aktiviteleri için özel olarak geliştirilmiş sentetik çim sistemleri kalitesi artırılmış polieten iplikler sayesinde olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Futbol sahalarında kullanımında yüksek top kontrolüne yardımcı olan ve kauçuk tabakasının yardımıyla darbeleri emerek futbola esneklik katan sentetik çim, aynı zamanda delikli yapısı ile yüzeydeki suyu drenaj kanallarına ilettiğinden su tahliyesini sağlayarak kayganlığı azaltır. Böylece kayganlığa bağlı kazaların önüne geçen sentetik çim spor alanlarındaki yerini uzun süre koruyacak gibi görünüyor.

Türkiye’de Sentetik Çim

Türkiye’de de global pazarlardaki gibi sentetik çim alanında büyüme bekleniyor. Global pazarlara paralel olarak spor alanlarındaki büyümenin dekorasyona oranla daha fazla olacağı ön görülüyor. Ülke içinde, çatı markası 27 yıllık deneyimiyle Confetti Group olan Congrass markası sentetik çimde sunduğu kalite ve geniş ürün yelpazesiyle dikkat çekiyor.  

Congrass Sentetik Çim Halı 

1994’ten günümüze üretimlerinde kaliteyi ve güvenilirliği ön plana koyan Confetti Group, bünyesinde bulundurduğu markalarıyla birbirinden farklı ihtiyaçlarımıza çözüm sunuyor. Türkiye’nin yanı sıra 68 ülkeye ihracat yapmakta olan Confetti Group, Congrass markası ile doğal çimin huzurlu ve canlı yapısını kullanım zorluklarını ortadan kaldırarak yaşam alanlarına getiriyor. 

UV dayanımı yüksek, bakteri barındırmayan yapıya sahip, yıkanabilir Congrass sentetik çim halılar çatılar, iç mekanlar, spor alanları gibi çeşitli uygulama alanlarına sahip olup, parça ve duvardan duvara seçenekleriyle konfor ve sağlığı bir arada sunuyor ve her geçen gün daha çok tercih ediliyor. 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close