Midjourney ile Mimari Projelere Yapay Zeka (AI ) Dokunuşu

studio-mqi-midjourney

AI yani yapay zeka mimari projelere de el attı. Chat GPT ile popülerleşen ancak pek çok farklı uygulamayı kapsayan AI dünyası ile videodan, kodlamaya, görselden ses dosyasına kadar farklı alanlarda ürün veya tasarım ortaya çıkarmak mümkün. Midjourney de AI teknolojisinin verilen komutlar üzerine görsel üreten bacağındaki popüler uygulamalardan bir tanesi. Midjourney ile mimari tasarımlar yapmak için yapay zekaya hayalinizdeki mimari bir yapıyı resmettirebilir, iç mekan için dekorasyon önerileri hazırlatabilirsiniz.

Tabii Midjourney dışında Gen AI, Dall-e, Disco Diffusion gibi farklı şirketlerin sunduğu yapay zeka uygulamaları ile de benzer mimari projeler üretmek mümkün.

İnanması zor ama bu uygulamaların ortaya çıkardığı sonuç da inanılmaz zaten 🙂

İşte benim oluşturduğum Midjourney örneklerinden biri. İstediğimden daha güzel oldu diyebilirim.

midjourney salon dekorasyonu

Midjourney’i mimari projelerdeki kullanımına ve örneklerine geçmeden önce bu uygulamayı nasıl kullanabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

MidJourney nasıl kullanılır?

Midjourney uygulamasını telefonunuza yükleyin ya da https://www.midjourney.com/home/ adresinden “join the BETA” butonundan discord a giriş yapın.

  • Sol menüde yer alan  #newbies kanallarından birini seçin.
  • /imagine komutunu kullanarak oluşturulmasını istediğiniz için görselin komutunu yazın ve Enter’a basın.
  • Midjourney talebinizi işlerken bekleyin.

midjourney prompt nasıl yazılır

Resminler oluşturulduktan sonra resimleri yükseltebilir veya varyasyonlar yaratabilirsiniz. Resmleri kaydedebilirsiniz.

NOT: Midjourney ile Discord üzerinden çalışan program sadece ücretli aboneliklere açıktır.

Sonuç:

midjourney dekorasyon nasıl yapılır

MidJourney ile Mimari Eserler Yaratmak

Eser diyorum çünkü görünce “Burası neresi?” diye içinizden geçiriyor ve onu yerinde görmek istiyorsunuz. Kısacası Midjourney ile tasarımlar hem çok gerçekçi hem çok özgün oluyor. Belki yakın zamanda Midjourney ile oluşturulan mimari projeleri hayata geçirirler ve biz de dünya gözüyle görebiliriz 🙂

MidJourney ile Oluşturulan Mimari Projeler

1. Hassan Ragab / @hsnrgb

Mısırılı mimar ve tasarımcı olan Hassan Ragab, Midjourney kullanarak projeler üretiyor ve sosyal medya hesaplarında güncel tasarımlarını sık sık paylaşıyor.Ben en beğendiğim renkli Midjourney mimari tasarımını paylaşıyorum. Diğerleri için  takip etmeyi  unutmayın. hasan ragap midjourney mimari yapılar

2. Lynn Squared / @lynnsquared_

lynnsquared-midjourney-mimari-tasarimlari

3. Mohammad Qasim Iqbal

Midjourney ile barok mimari tarz etrafında gerçeküstü tasarımlar ortaya koyan Mohammad Qasim Iqbal eserleri de bu kapsamda oldukça dikkat çekiyor.

mohammadqasimiqbal midjourney mimarı tasarım

4. Qasim Iqbal / @studio_mqi

Mimari tasarımcı Qasim Iqbal, MidJourney ile yaptığı eserlerde bizleri hayal dünyasına sürüklüyor. Her biri birbirinden gerçek üstü olan tasarımları incelemek için Qasim Iqbal’in Instagram hesabına göz atmayı unutmayın. studio-mqi-midjourney mimarı tasarım

Etkileyici öyle değil mi?

Yapay Zeka ile Oluşturulan Mimari Tasarımlar

Gördüğünüz üzere yapay zeka bizi işsiz bırakmıyor. Zira yukarıda tasarımlarını paylaştıklarım mimar. Onlar yapay zekayı kendilerini öne çıkarmak, işlerine teknolojiyi de katmak için kullanıyor. Bu özellikleriyle belki de diğer mimarlardan ayrışarak ünlenmeyi başarıyorlar.

Tabii yapay zeka kullanarak bu tarz iç mekan tasarımları ya da mimari eserler ortaya koymak için mimar olmaya gerek yok. Doğru prompt oluşturarak harikalar yaratabilirsiniz. Sizlere fikir vermesi açısından Discord üzerine aratma yaparak beğendiğim birkaç örneği size fikir vermesi için ekliyorum.

yapay-zeka-ile mimari-tasarim-yapmak

midjourney-ile-mimari-tasarim-yapmak

midjourney-ile-yapi-tasarlamak

yapay-zeka-ile mimari-yapilar

midjourney-ile-mimari-eserler

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close