Paskalya Dekorasyon Fikirleri

paskalya-dekorasyonu

Geçtiğimiz hafta 5 günlük bir Avrupa seyahati yaptık. Bu gezi esnasında Paskalya dekorasyonu için bolbol mağaza gezip sizler için fotoğraf çektim.

easter-wooden-decor

Her markette, mağazada hatta kaldığımız otellerde tavşanlar, yumurtalar ilk dikkat çeken objelerdi. Haliyle gezimiz bir anda amacının dışına çıktı ve Easter dekorasyonu için sizlere kendin yap projelerinde fikir verme amacına dönüştü. 🙂

Instagram’dan dekorolog_ u takip ediyorsanız, paylaşımları görmüşsünüzdür. Ancak bloga da ayrıca ekleyerek Paskalya dekor fikirlerini kalıcı bir alanda sunmak istedim.

Öncelikle kısaca Easter yani Paskalya nedir, kimler, ne zaman, nasıl kutlar bahsedip Paskalya ruhunu dekorasyona taşımak için hangi süslemeler kullanılır görsellerle aktaracağım. Ayrıca yurt dışında olanlar veya yurtdışından alışveriş imkanları olanlar için marka ve mağaza isimlerini de paylaşacağım.

Paskalya Nedir?

Easter (Paskalya) Hıristiyanların, Hazreti İsa’nın diriliş günü olarak kutladıkları dini bir bayramdır.

Paskalya Ne Zaman Kutlanır?

Hıristiyanlar için en önemli ve en eski bayramlardan biri olan Paskalya bayramı, Katolik ve Ortodoks kiliselerinde tıpkı Noel Bayramı gibi farklı dönemlerde kutlanır. Mart sonundan Nisan ayının sonuna kadar olan dönemde Paskalya kutlandığı görülür.

Paskalya Bayramı Nasıl Kutlanır?

Paskalya bayramı, Hıristiyanlar tarafından kliseye giderek ayin ve dualarla kutlanır. Ancak Ramazan’a benzer bir şekilde perhiz uygulaması da vardır. Yaklaşık 5 hafta Büyük Perhiz denen bir oruç tutulur. Diriliş Günü denen Paskalya Günü’nde bu oruç son bulur.
Paskalya Günü için evlerde özel çörekler yapılır; haşlanmış yumurtalar boyanır; mumlar yakılır; dualar okunur. Ayrıca insanlar birbirlerine yumurta ya da tavşan şekilli çikolatalar hediye edip mekanları yine bu unsurlarla dekore ederler.

Neden Paskalya bayramında tavşan ve yumurta kullanılır?

Mevsim itibariyle doğanın da uyanışına denk geldiği için yumurta ve tavşan bu bayramın ana sembollerindendir. İnsanlar birbirlerine yumurta ya da tavşan şekilli çikolatalar hediye edip mekanları yine bu unsurlarla dekore ederler.

Paskalya Dekorasyon Ürünleri

Dinler, kültürler birbirleri ile etkileşim halinde olduğu ve pazarlama-tüketim çağında olduğumuz için Türkiye’de de paskalya dekorasyon ürünlerini kolayca bulmak mümkün. Hıristiyan olmasak da sadece beğendiğimiz için ya da baharı kutlamak için evimizi, ofisimizi, tavşan ve yumurta figürlerini kullanarak süsleyebiliriz.

Ben şimdi sizlerle Almanya, Fransa ve İsviçre’de ziyaret ettiğim Depot, DM (market), Tritschler Seit1723, Coop City’den (FlyingTyger’a girmedik diğer seyahatlerde çok sık ziyaret ettiğimiz için ama Türkiye’ye geldiği içinsorun yok 🙂 ) fotoğraflarla hem sofra dekorasyonu hem duvar dekorasyonu hem çocuk odası dekorasyonu için fikir verebilecek ürünler paylaşacağım. İşte kedin yap projelerine de ilham olabilecek Paskalya dekorasyonu fotoğrafları…

Dpaskalya-dekorlari

DM markette çok ucuza ahşap tavşan dekoratif ürünler vardı. Bu tatlışlar da onlardan biri. İster antreye ister pencere önüne ister çocuk odasına Paskalya dönemi dışında da kullanabileceğiniz bir obje.

pasklaya duvar dekorasyonu

Colmar’da kaldığımız otelde de tavşanlar, horozlar, yumurtalar ve canlı çiçekler bolca kullanılmıştı.

depot-paskalya-dekorasyonu

En çok fotoğrafı DEPOT’ta çektim.Ev dekorasyonu için mutfaktan salona, bahçeden banyoya kadar pek çok alan için ürün bulabilirsiniz. Ancak konumuz Easter olduğu için tavşandan tuzluklar, yumurta desenli peçeteler, mumluklar, tablolar, tabaklar, biblolara odaklanabiliriz.

paskalya-yumurta-dekorasyonu

Paskalya süslemeleri için yine mevcut ev dekorasyonunuza uyum sağlayacak renkte ve tarzda ürünleri tercih edebilirsiniz. Eğer kendiniz yapacaksanız belki alçı ile yaptığınız bir tavşanı altın rengine boyayabilirsiniz.

paskalya-tavsan-dekorlari

paskalya-cocuk-odasi-dekorasyonu

paskalya-tavsan-tablo paskalya-tavsan-biblo paskalya-sofra-dekorasyonu

Sofranızda tavşan ve yumurta temasını taşımak için en ucuz ve kolay şekilde peçetelerden ve küçük tuzluk gibi objelerden yardım alabilirsiniz.

easter-dekorasyonu paskalya-yumurta-dekorasyon-fikirleri

sari-beyaz-paskalya-dekorasyon-fikirleri

Gördüğünüz gibi en çok tavşan ve yumurta olmasına rağmen tavuk, kuş, çiçek figürlerini de Paskalya dekorasyonu için kullanabilirsiniz.

Özellikle boyama, alçı, seramik gibi uygulamalarla kendi dekoratif ürünlerinizi de yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close