Pop Art Dekorasyon Stili: Neon Renkler Güçlü Siyah ve Şık Çizgiler

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Pop art dekorasyona ve pop art stili ile dekore edilmiş mekan örneklerinden bahsetmeye başlamadan önce; yüzeysel de olsa “pop art nedir, ne zaman, nasıl ortaya çıkmıştır, ne gibi özellikleri vardır?” gibi sorulara kısaca değinmek gerektiğini düşünüyorum.

Pop Art Nedir?

1950’li yıllarda Amerika ve İngiltere’de ortaya çıkan ve 1960’larda bir akım haline gelen pop art, kelime olarak “popüler sanat”ın kısaltmasıdır. Bu sanat akımı soyut dışavurumculuğa tepki olarak ortaya çıkmıştır. Soyutun yerini somut nesnelerin aldığı pop artta, daha çok tüketim çılgınlığı eleştirilmeye çalışılmaktadır.

Andy Warhol, bu akımın ilk akla gelen öncülerindendir. 

Pop Art Sanatının Özellikleri Nelerdir?

Gerçek ile görünenin aslında çok farklı olduğunu anlatmaya çalışan pop art, hazır nesneleri sanat eseri olarak kullanmayı tercih eder. Çarpıcı renkleri kullanmalarının amacı da gerçeği daha çok vurgulamaktır.

Pop art sanatının en belirgin özellikleri ise neon renkler, sert ve keskin çizgilerdir.

Pop Art Ev Dekorasyonu

Pembeler, morlar, sarılar, kırmızılar, maviler… Aklınıza gelebilecek her rengin en iddialısını düşünün. İşte pop art dekorasyon size renklerle 60’lardan fırlayan bir akımın cesur çizgisini sunuyor.

Mobilya ve aksesuarlarda ise parlak yüzeyler, geometrik desenler ön plana çıkıyor pop art dekorasyonda.

Aslında pop art stilini çok da fazla anlatmaya gerek yok. Çünkü mekana girer girmez kendini hissettirme özelliğine sahip. Siz de dekorasyonda “ben buradayım” diyen tasarımları kullanmayı seviyorsanız sizin için hazırladığım pop art dekorasyon örneklerinden ilham alabilirsiniz.

Siz de pop art tarzı tablo, duvar panosu, poster, neon renkli puf, sandalye, abajur gibi küçük objelerle bu stili evinize kolayca taşıyabilirsiniz.
Kaynak:  1, 2

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close